[PBL] PZL.23B Karaś - 1/72, SK Model (Heller)

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

[PBL] PZL.23B Karaś - 1/72, SK Model (Heller)

Postprzez alex_stela » Wto Kwi 19, 2011 8:08 am

Mój udział w konkurskie "Polskie barwy" będzie próbą posklejania w całość tego czegoś:

Image

Jest to przepak starego modelu Hellera, i to przepak w pełnym tego słowa znaczeniu, bo w środku znajdziemy to:

Image

Image

Image

Ponieważ zawartość pudełka w dzisiejszych czasach pozostawia wiele do życzenia, pozwoliłem sobie wezwać posiłki:

Image

Image

W czeluściach piwnicy znalazłem niedawno niemal 20-letni numer AERO-TL:

Image

Oczywiście grzechem byłoby nie skorzystać przy tej okazji z publikacji Stratusa o Karasiu, więc i ona będzie w użyciu.

Uprzedzając pytania - cały model będzie przeryty na linie wgłębne, a śmigiełko będzie się kręciło. ;o)

Plan jest, jak na mnie, dość ambitny, ale do odważnych świat należy!

;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez crustian » Wto Kwi 19, 2011 8:40 am

Jesu za każdym razem jak patrzę na ten samolot to jest coraz bardziej potworny.Zasiadam i się przyglądam 8-)
Nigdy nie kłóć się z głupim, bo postronni nie zauważą różnicy.
Image Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych
Awatar użytkownika
crustian

Miejscowość: Inowrocław-Hohensalza/Arrasate-Mondragon

Postprzez Artur Domański » Wto Kwi 19, 2011 11:26 am

Obserwuje i zaraz dopisze do głównego postu
Jeśli coś może pójść nie tak, to pójdzie w najgorszym momencie.

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Miejscowość: Włocławek

Postprzez Qba007x » Czw Kwi 21, 2011 7:35 pm

Zasiadam, kibicuję i oglądam.
Jednocześnie pytam: w jakim malowaniu będzie Karaś?
Mojego TKSa zamierzam wykonać w malowaniu 101kompani czołgów rozpoznawczych z okresu walk pod Jordanowem 2 września 1939roku.
Z tego co pamiętam Karasie też brały w tej bitwie udział.
Qba007x

Miejscowość: Małopolska

Postprzez alex_stela » Czw Kwi 21, 2011 9:12 pm

Qba007x napisał(a):Zasiadam, kibicuję i oglądam.
Jednocześnie pytam: w jakim malowaniu będzie Karaś?
Mojego TKSa zamierzam wykonać w malowaniu 101kompani czołgów rozpoznawczych z okresu walk pod Jordanowem 2 września 1939roku.
Z tego co pamiętam Karasie też brały w tej bitwie udział.

Od początku miałem założenie, że to będzie biała "5", nr wyw. 610-K, nr ser. 44.62 z 21 Eskadry Bombowej z Krakowa, bez osłon kół. Ale zobaczymy. ;o)

Aha - z modelem ruszam najwcześniej 1 maja, bo wtedy oficjalnie rozpoczyna się konkurs.

Edit:
Budowa przełożona na "po wakacjach" - taka umowa z ukochaną małżonką 8-)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Re: [PBL] PZL.23B Karaś - 1/72, SK Model (Heller)

Postprzez alex_stela » Śro Wrz 07, 2011 9:10 pm

Wakacje skończone, więc czas wziąć się do roboty. Nie wiem, czy się wyrobię w terminie, ale chwilowo porzucam wszystkie inne projekty, więc może się uda... ;o)

Na początek opiszę kilka wrażeń z rozpoczętej budowy. Okazuje się bowiem, że decydując się na model Karasia z Hellera z dodatkiem elementów fototrawionych Parta... tak naprawdę niewiele nam z Hellera zostaje. Blaszki są bardzo bogate i odwzorowują bardzo dużą ilość szczegółów. Zastępują one nie tylko niemal wszystkie "bebechy" oryginalnego modelu, ale nawet niektóre elementy samego płatowca. Wielkim rozczarowaniem pozostają instrukcje do blaszek, w których próżno szukać nie tylko dokładnego rozmieszczenia podstawowych modułów kabiny, ale w niektórych przypadkach nawet wzmianki o tym, gdzie dany blaszany element powinien się znaleźć! "Modelarzu - domyśl się!" - takie powinno być motto tych instrukcji. Z tego względu waloryzację Parta absolutnie odradzam początkującym modelarzom. Nawet duża ilość materiałów źródłowych czy relacje z budowy innych modelarzy czasem nic nie dają. No ale jakoś trzeba sobie radzić.

Budowę modelu zacząłem od "rżnięcia" elementów kadłuba pod montaż przyszłych "modułów" z blaszek Parta:

Image

Kadłub w tej formie zupełnie stracił sztywność, a Part każe nam w dalszej kolejności pozbyć się całej "hellerowskiej" struktury wnętrza i pocienienie ścian kadłuba do 0,4 mm (za co się jeszcze nie wziąłem):

Image

Kratownica zaproponowana przez Parta prezentuje się okazale, więc chyba warto będzie trochę się pomęczyć:

Image

Następnie czeka mnie "wyrżnięcie" otworu o dość skomplikowanym kształcie zarówno w dolnej części kadłuba, jak i w części skrzydeł:

Image

Najbardziej spodobało mi się, że w instrukcji dodano (widoczny na zdjęciu) szablon do tej operacji, ale nikt jakoś nie pomyślał, że po jego wycięciu odwrotna strona instrukcji raczej nie będzie się nadawała do dalszego użycia. :)
W każdym razie niedługo wezmę się za to i zobaczymy, jak będzie. Stwierdziłem też, że jeszcze przed sklejeniem elementów płatowca zastąpię linie wypukłe wklęsłymi. Na razie prezentują się one tak:

Image

W międzyczasie zabrałem się za mozolne składanie tych wszystkich blach, w czym nie mam zbyt dużego doświadczenia. Jak dla mnie wygląda to na razie jak początek budowy modelu robota C3PO z "Gwiezdnych Wojen", a nie Karasia, ale myślę, że po "pokolorowaniu" efekt będzie fajny:

Image

Image

Teraz widzę, że muszę dorobić poduchę pod tyłek pilota... ;o)
Zdecydowałem się na malowanie wnętrza kolorem khaki, czyli zgodnie z najnowszą modą. 8-) Pewnie za parę lat koncepcja się zmieni, ale jak do tej pory nikt tak naprawdę nie wie, jak malowane było wnętrze Karasi i Łosi, więc nie będę się wyłamywał z panującego trendu.

W międzyczasie doleciał nowy silnik do Karasia:

Image

Coś czuję, że brak łoża silnika może być przy nim widoczny, więc postaram się owo łoże wykonać we własnym zakresie.

CDN
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Artur Domański » Czw Wrz 08, 2011 7:51 am

Bardzo very ładnie

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Postprzez KacperPerschke » Pon Wrz 12, 2011 10:55 pm

alex_stela napisał(a):...
Plan jest, jak na mnie, dość ambitny, ale do odważnych świat należy!
;o)

Przy moich dokonaniach twoje to niebo a ziemia. :notworthy:
KacperPerschke

Miejscowość: Warszawa

Postprzez KacperPerschke » Pon Wrz 12, 2011 10:58 pm

alex_stela napisał(a):...
Image
Najbardziej spodobało mi się, że w instrukcji dodano (widoczny na zdjęciu) szablon do tej operacji, ale nikt jakoś nie pomyślał, że po jego wycięciu odwrotna strona instrukcji raczej nie będzie się nadawała do dalszego użycia. :)
...

Skserować i wyciąć z kserokopii. ;o)
KacperPerschke

Miejscowość: Warszawa

Postprzez alex_stela » Wto Wrz 13, 2011 6:49 am

KacperPerschke napisał(a):Skserować i wyciąć z kserokopii. ;o)

;o)
Też na to wpadłem, ale i tak lepiej dopasować wycięcie bezpośrednio do blaszek, które mają być w tym miejscu, niż do szablonu. Szkoda, że Part nie wskazuje, jakie kroki należy najpierw wykonać, żeby potem nie mieć problemów. Po wklejeniu kratownic do wnętrza kadłuba okazało się, że całą wyciętą wcześniej "dziurę" muszę przesunąć ok. 1,5 mm do przodu. Dobrze, że jeszcze nie pociąłem skrzydeł, bo tam trudniej byłoby to skorygować, niż na kadłubie. Tak jak pisałem wcześniej - zmontowanie tych blaszek tak, aby wszystko pasowało i było na swoim miejscu wymaga "modelarskiej intuicji" (która czasami zawodzi), bo instrukcja w ogóle nie pomaga pod tym względem.

W każdym razie robota idzie do przodu, a efekt jest zachęcający - zdjęcia wkrótce.
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Artur Domański » Wto Wrz 13, 2011 7:30 am

Coraz bardziej zachęcające wyniki. Idziesz w dobrą stronę

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Postprzez crustian » Wto Wrz 13, 2011 10:24 am

Blaszki wyglądają zgrabnie sklecone znając Part(aczy),ciekawi mnie jak będą pasować.
Nigdy nie kłóć się z głupim, bo postronni nie zauważą różnicy.
Image Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych
Awatar użytkownika
crustian

Miejscowość: Inowrocław-Hohensalza/Arrasate-Mondragon

Postprzez RobRoy1 » Wto Wrz 13, 2011 1:06 pm

A mnie ciekawi jak spasujesz kratownicę i czy będziesz musiał odchudzić wnętrze kadłuba :roll:
"Chcę, żebyście zapamiętali, że żaden skur.... nie wygrał wojny, umierając za swoją ojczyznę. Wygrywa się ją, sprawiając, by tamci skur... umierali za swoją". G.Patton
Awatar użytkownika
RobRoy1

Miejscowość: Wrocław

Postprzez alex_stela » Wto Wrz 13, 2011 1:29 pm

RobRoy1 napisał(a):A mnie ciekawi jak spasujesz kratownicę i czy będziesz musiał odchudzić wnętrze kadłuba :roll:

Ściany kadłuba odchudziłem tak czy siak, a kratownice weszły ładnie (aż sam byłem zdziwiony).

Image

Pytanie brzmi: czy do tak przygotowanego wnętrza zmieszczą się te wszystkie blachy, czy trzeba będzie to wszystko rwać? ;o) Niedługo się przekonam.

A tu jeszcze fotki "dziury" i nawet udana próba dopasowania do niej blachy:

Image

Image

Jak widać blacha, która wchodzi w miejsce "dziury", ma stanowić zarówno element konstrukcji zewnętrznej płatowca (te liczne otwory to miejsce na zaczepy bomb), jak i podstawa dla dużej części wyposażenia kabiny.

Kolejnym etapem będzie doklejenie do kratownicy wszystkich tych małych elementów, które przewidział Part, a następnie malowanie wnętrza kadłuba. Potem czeka mnie próba poskładania tego wszystkiego w jedną całość... ;-)
Ostatnio edytowany przez alex_stela, Wto Wrz 13, 2011 4:14 pm, edytowano w sumie 1 raz
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez RobRoy1 » Wto Wrz 13, 2011 4:07 pm

Spasuj podłogę to sie okaże. Sprawdzałeś wcześniej? Pasowało? JA mam w swoim spicie wnętrze z Airesa i ze spasowaniem to męka, znienawidziłem słówko "zeslabit" ;o)
"Chcę, żebyście zapamiętali, że żaden skur.... nie wygrał wojny, umierając za swoją ojczyznę. Wygrywa się ją, sprawiając, by tamci skur... umierali za swoją". G.Patton
Awatar użytkownika
RobRoy1

Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości