Rafale C, 1/72 Hobby Boss

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Rafale C, 1/72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » Śro Mar 23, 2011 11:22 am

Oglądając relacje z nalotów na Libię naszła mnie dziwna ochota na coś takiego (niekoniecznie w malowaniu "sił interwencyjnych"):

Image

Pełny inbox tutaj:
http://www.mojehobby.pl/hobby-boss-87246-french-jet-fighter-rafale-c-p-1-1634467.html

Akurat zapragnąłem odpoczynku od Phantoma, więc zacząłem strugać, ciąć, piłować i malować Rafałka. Model postanowiłem zrobić w sposób bezstresowy, więc dużo roboty nie będzie. Z pomocą eduardowego Zooma rozpocząłem budowę wnętrza kokpitu:

Image

Następnie wziąłem się za dopasowanie połówek kadłuba, komory przedniego podwozia i "garbu" za kabiną. Niestety spasowanie jest kiepskie - w ruch poszła szpachla, a wraz z nią uciekła gdzieś cierpliwość. Mimo wszystko relacja będzie wkrótce kontynuowana. ;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez Raptor » Wto Kwi 12, 2011 11:05 am

Początek i widzę babole:
zły kolor kokpitu, powinien być ciemno- grafitowy, prawie czarny. Może być Tamiya Nato Black.
Spasowanie modelu jest dobre , w moim wogóle nie ma szpachli, jedynie garb ale zbyt się tym nie przejmowałem.
Awatar użytkownika
Raptor

Miejscowość: Poznań

Postprzez alex_stela » Wto Kwi 12, 2011 11:32 am

Rzeczywiście - dopiero teraz spojrzałem na zdjęcia. Na szczęście kolor jest jeszcze do poprawy, bo budowa nie ruszyła dalej. ;o) Dzięki za tę uwagę! Po raz kolejny przekonałem się, żeby nie ufać instrukcjom... ("Dark Gull Grey", jak chciał Hobby Boss, to wg mnie FS36231)

W moim modelu fatalnie spasowane były połówki kadłuba - w części dziobowej "rozmijały się" na boki na ponad 3mm, podczas gdy reszta pasowała idealnie. Może z tego samego powodu miałem kłopot z wpasowaniem komory przedniego podwozia, bo przy jej wklejaniu starałem się zniwelować tę rozbieżność nieco naprężając dolną część kadłuba tak, by była w osi całego modelu. Przyklejona komora podwozia usztywniła całość i teraz jest OK, ale musiałem tam machnąć trochę szpachli. Widocznie trafiłem na felerne wypraski. ;o)

Edit - poprawione:

Image

Image
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez alex_stela » Pon Kwi 18, 2011 8:35 am

Phantom skończony, więc czas znów ruszyć z Rafale. Kadłub sklejony, dodana osłona radaru z obciążeniem, doklejony statecznik pionowy:

Image

Image

Specjalnie nie wklejałem jeszcze stateczników poziomych, bo coś tu nie gra:

Image

Wiadomo, że na krawędzi natarcia powinien być uskok (pomiędzy częścią ruchomą a "wypustkiem" z kadłuba), ale na pewno nie tak duży, jak proponuje to Hobby Boss. Teraz muszę sprawdzić, czy należy przesunąć całe usterzenie do przodu, czy może skrócić "wypustki" - w każdym razie uskok powinien być zmniejszony o połowę, co w tej skali ma znaczenie.

EDIT:
Statecznik powinien być bardziej z przodu. Strzałka pokazuje właściwe miejsce osi obrotu:

Image
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez alex_stela » Pią Maj 13, 2011 12:04 pm

Czas kontynuować. Płatowiec poskładany, oszklenie zamaskowane, całość pokryta Surfacerem:

Image

Image

Bardzo zgrabny samolocik. ;o)

W międzyczasie wziąłem się za przygotowanie różnych ustrojstw do podwieszenia - zdecydowałem się na wariant myśliwski (2x MICA-EM + 2x MICA-IR) z dużą ilością paliwa:

Image

Niedługo malowanie. Wybrałem samolot 7-HH, bo jest dość dobrze udokumentowany, a poza tym drugie malowanie zaproponowane przez Hobby Bossa (330-EC) w rzeczywistości dotyczy... 2-miejscowego Rafale`a B.

EDIT 01.06.2011:

Powoli, ale do przodu. Najpierw mały preshading:

Image

Potem kolor główny (FS36320):

Image

Drobne elementy czarne, zielone i niebieskie (szkoda, że instrukcja w ogóle nic o nich nie wspomina, choć na zdjęciach oryginału dokładnie je widać) pomalowane pędzelkiem. Następnie na całość sidolux i kaleczki:

Image

Kalki jak to u Hobby Bossa - "technicznie" niezłe (ładnie reagują na płyny i dobrze się kładą, nie są ani za grube, ani za cienkie), "merytorycznie" jednak dość słabe (nie podoba mi się wielkość kokard i trójkątów ostrzegawczych, z prawej strony statecznika powinno być zupełnie inne godło, niż z lewej, cyfry w numerach taktycznych powinny mieć tylko kontur i pusty środek, tymczasem są pełne tak jak litery itp.). Będzie trochę poprawek...
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Re: Rafale C, 1/72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » Pon Sty 09, 2012 11:32 pm

Czas skończyć Rafałka.

Na początek dorobiłem nowe godło na prawą stronę statecznika (nadruk na przeźroczystej kalce + Microscale Liquid Decal Film+ biała farbka):

Image

Potem nałożyłem lekiego "łosza" na całość (na zdjęciu ledwo widać):

Image

Jutro czeka mnie nakładanie lakieru matowego, a potem doklejenie wszystkich tych drobiazgów - zarówno takich, które HobbyBoss dał w zestawie, jak i tych, o których zapomniał... :D

W warsztacie chyba nic już ciekawego się nie wydarzy, więc niedługo galeria.
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości