[PBL] PZL.23B Karaś - 1/72, SK Model (Heller)

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Re: [PBL] PZL.23B Karaś - 1/72, SK Model (Heller)

Postprzez alex_stela » Pon Lis 07, 2011 12:13 pm

traczyk napisał(a):Alex, czym będziesz kleił blachy do "szkła"?

Sam się zastanawiam, bo doświadczenie w tej materii mam zerowe! :D Myślałem o Microscale Kristal Klear, ale może coś ciekawszego polecisz?
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez traczyk » Pon Lis 07, 2011 12:29 pm

alex_stela napisał(a):Sam się zastanawiam, bo doświadczenie w tej materii mam zerowe! :D Myślałem o Microscale Kristal Klear, ale może coś ciekawszego polecisz?

MKK chyba za słaby. Też zbieram informacje, bo mam podobną potrzebę z osłoną Spitfira. Ale jeszcze złotego środka nie znalazłem :?
traczyk

Postprzez marek d » Pon Lis 07, 2011 7:12 pm

alex_stela napisał(a):
traczyk napisał(a):Alex, czym będziesz kleił blachy do "szkła"?

Sam się zastanawiam, bo doświadczenie w tej materii mam zerowe! :D Myślałem o Microscale Kristal Klear, ale może coś ciekawszego polecisz?

...może przejrzystym Poxipolem? :|
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez Piotrek.S. » Pon Lis 07, 2011 9:05 pm

Albo "Bare Metal Foil Adhesive" czyli klej przeznaczony do łączenia folii Bare Metal z plastikiem.
Zamiennikiem łatwiejszym do dostania jest "Micro Metal Foil Adhesive" od Microscale. Nawet chyba mają w Jadarze.
Są to typowe kleje służące do łączenia metali z plastikiem. Tego drugiego używam zamiast cyjanoakrylu przy oklejaniu modeli drobnymi panelami, wziernikami z zestawów fototrawionych. Co prawda CA trzyma mocniej ale w przypadku ...Adhesive mamy możliwość łatwiejszego skorygowania błędnego położenia.
May you get to heaven a half hour before the devil knows you're dead
Awatar użytkownika
Piotrek.S.

Miejscowość: Oborniki

Postprzez alex_stela » Wto Lis 08, 2011 9:16 am

Piotrek.S. napisał(a):Albo "Bare Metal Foil Adhesive" czyli klej przeznaczony do łączenia folii Bare Metal z plastikiem.
Zamiennikiem łatwiejszym do dostania jest "Micro Metal Foil Adhesive" od Microscale. Nawet chyba mają w Jadarze.
Są to typowe kleje służące do łączenia metali z plastikiem. Tego drugiego używam zamiast cyjanoakrylu przy oklejaniu modeli drobnymi panelami, wziernikami z zestawów fototrawionych. Co prawda CA trzyma mocniej ale w przypadku ...Adhesive mamy możliwość łatwiejszego skorygowania błędnego położenia.

Dzięki za radę! Zamówiłem - jak przyjdzie to sprawdzę! Na szczęście ten etap mogę odłożyć na niemal sam koniec budowy.
Przy okazji zrobiłem kilka testów klejenia paska metalowej blaszki do folii za pomocą różnych specyfików (co było pod ręką: CA zwykłe, CA w żelu, lakier błyszczący Tamiya, a nawet wikol i butapren). O dziwo najlepiej wypadł zwykły, humbrolowski Clearfix, ale i tak efekt jest daleki od ideału. Spróbujemy więc wynalazku Microscale.

A przeźroczysty Poxipol też wypróbuję, jak gdzieś zakupię.

Raz jeszcze dziękuję za podpowiedzi.

Edit 20.11.2011:

W międzyczasie powalczyłem przy dopasowaniu osłon podwozia do skrzydeł. Nie była to walka łatwa, bo nie dość, że w oryginalnym modelu Hellera osłony te nie były zbyt dobrze dopasowane, to jeszcze struktura zewnętrzna skrzydła w tym miejscu bardzo się zmieniła po "oblachowaniu". Trochę jeszcze obróbki zostało, ale generalnie zapowiada się dobrze:

Image

Delikatne muśnięcie farbą wzdłuż linii podziału blach odsłoniło kilka niedoróbek, które zniweluję za pomocą Surfacer`a 500, rozpuszczalnika do niego oraz papierów ściernych:

Image

Podwozie też trochę nerwów kosztowało, bo jak już wszystko miałem w zasadzie gotowe, to raz jeszcze przyjrzałem się hellerowskim kołom i okazało się, że były niemal milimetr za małe w stosunku do tego, co powinno być w 1/72. Różnica niby niewielka, ale w tej skali to sporo. Rozebrałem więc wszystko, wywaliłem oryginalne koła i zastąpiłem je kołami z modelu... Łosia Plastyka. Na zdjęciu porównanie obu kół (hellerowskie na dole):

Image

Udało mi się też skończyć przedział silnikowy. Zmodyfikowałem kształt kołpaka (lekko skróciłem z przodu i ok. 0,2 mm wydłużyłem z tyłu), silnik wstawiłem żywiczny z elementami zestawowego (aby wszystko trzymało się kupy), na osłonie zaszpachlowałem hellerowskie mega-wcięcie na wylot pocisków z karabinu, a w jego miejsce zrobiłem dwa w prawidłowych miejscach (Karaś B był przygotowany pod 2 karabiny, choć montowano tylko jeden z prawej strony). Śmigło oczywiście będzie się kręciło:

Image

Zmontowałem też Vickersy z zestawu Parta i igieł lekarskich 0,45 mm:

Image

Z blaszek zrobiłem też 2 dodatkowe magazynki, które zamontowałem powyżej dolnego stanowiska strzeleckiego w kadłubie:

Image

Jeśli chodzi o płatowiec, to powoli zbliżam się do pokrycia całości pierwszą warstwą Surfacer`a 1200. Z detali pozostaje jeszcze dopracowanie i podklejenie folią osłon kabiny oraz kołyski bombardiera oraz późniejsze ich doklejenie do już pomalowanego (!) płatowca. Spodziewam się, że będzie to najbardziej newralgiczny moment budowy tego modelu.

CDN.
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez traczyk » Sob Gru 10, 2011 6:24 pm

alex_stela napisał(a): Raz jeszcze dziękuję za podpowiedzi.

Kupiłem dzisiaj klej "UHU Contact Power Glue" (Rossman, 15 PLN). Jest w dość twardym sztyfcie. Konsystencja mniej więcej parafiny lub wosku. Nie maże się. Jest przeźroczysty. Aplikuje się podobnie jak kiedyś butapren. Smaruje się obie powierzchnie i po 5 minutach, kiedy klej jest już suchy w dotyku - można sobie łatwo i czysto pasować elementy - skleja się, mocno dociskając przez chwilę. I gotowe. Przetestowałem na niepotrzebnej osłonie i jednej z zapasowych ramek. Trzyma równo na całej powierzchni. Nie wiem jednak czy będzie przydatny do większości osłon vacu, bo nie klei PE (polietylenu) i PP (polipropylenu). Ale jeśli vacu jest z polistyrenu lub plexi, to nie będzie problemu. Podobnie jak z "kabinkami" wtryskowymi.

Image

Image
traczyk

Postprzez Artur Domański » Sob Gru 10, 2011 6:51 pm

Jutro lecę do Rosmanna - dzieki Krzyśku
Jeśli coś może pójść nie tak, to pójdzie w najgorszym momencie.

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Miejscowość: Włocławek

Postprzez alex_stela » Sob Gru 10, 2011 11:45 pm

Ja też, bo dotychczasowe próby nie były udane... ;o)

Edit:
Okazuje się, że w moim mieście-uzdrowisku nie ma Rossmana - pomyliłem go ze Schleckerem. :-)

A tymczasem w warsztacie...

Image

Image

Pierwsza warstwa Surfacer`a, czyli "wykrywacz dotychczas niewidocznych baboli" - niestety sporo ich wylazło i nie wiem, czy z wszystkimi sobie poradzę. To zawsze dla mnie etap "przełomowy" w budowie modelu, na którym zazwyczaj... model ląduje w szafie. :lol: Ponieważ jednak przyrzekłem sobie, że Karasia przed końcem roku skończyć muszę, to idę dalej walczyć.

Edit 26.12.2011:

Po ostatecznym szlifowaniu i kolejnej warstwie surfacer`a przyszedł czas na pierwszy kolorek:

Image

Walka z materią zamieniła się w walkę z czasem, więc idę dalej dłubać...

Edit 27.12.2011:

Kolejny kolorek:

Image
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez alex_stela » Śro Gru 28, 2011 11:38 pm

Relacja z dzisiejszego, całodniowego posiedzenia:

Sekcja silnika przyklejona, powierzchnie pod kalki nabłyszczone i wypolerowane:

Image

Image

W międzyczasie wziąłem się za drobnicę - tu rury wydechowe:

Image

Przyszedł czas na kalki. Po przeglądnięciu zdjęć przychyliłem się ku schematowi Stratusa i wybrałem dolne szachownice bez białych pól (Techmod sugerował szachownice z białymi polami, ale na zdjęciach oryginału tego nie widać). Oczywiście jedna z szachownic rozpadła się na drobne kawałki podczas układania (prawdopodobnie za ciepła woda, bo reszta kalek moczona w zimnej wodzie była OK), ale na szczęście identyczną znalazłem w modelu P.11c Mastercrafta.

Niestety kalkomanie Techmodu są nadal pancerne i nie działa na nie nawet płyn Agama Hypersol. Pomógł dopiero silny roztwór zmywacza do akryli, dzięki któremu kalki ułożyły się w liniach. Po 2 godzinach było po wszystkim:

Image

Image

Image

Oczywiście brakuje jeszcze kalek z godłami, które nakleję dopiero wtedy, kiedy będzie gdzie nakleić. :)

Jutro rano zamontuję podwozie, a potem... decydujący o powodzeniu całej tej budowy moment, czyli montaż blaszano-foliowych osłon kabiny! Mam wszelkie potrzebne materiały, tylko odwagi jakoś brak... Boję się też tego, czy po zdjęciu masek z kabiny i prowizorycznej osłony w środku wszystko będzie tak, jak przedtem... Hmmm... Nie wiem, czy dzisiaj zasnę... ;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Artur Domański » Czw Gru 29, 2011 8:27 am

Bardzo ładna rybka

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Postprzez crustian » Czw Gru 29, 2011 9:41 am

Artur Domański napisał(a):Bardzo ładna rybka

Na stół wigilijny :mrgreen: . Poważniej ? Gdzie mi do tego z moimi wypocinami...
Nigdy nie kłóć się z głupim, bo postronni nie zauważą różnicy.
Image Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych
Awatar użytkownika
crustian

Miejscowość: Inowrocław-Hohensalza/Arrasate-Mondragon

Postprzez alex_stela » Czw Gru 29, 2011 2:24 pm

Karaś już stoi na własnych kołach:

Image

Zgodnie z postanowieniem zabrałem się za "szklenie" osłon kabin. Na pierwszy strzał poszła kołyska bombardiera. Tutaj kleiłem folie z zestawu Parta za pomocą specyfiku Microscale Micro Kristal Klear. Wyszło znośnie, choć nie idealnie:

Image

Z uwagi na specyfikę budowy górnych osłon kabiny, postanowiłem już teraz skończyć dół samolotu (po zmontowaniu tych delikatnych osłon nie będę miał już możliwości położenia modelu "na plecach"). Tak więc spód modelu już teraz dostanie "washa", zamontowana zostanie kołyska bombardiera (ciekawe czy nadal będzie pasować po tych wszystkich operacjach) oraz "okienko" kamery, o którym jakoś zapomniałem, oraz kilka pomniejszych elementów.

Po skończeniu dołu wezmę się za osłony kabiny. Czy zdążę przed 24.00 w sobotę??? No muszę!!! :D
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez alex_stela » Pią Gru 30, 2011 12:11 am

Jak postanowił - tak zrobił:

Image

Image

A jutro zdejmujemy rybce czapeczkę i bierzemy się za najgorsze:

Image

Oj, będzie się działo! ;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Artur Domański » Pią Gru 30, 2011 8:34 am

Kurczę, a raczej rybka
To najładniejszy Karaś jaki do tej pory widziałem

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Postprzez Rafhart » Pią Gru 30, 2011 9:23 am

Bardzo ładny model, podziwiam cierpliwość i umiejętności.
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości