[BoB]Miniprojekt RAF 1939/'45 1/72

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Sie 14, 2010 10:01 pm

Tak Spitfire wyglądał przed kretowaniem:
Przed polerowaniem lakieru (podczas schnięcia osiadł na nim kurz)
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

I po polerowaniu:
Image

Image

Image

I zachorował :twisted: :
Image

Stan z wczoraj:
Sklejony wstępnie poszpachlowany i pomalowany częściowo podkładem za który posłużyła farba Navy Blue (m) pactry jest to dość ciekawa farba taka jak kameleon z odległości to granatowy a z bliska i jak na nią poświeci się to zmienia kolor na fioletowo :D
Image

Image

Dół wydawał mi się idealny do malowania więc go prysnąłem:
Image

i zbliżenie na zakończenie skrzydeł:
Image

Jest delikatna fałda na boku ale dziś ją usunąłem i prysnąłem cały dół drugą warstwą zdjęcia nie mam jutro postaram się cyknąć ;o)
I hurricane:
Image

Dół który dziś już odpowiednio wyprofilowałem ;o)
Image

:roll:
Image
Image
Jakub Chowaniec

Miejscowość: Żabnica

Postprzez Jakub Chowaniec » Czw Sie 19, 2010 8:39 pm

"Żyrafa" prawie skończona malarsko :D jeszcze drobne zaokrąglenie niektórych plam bezbarwny gloss i kalki :D .Ale projekt spitfira muszę zawiesić na czas nieznany (oczekuję na odpowiedź od Slavy w sprawie kalek ;o) ) Złośnica po położeniu RAF middle stone, flat light blue i po skończonym maskowaniu (muszę zrobić fotki z military brown ale to jak skończę poprawiać ;o) )
Image

Image

Myślałem że wystarczy przyciemnić tą farbę ale kolor z wieczka ma niewiele wspólnego z tym co jest w środku :?
Image

Hippis plane :twisted: :
Image

I zamaskowany:
Image

Czas podgonić hurricana :roll:
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Pią Sie 27, 2010 12:10 am

Hurricane pomalowany :D Jestem bardzo zadowolony z efektu muszę poprawić tylko jedną plamę (tą za owiewką) bo jest za mała reszta wydaje mi się oki ;o) więc go tak pozostawię. Jutro przy dobrych wiatrach wrzucę na niego sido i kalki główne czyli znaki RAFu kody literowe i numer seryjny, napisy eksploatacyjne następnego dnia po głównych :D :
I tak pokolei etapy malowania:
Pierwsze podkład z pale green na całą maszynę następnie "zebra"
Image

Image

I RAF Sky type S:
Image

Image

Następnie na górne i boczne powierzchnie wrzuciłem RAF Dark Earth :
Image

Image

I zamaskowany:
Image

Image

Image

Następny przystanek to pomalowanie RAF dark green. Po zdjęciu masek prezentuje się następująco (model z zewnątrz całościowo malowany Pactrami):
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Niestety był drobny wypadek przy pracy i model raczej nie będzie miał kręcącego się śmigiłka :evil: :evil: :cry: :cry: :cry: :cry: Maskol za mocno przwarł do kołpaka śmigła i podczas ściągania go wyrwał śmigło z walca przytrzymującego go od wewnątrz :cry: -śmigiełko odpadło ale maskol nie zerwał z niego farby to drobne posieszenie :? Wobez zaistniałej sytuacji nasuwa siępytanie: co z tym fantem zrobić :?: Myśląłem by wkleić to śmigło. Na 100% NIE BĘDĘ ODKLEJAŁ RZADNYCH CZĘŚĆI tylko po to by kręciło się śmigło :roll:
:arrow: Podoba się :roll: :?:
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez alex_stela » Pią Sie 27, 2010 9:25 am

Co zrobić jeśli złamało się / odpadło od kadłuba śmigło? Jest na to prosty sposób, kilka razy przeze mnie przetestowany:

W miejscu mocowania śmigła w kadłubie wiercisz większy otwór i dopasowujesz do niego niewielki cylinder (czyli walec z dziurą w środku).

Image

Trzeba pamiętać, aby wywiercony otwór był dokładnie w osi śmigła, czyli najłatwiej po prostu rozwiercić otworek już istniejący, oraz żeby cylinderek też miał otwór dokładnie w środku - w przeciwnym wypadku śmigło po całej operacji będzie zamocowane źle.

Image

Następnie do cylindra dopasowujesz "wał" śmigła tak, aby nie było luzów. Jeżeli wał jest złamany - dorabiasz sobie nowy z kawałka plastiku i dopasowujesz do średnicy cylindra.

Image

Jeżeli śmigło obraca się w cylinderku bez zbędnego tarcia i bez luzów - możesz zablokować śmigło w cylindrze tak jak to się robi z mocowaniem śmigła w modelu (czyli na końcówkę wału śmigła naklejasz płaskie kółko z dopasowanym do wału otworem lub na gorąco topisz końcówkę wału tak, aby całe śmigło nie mogło już z cylindra wypaść).

Image

Teraz cylinder z zamocowanym śmigłem wkładasz "na sucho" w otwór w modelu i sprawdzasz, czy wszystko pasuje (przede wszystkim czy śmigło będzie w osi). Jeśli wszystko gra - wklejasz cylinder w otwór i gotowe! Pamiętać tylko trzeba, aby nadmiar kleju nie dostał się pomiędzy wał śmigła i cylinder, bo cała praca na nic.

Image

Mam nadzieję, że napisałem to w miarę zrozumiale i że moje prymitywne rysunki w Paincie są w miare czytelne - to naprawdę bardzo proste, choć wymaga nieco precyzji... Ale zobaczyć swój model z ponownie kręcącym się śmigiełkiem - bezcenne!!! ;o)

Pozdrawiam
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez Kuba Galicki » Sob Sie 28, 2010 5:40 pm

Matko Boska ! :shock: Coś strasznego! Przejrzałem wszystkie zdjęcia i aż mnie oczy bolą...
Chłopie, zainwestuj w końcu w sprzęt, narzędzia, materiały bo od tego co tu wyprawiasz to aż mi słabo... Maskowanie taśmą papierową do ścian, czy sufitów ? :shock: Może części z ramek wycinasz tasakiem ? Zainwestuj też w nowe farby... Humbrolami malowało się 10 czy więcej lat temu. Wiem, że to wszystko trochę kosztuje, ale myślę że jednak warto...

Druga sprawa to skończ z tą walorką. Koszmar po prostu. Naucz się robić czyste modele, prosto z pudła! Kratownice wewnątrz kadłuba z rozciągniętych patyczków nad świeczką? Czemu nie?! Tylko żeby chociaż miały wszystkie tą samą średnicę. Wytnij, sklej, wyszpachluj, wyszlifuj i pomaluj! Bez pier... niczenia..
Image
Awatar użytkownika
Kuba Galicki

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Sie 28, 2010 9:33 pm

Kratownice są zrobione z jednakowej średnicy patyczków plastikowych (d=0.7mm). Do wycinania i obróbki elementów używam zestawu Italeri oraz zestawu nożyków precyzujnych. Humbrolami maluję TYLKO i wyłącznie żółte końcówki śmigła. Model w 90% malowany Pactrami, a drobne elementy emaliami Model Mastera.
Powoli przerzucam się na emalie MM. Odnoścnie taśmy, miseczek do mieszania farby, nowych pipet, pędzelków jestem w trakcie kupowania :roll:
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez traczyk » Sob Sie 28, 2010 9:42 pm

Kuba Galicki napisał(a):... Humbrolami malowało się 10 czy więcej lat temu.

Tu kolego Kubo G. przesadziłeś. Gunzowym szowinistom mówię stanowcze "NIE". Nie, żeby Humbrole to jakiś cud, ale parę rzeczy wymalowałem tym "szajsem" i do śmieci nie wyrzuciłem. ;o) Co do reszty mogę się zgodzić, acz nie od razu Kraków... itd., itp.
traczyk

Postprzez Michał Pyziak » Nie Sie 29, 2010 12:41 pm

traczyk napisał(a):
Kuba Galicki napisał(a):... Humbrolami malowało się 10 czy więcej lat temu.

Tu kolego Kubo G. przesadziłeś. Gunzowym szowinistom mówię stanowcze "NIE". Nie, żeby Humbrole to jakiś cud, ale parę rzeczy wymalowałem tym "szajsem" i do śmieci nie wyrzuciłem. ;o) Co do reszty mogę się zgodzić, acz nie od razu Kraków... itd., itp.

Pactra i MM też dają radę - używam prawie wyłącznie tego.
Kuba - nie zgadzam się tym razem z ani jednym Twoim słowem. Co jest złego w próbach waloryzacji podejmowanych przez Jakuba - czy nie jest lepiej z modelu na model? - JEST. W czym droga taśma Tamiyi jest lepsza do maskowania dużych powierzchni kamuflażu od taniej taśmy malarskiej? - W NICZYM. Problemem Jakuba nie są braki sprzętowe, ale skłonność do chadzania na skróty i brak cierpliwości. Ja akurat to rozumiem, bo też mam z tym problem, chociaż przydałoby się to przezwyciężyć. Jeśli w coś bym inwestował to w modele lepszej jakości. Hurry miałby szanse być dobry gdyby nie te obrzydliwe nity. Spitfire jest po prostu niestarannie sklejony i źle wyszpachlowany/wyszlifowany.
Jakub i przestań pacać suchym pędzlem te ślady eksplaatacji, bo popsuło to cały efekt niezłego malowania hurricane'a.
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Miejscowość: Łódź

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Sie 29, 2010 1:21 pm

I tak Hurricane dostrał kalkomanie. Te na skrzydłach nie podobają mi się :roll: ze względu na nity. Co do tych odrapań to też nie jestem przekonay :? i usunę je dzisiaj (zamaluję) Z dużymi kalkami nie było problemu jedynie jedno R sprawiło mi go trochę, ale jakoś go wymęczyłem ;o)
Zaraz pomaluję go sido po raz kolejny i zacznę nakładać napisy eksploatacyjne ;o) , ale to po opiniach na temat kalek (wydaje mi się że numery seryjne się zrebrzą ale delikatnie choć nie jestem pewny :? )
Aa pęknięcie z przodu kadłubu muszę też usunąć (jakoś skleić [podczas przymiarki śmigła pęknął :evil: ])
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Odnoścnie narzędzi:
Image

Image

Image

Ps. O którego Spitfira chodzi Mk Ia czy o LF Vb :roll:
Image

Ps.2 To model który będę robił po Hurricanie i myślę że uda mi się go zrobić poprawnie bez waloryzacji, której w nim nie planuję podobnie jak w następnym (Dessault Rafale B HB1/72) ;o)
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Michał Pyziak » Nie Sie 29, 2010 2:12 pm

Jakub. Dobrze żarło i zdechło :cry:
Kalki na mat kładłeś? O ile nie mam przekonania do niektórych gadżetów, to płyny do kalkomanii uważam za rzecz nieodzowną. Na tych nitach bez seta i sola tudzież ich odpowiedników nie było szans. Dlaczego uparcie kłądziesz kalki mimo braku połysku lakieru?. Już była mowa (nie raz) o tym, że nie chodzi o to czy połysk osiągniesz sidoluxem, lakierem czy polerowaniem. Idzie o to aby powietrze nie zostawało między kalką a farbą - na macie tego nie uzyskasz. Wszystkie kalki się srebrzą. Jakub - nie spiesz się :!:
PS Oba spity są "niedorobione" - miałem na myśli pasowanie maski silnika i spodu kadłuba w Italerce.

Nie maluj sidoluxem bo będzie już pozamiatane, a tak może jeszcze coś można poprawić.
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Miejscowość: Łódź

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Sie 29, 2010 2:18 pm

To w takim razie mam skopany sidolux :evil: :evil: :evil: Malowałem nim model kilkanaście razy (pół zbiorniczka w aerografie na niego wypsikałem) i nic :cry: Do kalek używałem seta i sola.
Proszę polećcie jakiś lepszy lakier bo gloss z Humbrola też nie daje rady :cry: Postaram się je "wbić" by nie było srebrzenia. Może się uda - oby bo jak nie to kolejny skopany model kalkami :cry: :cry:
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez traczyk » Nie Sie 29, 2010 2:47 pm

Jakub Chowaniec napisał(a):Proszę polećcie jakiś lepszy lakier bo gloss z Humbrola też nie daje rady :cry: Postaram się je "wbić" by nie było srebrzenia. Może się uda - oby bo jak nie to kolejny skopany model kalkami :cry: :cry:

MICROSCALE - wszystkie trzy są nieodzowne Gloss, Satin i Flat. Pod kalki oczywiście Gloss. To są akryle, ale specyficzne. Rozcieńcza się je wyłącznie wodą lub alkoholem etylowym. ŻADNYCH THINERÓW do akryli (Wamodów, Gunze itp.) bo się zetnie i będziesz miał kisiel. Dobrze rozmieszać w buteleczce (żeby nie było osadu na spodzie), dość mocno rozcieńczyć i kilka cienkich warstw. Schnie ok 2 godzin, ale można dotykać po kilkunastu minutach. Podczas malowania i schnięcia unikać kurzu. Nie suszyć suszarką, bo zbyt grubo położone warstwy mogą spękać. Medium i Flat do końcowego werniksu. Gloss pod kalki i washe, wetheringi itp. zabawy.
traczyk

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Sie 29, 2010 9:09 pm

Myślę że udało mi się usunąć większość srebrzeń :D Pozostały tylko numery seryjne, ale jeszcze jutro je będę "reperował". Wobec zaistniałej sytuacji-posypania się jednego R wymienię oba ale dopiero po położeniu DOBREGO lakieru typu gloss ;o) a poprawki malarskie może jutro (usunięcie niby zdrapań)
Image

Image

Image

I widok z 10 cm:
Image

Image

Inna perspektywa:
Image

Image

Znalazłem w necie oryginalne zdjęcie tego samolotu:
Image

Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Pon Wrz 13, 2010 8:11 pm

Hurricane dostał 2 warstwy glossu humbrola, ale nałożę jeszcze jedną i nakładam kalki (napisy eksploatacyjne)
Image

Image

Image

Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Wrz 25, 2010 9:46 pm

Hurricane dostał wszystkie kalki :D jutro położęjeszcze jedną warstwę glossu i robię wash, odymienia i okopcenia i kończę :D
Image

Image

Image

Image

Uploaded with ImageShack.us\
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Image
Jakub Chowaniec

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości