F-16 Thunderbirds Tamiya 1/32

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Re: F-16 Thunderbirds Tamiya 1/32

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Nie Sie 14, 2011 5:32 pm

W użyciu były i czerwone i granatowe-Tamiya daje te dwie opcje. Wydaje mi się, że aktualnie zakładają granatowe. Ale mój egzemplarz to z roku 2005 jest a nie aktualny, wiec kolor czerwony nie jest błędny ;). Nie interesuje mnie to w czym dzisiaj latają, bo teraz to w ogóle na innych F-16... :P.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Czw Sie 18, 2011 6:29 pm

WojtekA napisał(a):Witam
Pozwolę sobie zwrócić Ci uwagę na ową dyszę, którą tak skrupulatnie przerabiałeś. TAMIYA włożyła do pudła taką dyszę jak trzeba (zresztą nie mogło być inaczej) do wersji F-16 C BLOCK 50. Ty zasugerowałeś się czymś i przerobiłeś na dyszę do wersji F-16 C BLOCK 52. Chcę Cie przestrzec, bo zachowując dyszę przerobioną musisz taeraz przerobić wlot powietrza, który w wersji C BLOCK 52 ma inny kształt niż w C BLOCK 50. Więcej zaufania do producentów w firmie TAMIYA, tam naprawdę nie pracują idioci. Sprawdź jeszcze, czy THUNDERBIRDS używają BLOCK 52 !

A swoją drogą, miło, że ktoś specjalnie się rejestruje tylko po to żeby w moim warsztacie posta napisać, nawet jesli nie do końca trafiona uwaga, to bardzo miło, że jest takie zainteresowanie tematem :)

Dzisiaj popracowałem trochę nad figurką, ale fotek jeszcze nie zrobiłem. Prace nad płatowcem wstrzymane ze względu na brak... lutownicy :) Działałem na pożyczonej ale musiałem oddać, zostało mi kilka drutków do "złapania" cyną, jak to zrobię, to ruszę "z kopyta" z dalszą pracą. Jakoś nie mogę się zebrać żeby tę lutownicę zakupić...
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Postprzez Chieftain » Pią Sie 19, 2011 4:04 pm

Tomek Pawlukowiec napisał(a)::evil: ?

Oczywiście, ja piszę o dyszach, ale chyba nie muszę tłumaczyć, że to się wiązało ze stosowaniem po prostu innych silników w tych wersjach. Moja pomyłka wynikła stąd, że prezentowana dysza rzeczywiście występowała głównie w wersji F-16A. Widząc napis na pudełku F-16C uznałem, że musi być ta druga, od nowszego silnika, nie zanotowałem, że od Blocku 52 znów nastąpiła zmiana silników i co za tym idzie dysz :D. Ot i cała tajemnica. Dlatego dyszy ostatecznie nie przerabiałem, bo w zestawie jest prawidłowa (ten egzemplarz F-16C to Block 30 jeśli się nie mylę) :). Aktualnie Thunderbirds używają również Block 52, co mozna wyczytać na ich stronie. Planowane było przejście na F-35 ale chyba ze względu na cięcia w budżecie na razie zostają na Falconach :).

Witam,

Pozwolę wtrącić swoje 3 grosze w dyskusję na temat dysz. Trochę pokopałem w historii rozwoju F-16 (wcale nie uznaję się za wielkiego znawcę tematu) i sytuacja wygląda następująco:
do wersji Block 25 włącznie wszystkie F-16 napędzane były silnikami Pratt&Wittney F100-PW-xxx
od Block 30 zdywersyfikowano silniki, i tak pełne bloki (30, 50) są napędzane silnikami General Electric F110-GE-xxx, które oprócz innego zewnętrznego wyglądu dyszy mają większą moc i większe zapotrzebowanie na powietrze, przez co wlot powietrza został powiększony (tzw. Big Mouth), a wersje z dwójką na końcu (czyli Block 32 i 52) są nadal napędzane silnikami PW. Z tego co wiem, wersja Block 40 nie miała odmiany z silnikiem PW (czyli nie istnieje F-16 Block 42).

Pozdrawiam,
JG
Chieftain

Miejscowość: Kraków

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Pią Sie 19, 2011 5:29 pm

I to właśnie sensownie brzmi i wszystko się zgadza. Dysza, którą zrobiłem (z zestawu) jest prawidłowa a moje zdziwieni wynikło z nieznajomości szczegółów tematu: do tej pory upraszczałem kwestię do "do Block 32 dysza 'stara', później dysza 'nowa' i od Block 52 znów 'stara'". A że F-16C kojarzyło mi się z wersjami od Block 32B, uznałem, że dając dyszę 'starą' Tamiya popełniła błąd, teraz dotarło do mnie, że Block 52 tez ma taką dyszę, ale mój egzemplarz pochodzi z roku 2005 a wtedy, z tego co wyczytałem, nie latano w T-Birds na Block 52, Block 52 wszedł w użycie w ostatnim roku.

Gdybyśmy każdy detal samolotu tak dyskutowali to warsztat miałby co najmniej 100 stron ;). Na swoje usprawiedliwienie mogę dodać jeszcze, ze oświetlenie na goleniach głównych jest charakterystyczne dla wersji F-16A a nie C, co dodatkowo mnie upewniało w tym, że Tamiya popełniła błąd. Wersje F-16C mają montowane oświetlenie do lądowania na pokrywie goleni przedniej.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Postprzez krystiankr » Pią Sie 19, 2011 8:54 pm

sory ze pisze w twoim poscie , ale moglbys mi pomoc ? bo sledzac twoje watki wydaje mi sie ze jestes ekspertem w f-16 . a mam pytanie odnosnie f-16 stacjonujacych w niemczech w remstein . pisze w watku warsztatowym bo niewiem jak na tym forum wyslac wiadomosc prywatna . wiec jak mozesz i zechcialbysmi pomocy lub sprubowac wyslij mi jakis kontakt do Ciebie . tutaj badz na mojego mejla krystiankr@yahoo.com
z gory dzieki i sorry za zasmiecanie warsztatu trescia z nim niezwiazana ...
Awatar użytkownika
krystiankr

Miejscowość: Chicago, Ill

Postprzez Matiiseq » Pią Sie 19, 2011 9:03 pm

Tomek, my tu gadu gadu, a fotek nie ma :(

Czekamy :mrgreen:
Image
Awatar użytkownika
Matiiseq

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Sob Sie 20, 2011 12:12 pm

Matiiseq napisał(a):Tomek, my tu gadu gadu, a fotek nie ma :(

Czekamy :mrgreen:

Tez nad tym ubolewam, tak jak pisałem wcześniej, będę miał lutownicę, to ruszę z pracami :D

krystiankr napisał(a):sory ze pisze w twoim poscie , ale moglbys mi pomoc ? bo sledzac twoje watki wydaje mi sie ze jestes ekspertem w f-16 . a mam pytanie odnosnie f-16 stacjonujacych w niemczech w remstein . pisze w watku warsztatowym bo niewiem jak na tym forum wyslac wiadomosc prywatna . wiec jak mozesz i zechcialbysmi pomocy lub sprubowac wyslij mi jakis kontakt do Ciebie . tutaj badz na mojego mejla krystiankr@yahoo.com
z gory dzieki i sorry za zasmiecanie warsztatu trescia z nim niezwiazana ...

Poszło na PW
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Postprzez traczyk » Nie Sie 21, 2011 10:44 am

Tomek nie mogę się skontaktować z Tobą przez PW (masz nie aktywne?). Wyślij mi proszę na mój PW kontakt do Ciebie (mail etc.). Mam pewną sprawę.
traczyk

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Nie Sie 21, 2011 1:31 pm

traczyk napisał(a):Tomek nie mogę się skontaktować z Tobą przez PW (masz nie aktywne?). Wyślij mi proszę na mój PW kontakt do Ciebie (mail etc.). Mam pewną sprawę.

Dziwne...działa mi poczta, musiałem tylko ustawienia forum (typ graficzny) inny wybrać, bo w tym podstawowym tez nie mogłem do nikogo na PW pisać.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Postprzez lukasz.tur » Wto Lut 28, 2012 2:21 pm

Witam,
Nie widzę postępów żadnych. Myślałem, że podczas sporej nieobecności zobaczę jak błyska pięknie jastrząb a tu...klops
Awatar użytkownika
lukasz.tur

Miejscowość: Dęblin/Ryki/Warszawa

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Wto Lut 28, 2012 7:38 pm

Ano klops. Ostatnio trudno mi o postępy w czymkolwiek.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Poprzednia

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości