[PBL] PZL.23B Karaś - 1/72, SK Model (Heller)

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Re: [PBL] PZL.23B Karaś - 1/72, SK Model (Heller)

Postprzez alex_stela » Sob Gru 31, 2011 8:16 pm

Walczyłem wczoraj i dzisiaj po kilkanaście godzin. Oto ostatnie fotki warsztatowe:

Image

Image

Klejenie folii do blaszek okazało się najłatwiejszym zadaniem. Szczególnie polecam klej Microscale Metal Foil Adhesive - przypomina rzadki wikol, jest łatwy w aplikacji, po krótkim czasie robi się bezbarwny, nadmiar łatwo usunąć wodą etc. Spoina jest lepka i elastyczna nawet po wyschnięciu, więc nie do wszystkiego się nada, ale do moich celów był w sam raz. "Wynaleziony" przez Krzysia Traczyka klej UHU Contact Powerglue w sztyfcie ma znacznie lepsze właściwości klejące, jednak jest dość trudny w aplikacji na małych powierzchniach. Niemniej także polecam.

Największą trudność sprawiło mi dopasowanie poszczególnych modułów osłony kabiny do siebie oraz konieczność ciągłych poprawek malarsko-lakierniczych. Ale jakoś dałem radę.

Samolot, jak już pewnie zauważyliście, jest wykończony akrylowym lakierem półmatowym (użyłem Model Mastera -świetny!), a na to w niektórych miejscach położyłem bardzo cienką warstwę lakieru matowego. W efekcie otrzymałem dość ciekawie zróżnicowaną powierzchnię, co było dosyć istotne przy raczej monotonnym malowaniu.

W tego Karasia włożyłem ponad 200 godzin pracy. Czy było warto? Mam mieszane uczucia. Ale jestem niezwykle dumny, że udało mi się dotrzeć do końca, bo jeszcze nie widziałem na forach internetowych, żeby ktoś szczęśliwie ukończył zestaw Heller + Part. Jakkolwiek ocenicie mój model pewne jest, że zdobyłem przy jego budowie ogromne doświadczenie, które pewnie pozytywnie wpłynie na jakość moich kolejnych prac. Teraz mam jednak ochotę na zrobienie czegoś prosto z pudła w 3 dni... :D :D :D

Dziękuję wszystkim bardzo i zapraszam do galerii zdjęć gotowego modelu:

GALERIA
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez czsochaj » Sob Sty 14, 2012 1:01 am

Cześć Alex, pozwól, że pogratuluje Ci najładniejszego, najlepszego, modelu Karasia z tego zestawu. Wielkie brawa, tym bardziej, że nie było to łatwe. Niespełna miesiąc wcześniej z tego samego zestawu ja popełniłem ten sam model: http://www.modelarstworadom.fora.pl/lot ... 9,483.html . Jak sam widzisz mój nie umywa się do Twojego. Wykorzystałem ten sam model blach fototrawionych, miałem ten sam problem z podwoziem i zamkami bombowymi. Tak, model jest zacny, najlepszy w tej skali i z tego zestawu. Artur ma racje, że nie widział lepszego. Chociaż u mnie stoi podobny na półce do Twojego jednak mu daleko. Serdeczne gratulacje do zobaczenia znowu w Żywcu.
czsochaj

Postprzez alex_stela » Nie Sty 15, 2012 10:25 pm

czsochaj napisał(a):Cześć Alex, pozwól, że pogratuluje Ci najładniejszego, najlepszego, modelu Karasia z tego zestawu. Wielkie brawa, tym bardziej, że nie było to łatwe. Niespełna miesiąc wcześniej z tego samego zestawu ja popełniłem ten sam model: http://www.modelarstworadom.fora.pl/lot ... 9,483.html . Jak sam widzisz mój nie umywa się do Twojego. Wykorzystałem ten sam model blach fototrawionych, miałem ten sam problem z podwoziem i zamkami bombowymi. Tak, model jest zacny, najlepszy w tej skali i z tego zestawu. Artur ma racje, że nie widział lepszego. Chociaż u mnie stoi podobny na półce do Twojego jednak mu daleko. Serdeczne gratulacje do zobaczenia znowu w Żywcu.

Witaj! Strasznie mały ten modelarski świat! ;o) Pamiętam, że na ubiegłorocznej "Śrubce" rozmawialiśmy o chęci zrobienia takich Karasi i... udało się! :shock:
Nie bardzo wiem, w czym Twój Karaś jest gorszy od mojego? Zrobiłeś nawet kompletną makietę silnika, na co ja się nie zdecydowałem! :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Z pewnością każdy z nich ma swoje plusy i minusy, ale jakiejś diametralnej różnicy nie widzę. Pewnie mój PZL dostanie na "Śrubce 2012" baty od Twojego, a "na żywo" wytkniesz mi dziesiątki błędów... :D :D :D

Pozdrawiam i do zobaczenia!
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez czsochaj » Pon Sty 16, 2012 11:20 am

Miło mi niezmiernie,że pamiętasz mnie ze ,,Śrubki". A co do obu modeli, to jednak całość lepiej się prezentuje w Twoim wykonaniu. Nie będę ukrywał, że byłem i jestem pod wrażeniem modeli wychodzących spod Twojej ręki. :notworthy: Jeśli będę w Żywcu, to zabiorę inny model, żeby mój Karaś nie zebrał batów od Twojego :mrgreen:
czsochaj

Poprzednia

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości