[PBL] PZL W3 SOKÓŁ / ANAKONDA - TOPGUN 1/72

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

[PBL] PZL W3 SOKÓŁ / ANAKONDA - TOPGUN 1/72

Postprzez marcin1323 » Wto Wrz 13, 2011 10:08 pm

Witam wszystkich w moim topicu i jeszcze raz dziękuję za "udostępnienie lądowiska" :notworthy:
Do boju ruszam naszą rodzimą maszynką W3 SOKÓŁ lub Anakonda (wyjdzie niedługo - narazie jeszcze sie zastanwiam). Produkt rodzimej firmy TOP GUN (Bilmodel) z żywicy plus elemnty vacu. Kalki w zestawie pozwalają na wykonanie anakondy (zreszta tak samo i kadłub "wyposażono" np w oznaczone pole pod pływaki) w nowym jak i starym malowaniu. Ja dołożyłem jeszcze kaleczki techmodu z AJMowskiego zestawu oraz kilka "wyrobów własnych". Co będzie? Zadecyduje jutro gdy będę musiał pomalować wnętrze :mrgreen: Pozwoliłęm sobie jeszcze dołożyć do zestawu łopaty z kompletu AJMowskiego. Niestety przy całym szacunku do pracy włożonej w opracowanie tego model, zywiczne łopaty w jakimkolwiek śmiglaku dla mnie to cięzkie nieporozumienie. Po jakimś czasie oklapną, a ja chciałbym moją kolekcją cieszyć oko nieco dłużej (jak Bozia pozwoli).
Literatura: sporo jej i nie. To zależy od tego jak patrzeć. W sensie dosłownym "literatury" nie ma wogóle - ksiązki o naszym najlepszym chyba samolocie w historii nie doczekaliśmy się. Jest za to kilka wydań "Aeroplana" w tym jedno z CD oraz dwa wydania "Modelarza" z wkładkami z planami. Wyszło również jedno TBiU oraz kilka (chyab dwa) numery NTW z minimonografią sokoła. Niestety do tej ostaniej pozycji nie udało mi się dotrzeć - pozostało tylko druknąc skan jednej ze stron - tej z opisem zewnętrznym anakondy. To ona będzie mi w zasadzie najbardziej potrzebna z tamtego wydania. Do tego dwa wydania na CD monografii - jedno o PZL W3 Sokół, drugie o lotnictwie wosjkowym i służb porządku publicznego wogóle (polskiego).

ImageImageImage

ImageImageImage

Sam model jest już minimalnie napoczęty - sklejone są sufit, podłoga i ścianki kabiny. Reszta z pudełka. Zastanawiam się nad malowaniem z powodó czysto technologicznych. To moja pierwsza żywica i tyle co się naczytałem o "nietrzymaniu" farby na żywicy to dało mi jasno do zrozumienia, że mogę sobie pozwolić na wersje sokoła w nowym "natowskim" malowaniu - oliwkowoziwlony. Zero maskowania kolorów (nie licząc noska i plam za rurami wydechowymi silnika). Minusem tego rozwiązania jest jednak przymus spiłowania nadlewek przeznaczonych na mocowanie pływaków.

W przypadku gdybym robił anakondę MW RP sytuacja jest dokładnie odwrotna - nie szlifuję ale maskuję (i to dość dużo) co obarczone jest ryzykiem graniczącym z pewnością że będę malował model z 3-4 razy. Jako ze maluje akrylami ... sami rozumeicie :roll: wybór trudny - prześpie się to jutro podejme decyzję o czym powiadomię szanowne grono :) .

Z Bożą pomocą, Waszym dopingiem i moim zapałem w trzy miechy powinna maszynka pokołować na DS :mrgreen:

p.s. a to moja pracownia, z cyklu "małe ciasne, ale własne" :D
Image

Uploaded with ImageShack.us
marcin1323

Re: [PBL] PZL W3 SOKÓŁ / ANAKONDA - TOPGUN 1/72

Postprzez Artur Domański » Śro Wrz 14, 2011 8:13 am

Dopisany
Jeśli coś może pójść nie tak, to pójdzie w najgorszym momencie.

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Miejscowość: Włocławek

Postprzez RobRoy1 » Śro Wrz 14, 2011 7:47 pm

Z zaciekawieniem będę śledził Twoje zmagania ;o)
Blaszek Parta nie dokupujesz? Będziesz coś specjalnie waloryzował? Rozcinał?
"Chcę, żebyście zapamiętali, że żaden skur.... nie wygrał wojny, umierając za swoją ojczyznę. Wygrywa się ją, sprawiając, by tamci skur... umierali za swoją". G.Patton
Awatar użytkownika
RobRoy1

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Paweł Wymysłowski » Śro Wrz 14, 2011 10:22 pm

marcin1323 napisał(a):Zastanawiam się nad malowaniem z powodó czysto technologicznych. To moja pierwsza żywica i tyle co się naczytałem o "nietrzymaniu" farby na żywicy to dało mi jasno do zrozumienia, że mogę sobie pozwolić na wersje sokoła w nowym "natowskim" malowaniu - oliwkowoziwlony. Zero maskowania kolorów (nie licząc noska i plam za rurami wydechowymi silnika). Minusem tego rozwiązania jest jednak przymus spiłowania nadlewek przeznaczonych na mocowanie pływaków.

W przypadku gdybym robił anakondę MW RP sytuacja jest dokładnie odwrotna - nie szlifuję ale maskuję (i to dość dużo) co obarczone jest ryzykiem graniczącym z pewnością że będę malował model z 3-4 razy. Jako ze maluje akrylami ... sami rozumeicie :roll: wybór trudny - prześpie się to jutro podejme decyzję o czym powiadomię szanowne grono :) .

A może trzecie rozwiązanie. Anakonda Gromu - cała szara.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Paweł Wymysłowski

Miejscowość: Podwarszawski las

Postprzez Robson » Śro Wrz 14, 2011 10:37 pm

Jest specjalny podkład do żywic i myśle że po jego zastosowaniu nie będzie problemu z nietrzymaniem farby :D

http://www.gunze.pl/go/_info/?id=2076
Pozdrawiam Robert Ostrowski

Image
Robson

Miejscowość: ŁOMŻA

Postprzez marcin1323 » Nie Wrz 18, 2011 4:53 pm

Robson - o tym tez czytałem, niemniej narazie ze wzgledów czysto finansowych musze sie wstrzymać, sam model też nie ejst najtańszy :)

RobRoy1 - blaszek nieuzywam i raczej nie będę, tym bardziej, że w TopGunie są fajne detale :) wycinał i otwierał tez nie będę, gdyż chcę pokazać ładną bryłę. Otwierał będę sokoły AJMowskie

Paweł Wymysłowski - nie, szara Gromu nie wchodzi w grę, gdyż n/b i szachownce musiał bym lecieć z szablonów

Wybrałem już n/b będzie to szara 0502, dokładnie ten egzemplarz z tego okresu malowanka:
http://skrzydla.org/showphoto.php?photo ... 8221c37b40

"oczka" są fajne 8-)
Aktualnie kończę malowanie tego co już było sklejone , oderwałem/odciąłem tablicę główną z zegarami przyrządów. Jak dobrze pójdzie dziś jeszcze wrzucę fotki.

Bardzo dziekuję za zainteresowanie relacją :) Widownia jest uszykowana na przyjęcie gości :mrgreen:
marcin1323

Postprzez RobRoy1 » Nie Wrz 18, 2011 8:05 pm

marcin1323 napisał(a):
Wybrałem już n/b będzie to szara 0502, dokładnie ten egzemplarz z tego okresu malowanka:
http://skrzydla.org/showphoto.php?photo ... 8221c37b40

Szara? :roll: Ja tam widzę hmmm...zielony? ;o)
Skąd weźmiesz szperacz ewentualnie FLIR? Pytam z ciekawości są w zestawie?
Chyba jednak dorabianie Cię nie minie :) A co z wyrzutnikiem flar? rusztowaniem do oporządzenia? Zrób jakieś fotki detali.
Pozdrawiam!
"Chcę, żebyście zapamiętali, że żaden skur.... nie wygrał wojny, umierając za swoją ojczyznę. Wygrywa się ją, sprawiając, by tamci skur... umierali za swoją". G.Patton
Awatar użytkownika
RobRoy1

Postprzez Tomasz B » Nie Wrz 18, 2011 8:46 pm

Fajny masz warsztacik. Mały ale zgrabny, Ostatnio moja żona zasugerowała aby przeniósł się do kotłowni :evil:
Muszę sklecić jakąś konstrukcję stołu oraz lakierni :D
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Miejscowość: Lipowa

Postprzez marcin1323 » Śro Paź 19, 2011 5:26 pm

Witam po "małej" przerwie :) , najpierw kilka odpowiedzi - tak to jest oliwkowy, użyłem sformułowania "szary" aby odróżnić ten schemat malowania od "łaciatego" :) FLIR będzie dorabiamy, wyrzutniki flar bedę również dorabiał, a właściwie modyfikował. Nie uciekam od samoróbki tylko od skomplikowanego malowanka :D

Teraz czas na sprawy bieżące:
- przedział transportowy w "standardzie TOP GUN"
- jego malowanko i brudzonko

- dorobiłem lampke / tabliczke nad przejsciem

W tej chwili dłubię fotele w kabinie pilotów i resztę tej kabiny , też w "standardzie TOPGUN". Potem zaczynam dorabiać części których nie ma w zestawie. Np aluminiowy stelaż wraz z noszami i resztą oprzyrządowania medycznego lub układ sterujący dźwigiem zewnętrznym :)

Następna aktualizacja zdecydowanie szybciej niż obecna

ImageImageImage
ImageImageImage
marcin1323

Postprzez marcin1323 » Śro Lis 02, 2011 6:38 pm

Kolejna odsłona, tym razem dłubanina przy tablicach. Najpierw musiałem zadbać o właściwy kolor. Niestety sposród akryli nie mogłem znaleźć nic, co by mnie satysfakcjonowało. Postanowiłem poeksperymentować. Na pierwszy ogień poszły dwa słoiczki kolorów:
Image
Po wymieszaniu brakowało nieco jasności i intensywności,
Image
postanowiłem dołożyć kolejne dwa kolory i otrzymałem to co na fotkach:
Image

Po takich eksperymantach, stwierdziłem, że otrzymany kolor jest tym czego szukam i pomalowałem tablice przyrządów.

Image

Zblizenia powyżej dla RobRoya :)
Nie mogłem powstrzymać się i przymierzyłem na sucho - posklejam to na końcu, ponieważ tablica przeszkadzała by bardzo skutecznie przy montażu pozostałych detali.

Image

Kolejna odsłona jak najszybciej mam nadzieję :) ...
marcin1323

Postprzez RobRoy1 » Czw Lis 03, 2011 4:56 pm

Witaj!
A nie lepiej zamiast eksperymentu z kolorami użyć 2135 MM? ;o)
I mam kilka uwag:
- w przejściu pomiędzy kabiną a przedziałem powinieneś te boki oszlifować
- chyba nie najlepszym pomysłem było malowanie paneli przyrządów jak również przedziału ręcznie :? , strasznie Ci gruba wyszła ta tablica
- postaraj się wyrównać linie podłogi przy przyrządach
- przy drzwiach bocznych w miejscu gdzie w wersji transportowej jest fotel znajdowały się nożyce do awaryjnego odcinania liny- może warto dorobić? ;o)
i jeszcze jedno jaką dokładnie będziesz robił "Anakondę"? Pytam bo jeśli "starą" sprzed modernizacji to ok, jeśli "nową" to kabina i panele przyrządów powinny być czarne (to skutek przystosowania do przyrządów noktowizyjnych)
A poza tym to działaj dalej :)
Awatar użytkownika
RobRoy1

Postprzez marcin1323 » Czw Lis 03, 2011 5:44 pm

RobRoy1 napisał(a):A nie lepiej zamiast eksperymentu z kolorami użyć 2135 MM? ;o)

Niestety, sprawdzałem w katalogu MM i nie mogłem znaleźć tego koloru. Pewnie przeoczenie moje. Grunt, że kolorystycznie dla mnie wyszło ok :)

RobRoy1 napisał(a):- w przejściu pomiędzy kabiną a przedziałem powinieneś te boki oszlifować
- postaraj się wyrównać linie podłogi przy przyrządach

właśnie poprawiono. Ze szlifowaniem wciąż sie morduję. Zobaczymy

RobRoy1 napisał(a):- chyba nie najlepszym pomysłem było malowanie paneli przyrządów jak również przedziału ręcznie :? , strasznie Ci gruba wyszła ta tablica

to tak wygląda w macro. Na zywo naprawdę wyglada fajnie :)

RobRoy1 napisał(a):- przy drzwiach bocznych w miejscu gdzie w wersji transportowej jest fotel znajdowały się nożyce do awaryjnego odcinania liny- może warto dorobić? ;o)

Jak najbardziej mam to w planach. Nożyce w tej skali to spore wyzwanie jak dla mnie, ale spróbuję stawić jemu czoło. Wkońcu startuję w konkursach właśnie z powodu podejowania klejnych wyzwań i rozwoju modelarskiego. Na zwciężanie przyjdzie czas :) .

RobRoy1 napisał(a):i jeszcze jedno jaką dokładnie będziesz robił "Anakondę"? Pytam bo jeśli "starą" sprzed modernizacji to ok, jeśli "nową" to kabina i panele przyrządów powinny być czarne (to skutek przystosowania do przyrządów noktowizyjnych)

Będę robił w nowym malowaniu ale ze starymi tablicami. Wiem jakie są różnice w malowaniu kabiny :) Będę robił wersję tą z pierwszego postu, ze zdjęcia. Na pyłofiltrach "oczki"

RobRoy1 napisał(a):A poza tym to działaj dalej :)

Działam i dziękuję za wsparcie :)
marcin1323

Postprzez marcin1323 » Nie Lis 06, 2011 1:57 pm

Kolejna odsłona. Niedużo tego, ale zawsze :)

Pop pierwsze, z szlifowaniem przejścia nie miałem odwagi zacząć. Trudno, wolę nie popsuć bardziej. Kolejnym razem muszę przełamać się i zacząć używać aerka nie tylko do zewnątrz. Może kiedyś polubię ten wynalazek.

Do rzeczy. Zmontowałem całą kabinę pilotów w "zestawowe" elementy. Może coś dołożę od siebie ale narazie pewności nie mam :) Myślę nad wiatraczkiem nad tablicą oraz apteczką (muszę ją zlokalizować) i gasnicą w przejściu. Poza wyrównaniem (próbowaniem, bynajmniej) farby na łączeniu podłogi i podstawy tablicy naprawiłem również mój błąd merytoryczny - kolor poniżej poziomu podłogi i podstawy tablicy - to co widać przez dolne oszklenie :) ). Na fotelach dorobiłem pasy dla pilotów.
Image
Image
Image
Image

Teraz czas na samoróbki. Usiłowałem dorobić zamkniętą, pełną torbę podczepioną pod siedzisko przy prawych drzwiach w kabinie transportowej. Jak wyszło - oceńcie sami. Materiał to oszlifowany odpowiednio kawałek plastykowej ramki, iglakiem naznaczone miejsca gdzie paski "wcisnęły się" w torbę oraz pomalowana tasma tamiyowska :)
Image
Image
Image

A tak prezentuje się całość:

Image
Image
Image

Uploaded with ImageShack.us

Następna aktualizacja mam nadzieję wkrótce :)
marcin1323

Postprzez Marshal » Nie Lis 06, 2011 2:16 pm

Powodzenia ! :D
Marshal

Miejscowość: Legionowo

Postprzez RobRoy1 » Śro Lis 09, 2011 8:07 pm

Działaj, działaj, a ja się trochę będę czepiał ;o)
1/ skąd wziąłeś ten kolor pasów? One nie były srebrne, no i przydałoby się im dorobić jakieś klamry bo przecież załoga nie zawiązywała się na supeł :). No i pasy na fotelach w kabinie transportowej też były ;o) Aha! i te pasy na siedzeniu nie wychodziły z przodu tylko z boków.
2/ Na podłodze w kabinie przedziału transportowego widzę jakieś sreberko rozlane, jeśli mają być to "ślady eksploatacji" to je przemaluj- to było niemożliwe, biorąc pod uwagę, że podłoga była pokrywana "wykładziną" antypoślizgową, to co najwyżej mogły być tam delikatne "przeszurania" ;o)
CD "czepiania" jak wrzucisz kolejne fotki :D
Awatar użytkownika
RobRoy1

Następna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości