[PBL] PZL.23B Karaś - 1/72, SK Model (Heller)

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Re: [PBL] PZL.23B Karaś - 1/72, SK Model (Heller)

Postprzez alex_stela » Wto Wrz 13, 2011 4:23 pm

RobRoy1 napisał(a):Spasuj podłogę to sie okaże. Sprawdzałeś wcześniej? Pasowało? JA mam w swoim spicie wnętrze z Airesa i ze spasowaniem to męka, znienawidziłem słówko "zeslabit" ;o)

Tutaj pojęcie "podłogi" w zasadzie nie istnieje. :D Wszystkie te blachy stanowią "konstrukcję samonośną", która... nawet nie wiem jak ma tak naprawdę wyglądać. :D Każde stanowisko (kabina pilota, stanowisko strzeleckie, stanowisko obserwatora, kołyska bombardiera) montuje się niezależnie, a ich wzajemnego położenia muszę się niestety domyślić. W ogóle to budowa tego modelu jest jak błądzenie po omacku, ale zabawa jest przednia!!! ;o)

Poza tym zawsze są jeszcze nożyce do blachy - dopasuje się blachy do kadłuba! :lol:

EDIT:

Pomalowałem wnętrze kadłuba i sklejone już blachy kolorem podstawowym (Pactra "Polish Khaki II" - swoją drogą na zdjęciach ten kolor wygląda strasznie jasno i brązowo, a w realu jest o wiele ciemniejszy i zielony - i zrób tu, człowieku, dobrą fotkę, która oddaje rzeczywistość - na szczęście to tylko warsztat):

Image

Dla pewności połączyłem jeszcze raz obie połówki kadłuba z całym stanowiskiem pilota (a potem obserwatora) w środku - dało radę! Wszystko jest ładnie dopasowane, choć tu i ówdzie przydadzą się małe korekty. Przy okazji nareszcie doszedłem do tego, jak te elementy mają być wpasowane do kratownicy. :roll:

Image

Image

Na razie jestem dobrej myśli, choć zaczynam tęsknić za PLASTIKOWYMI modelami... :D
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez alex_stela » Nie Paź 02, 2011 8:58 pm

Walka trwa. W ciągu dwóch tygodni (pracując po ok. 2 godz. dziennie) udało mi się połączyć w całość i spasować większość wnętrza:

Image

Przystąpiłem więc do sklejenia połówek kadłuba:

Image

Następnie podjąłem próbę dopasowania modułów wnętrza, które zostaną doklejone później:

Image

Wszystko ładnie pasuje, co mnie niezmiernie cieszy. Niektóre elementy wnętrza wymagają jeszcze lekkiego "złoszowania", ale myślę, że jest całkiem znośnie. Uzbrojenia w postaci karabinów Vickers Part poskąpił w blaszkach dla Karasia, więc musiałem je dokupić osobno - zostanie dołożone już po malowaniu całości.

Teraz czas wziąć się za przerycie całego modelu na linie wgłębne. Uffff.... ;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Robson » Nie Paź 02, 2011 11:02 pm

Alex jestem pod wrażeniem,wielkie brawa.
Pozdrawiam Robert Ostrowski

Image
Robson

Miejscowość: ŁOMŻA

Postprzez Gonziak » Nie Paź 02, 2011 11:29 pm

Aż boję się pomyśleć, co się będzie działo dalej.. :shock:

Rewelacja!! :notworthy:
---------------------------------

Pozdrawiam
Michał
http://www.logolekcje.eu
Awatar użytkownika
Gonziak

Miejscowość: Warszawa Bemowo

Postprzez alex_stela » Pon Paź 03, 2011 7:39 am

Dzięki za wsparcie duchowe, Panowie, jednak najgorsze jeszcze przede mną... ;o) W każdym razie pojawiła się nadzieja, że zdąże skończyć ten model w terminie.
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Artur Domański » Pon Paź 03, 2011 7:44 am

Jak się mocno postarasz to na wigilie będziesz miał fajnie wykonana rybkę.
Podziwiam za ogrom włożonej dotychczas pracy
Jeśli coś może pójść nie tak, to pójdzie w najgorszym momencie.

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Miejscowość: Włocławek

Postprzez alex_stela » Pon Paź 17, 2011 8:39 am

Trochę popracowałem przy skrzydłach. Przeryłem linie na wgłębne, wyciąłem klapy, dopasowałem do kadłuba, "oblachowałem" i przykleiłem. Zaczyna to przypominać samolot... ;o)

Image

Przygotowałem też stateczniki, ale nie dokleję ich, póki nie skończę prac nad kadłubem (niestety sporo szpachli tam poszło, głównie ze względu na marną jakość plastiku, który gdzieniegdzie zaczął się... rozwarstwiać!).

Image

W międzyczasie wziąłem się za podwozie, które będzie nietypowe, tj. ze zdjętymi osłonami kół (była to dość powszechna "modyfikacja" Karasi, szczególnie gdy na lotnisku było dużo błota). Na szczęście Part przewidział taką opcję, więc nie powinno być większych problemów. Powoli zaczynam wierzyć, że skończę do końca roku. :D
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Artur Domański » Pon Paź 17, 2011 9:00 am

Zazdroszczę czasu i weny, a i sam Karaś ma szansę trafić na wigilijny stół

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Postprzez Adamo722 » Pon Paź 17, 2011 1:26 pm

Wnętrze robi wrażenie :D ale zastanawiam się patrząc na to zdjęcie

Image

czy nie masz zwichrowanego statecznika. Nie wiem czy tak w karasiach było że usterzenie jest pod kątem :? lub to wina zdjęcia ;o)
Adamo722

Postprzez hadzi1 » Pon Paź 17, 2011 6:55 pm

Z moich rozmow z panem Rosolowskim - strzelcem radiotelegrafista z Losia i szkolacym sie na Fokker F.VII oraz P.23 wynika jasno, ze oba typy PZL byly w kolorze khaki wewnatrz na odcinku widzialnym z zewnatrz, to czego nie mozna bylo dostrzec w konstrukcji platowca nie bylo malowane - k.naturalnego metalu ew. pokryte jakims werniksem bezbarwnym.

Doskonala robota - te wnetrze!

Pozdrawiam
Jerzy Ciupek
PSP 1918-dzis i jutro!
Awatar użytkownika
hadzi1

Miejscowość: z Rybca

Postprzez alex_stela » Wto Paź 18, 2011 11:29 am

Adamo722 napisał(a):Wnętrze robi wrażenie :D ale zastanawiam się patrząc na to zdjęcie
czy nie masz zwichrowanego statecznika. Nie wiem czy tak w karasiach było że usterzenie jest pod kątem :? lub to wina zdjęcia ;o)

Sprawdzałem geometrię przed doklejaniem skrzydeł i było OK, więc pewnie to wina zdjęcia, które nie było robione dokładnie pionowo z góry, kadłub nie leżał dokładnie wzdłuż linii maty Olfy etc. ;o) W dodatku ster wychyliłem lekko w prawo. Ale sprawdzę to jeszcze na wszelki wypadek, bo potem już będzie za późno. ;o)

Artur Domański napisał(a):Zazdroszczę czasu i weny, a i sam Karaś ma szansę trafić na wigilijny stół

Z weną to jest różnie, z czasem jeszcze gorzej, ale szanse są. ;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez crustian » Wto Paź 18, 2011 11:40 am

Tak trochę pobocznie związane z Twoim modelem:
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-his ... 00/5236982
Nigdy nie kłóć się z głupim, bo postronni nie zauważą różnicy.
Image Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych
Awatar użytkownika
crustian

Miejscowość: Inowrocław-Hohensalza/Arrasate-Mondragon

Postprzez alex_stela » Nie Lis 06, 2011 10:50 pm

Zabawa trwa. Ponieważ w sposób haniebny i nikczemny zostałem na parę tygodni pozbawiony kompresora (kupiłem go na spółę z bratem, który 2 razy w roku bezczelnie go potrzebuje i sobie zabiera), zająłem się rzeźbieniem tego wszystkiego, co na razie nie wymaga malowania aerografem. Dobrym pomysłem było doklejenie stateczników i różnych blach na kadłubie:

Image

Sporo czasu zajęło też wyprowadzenie łączenia plastiku z blachą pod spodem:

Image

Następnie zabrałem się za odpowiednie przygotowanie podwozia do wersji ze zdemontowanymi osłonami kół:

Image

Ponieważ nadal nie miałem kompresora, zabrałem się też za przedział silnikowy:

Image

Ze zdumieniem stwierdziłem, że Part proponuje wymianę całego zestawowego "oszklenia" na blaszane. Wziąłem się więc także za te blaszki:

Image

Jeśli ktoś myśli, że w zestawie Parta są jakieś odpowiednio przycięte folie do podklejenia tych ramek, to oczywiście jest w błędzie - trzeba je sobie zorganizować we własnym zakresie. Stwierdziłem, że wklejanie każdej "szybki" z osobna jest ponad moje możliwości manualne, dlatego zdecydowałem się na zrobienie "wstępnie wyprofilowanych" wytłoczek z folii. Za "kopyto" posłużyła zeszlifowana i wypolerowana hellerowska osłona, profesjonalnie zamocowana na plastelinie i klockach Lego :lol: :

Image

Widoczny na powyższym zdjęciu odpowiednio obrobiony kawałek ramki wtryskowej stał się kolejnym "kopytem", tym razem dla osłon reflektorów. Wytłoczki wykonałem naciągając na kopyta folię z opraw do bindowania, uprzednio rozgrzewając ją opalarką. Jedne wyszły lepiej, inne gorzej, ale na moje potrzeby wystarczy:

Image

Po odpowiednim przycięciu folie będą podklejone do blaszanych ramek osłony kabiny. Wstępne profilowanie pozwoli mi na wklejanie całych segmentów:

Image

Z kolei klosze reflektorów mają wyglądać mniej więcej tak:

Image

Czeka mnie jeszcze sporo dłubaniny przy powyższych elementach, a dodatkowo czas wziąć się za przygotowanie uzbrojenia dla naszej "rybki", w czym pomoże kolejny zestaw Parta:

Image

Jednocześnie chciałem ostatecznie potwierdzić wybór malowania - Karaś nr ser.44.62, nr identyfikacyjny 610-K, nr boczny 5 z 21 Eskadry Bombowej, lotnisko Kraków-Rakowice, wrzesień 1939 r. Samolot został zdobyty przez Niemców na macierzystym lotnisku i zachowało się kilka jego zdjęć. W monografii Stratusa znajdziemy plansze barwne z jego sylwetką:

Image

Kalkomanie Techmodu proponują m.in. to właśnie malowanie:

Image

CDN. wkrótce (mam nadzieję!).
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Artur Domański » Pon Lis 07, 2011 7:43 am

Idziesz na całego.
Bardzo mi sie to podoba

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Postprzez traczyk » Pon Lis 07, 2011 11:58 am

Alex, czym będziesz kleił blachy do "szkła"?
traczyk

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości