Wielkopolska GOTHA G IV 1/72 - Roden

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Wielkopolska GOTHA G IV 1/72 - Roden

Postprzez crustian » Pią Paź 21, 2011 11:40 am

Mam zamiar polepić takie oto maleństwo 8-) :
Image
Image
Jak zwykle wikiśmietnik kłamie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gotha_G.IV
Polskich Goth było razem 5 sztuk 4-GIV i 1-GIII. Najprawdopodobniej opisana Gotha z pod Nowego Tomyśla to ta G.III. Natomiast 4sztuki G.IV zostały zdobyte w Poznaniu przez powstańców wielkopolskich. Jedna z Goth, której malowanie właśnie popełnię (jedyne dostępne) brała udział w wojnie polsko-bolszewckiej roku 1920.
W nocy z 5 na 6 stycznia 1919 r. powstańcy poprzecinali kable i odcięli Niemcom elektryczność. Krótko po godz. 6 rano na Ławicę dotarli emisariusze z krótkim komunikatem: Jesteście otoczeni. Nie macie szans. Kapitulujcie bezwarunkowo, albo otwieramy ogień. Czekamy na odpowiedź 10minut.Odpowiedzi nie było. Przed godz. 6.30 rozpętała się zatem bitwa, uważana do dziś za majstersztyk kunsztu wojskowego. Polacy otworzyli ogień z dział, ale tak, by nie zniszczyć sprzętu lotniczego, który - jak słusznie zakładali - został zgromadzony w hangarach Ławicy. To właśnie ten sprzęt miał być najcenniejszym łupem dla zdobywców. Cztery strzały zniszczyły tylko wieżę lotniska oraz - jak się wydaje - morale Niemców. Ci otworzyli ogień z kilku gniazd karabinów maszynowych, ale paniczny i kompletnie niecelny. Wiadomo, że Polacy mieli informacje o planach Niemców, których dostarczyli im polscy podkomendni Fischera, wcieleni do obrony Ławicy. Dzięki temu udało się przeprowadzić odważny szturm, który trwał raptem 20 minut i doprowadził do zdobycia lotniska. Straty Polaków - 1 zabity, straty Niemców - 2 zabitych.Zdobyte w Poznaniu niemieckie maszyny były początkiem polskiego lotnictwa.Szybka i sprawna bitwa nie zakończyła bynajmniej walk o Ławicę. Na wieść o jej zdobyciu Niemcy wysłali swe aeroplany bombowe. 7 i 8 stycznia zaatakowały one Poznań z lotniska we Frankfurcie nad Odrą. Byli zabici, a nalot wywołał w Poznaniu szok. Wywołał też ... chęć odwetu. Sześciu polskich pilotów (mówi się o Józefie Mańczaku, Damazym Kortylewiczu, Zygmuncie Rosadzie, Wojciechu Białym, Janie Kasprzaku i dowodzącym wyprawą Wiktorze Pniewskim) wskoczyło do dopiero co zdobytych maszyn (już z polskimi oznaczeniami), zapakowało na nie bomby i ruszyło na Frankfurt. 9 stycznia 1919 r. nad kompletnie zaskoczone niemieckie miasto nadleciał polski samoloty. Ich celem było lotnisko, bombardowane przez ponad godzinę.
http://tomaszjkowalski.republika.pl/bomber.htm

Na dziś dysponuję tylko kalkami:
Image
Ale w najbliższych tygodniach zmieni się to. Domówiłem blachę Part'acza :lol: i model wyciągnął brat z czeluści magazynów i musi tylo mi to podesłać z Polski.
Ostatnio edytowany przez crustian Pią Lut 10, 2012 10:52 am, edytowano w sumie 6 razy
Nigdy nie kłóć się z głupim, bo postronni nie zauważą różnicy.
Image Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych
Awatar użytkownika
crustian

Miejscowość: Inowrocław-Hohensalza/Arrasate-Mondragon

Re: [PWL] GOTHA G IV 1/72 - Roden

Postprzez piekielny84 » Pią Paź 21, 2011 11:46 am

Wow :shock: kawał modelu i do tego dwupłatowiec
Awatar użytkownika
piekielny84

Miejscowość: Łódź

Postprzez michał99 » Pią Paź 21, 2011 1:02 pm

powodzenia :notworthy:
Awatar użytkownika
michał99

Postprzez Pawel90 » Pią Paź 21, 2011 10:52 pm

Zdobyte przez Powstańców Wielkopolskich? Zasiadam w takim razie w pierwszym rzędzie i obserwować będę postępy, POWODZENIA! :)
Pawel90

Postprzez plastikk » Pią Paź 28, 2011 8:02 pm

Kurde - się kolega nigdzie nie chwalił robotą z tym szmatopłatem.W dodatku w Wielkoplskim ''ubranku''.
plastikk

Postprzez crustian » Czw Lis 17, 2011 7:09 pm

No dotarło to co miało ale pierw muszę sukę dokończyć :).
Image
Image
Image
Ostatnio edytowany przez crustian, Pią Lut 10, 2012 10:53 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
crustian

Postprzez Tomasz B » Czw Lis 17, 2011 7:22 pm

fajnie że wystartowałeś - ciekawy model -dość osobliwy - powodzenia
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Miejscowość: Lipowa

Postprzez crustian » Sob Lis 19, 2011 2:10 pm

No to się zaczęło. Na pierwszy ogień przeróbka kadłuba według instrukcji z totalną dokładnością:
Image
Ale jest masakra! Oczyszczanie z nadlewek skrzydeł i kadłuba pewnie zajmie mi cały wohend. Zdjęć z tego procesu nie będę wstawiał bo to nie ma sensu większego. Ale wydaje mi się, że zajmie to lwią część czasu pracy przy tym modelu. Takie uroki Rodena. Ciekawe jak mi Part będzie pasował później. Mam nadzieję, że podołam z tym i z suką do końca roku 8-)
Taka jedna fotka poglądowa z pracy nad skrzydłami i kadłubem:
Image
Ostatnio edytowany przez crustian, Pią Lut 10, 2012 10:55 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
crustian

Postprzez Tomasz B » Sob Lis 19, 2011 7:12 pm

no ale kolega suwmiarką to przyszpanował :oops:
Ostatnio edytowany przez Tomasz B, Pon Lis 21, 2011 3:17 pm, edytowano w sumie 1 raz
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Postprzez crustian » Sob Lis 19, 2011 10:00 pm

Zaraz tam przyszpanował. Zwykłe narzędzie pracy. Każdy technik czy tokarz czy ślusarz ma w domu takie coś :). A ja tak dla checy trochę bo i kto sprawdzi czy otworek nawiercono dokładnie co do milimetra. Co do prac na modelem to nachodzą mnie dziś chwile zwątpienia na przemian z nienawiścią do rodena. Właśnie odpoczywam po pracach nad lewą połówką kadłubka. Co za spec wymyślił dać tyle wypustów technologicznych i tak potężnych, a żadnego kołka ustalającego w obu połówkach?! Pytam bo mam ochotę dziś zlinczować tego jegomościa :evil: . Projektant od siedmiu boleści. Do kamieniołomów a nie do deski kreślarskiej.
Awatar użytkownika
crustian

Postprzez crustian » Nie Lis 20, 2011 6:32 pm

W związku z wczorajszymi nerwami :)dziś dałem sobie spokój z kadłubkiem. Postanowiłem pobawić się skrzydełkami i kółeczkami:
Image
Image
Ostatnio edytowany przez crustian, Pią Lut 10, 2012 10:56 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
crustian

Postprzez Tomasz B » Nie Lis 20, 2011 6:40 pm

zdradz mi- co to masz za sprzęt do szlifowania ??
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz B

Postprzez crustian » Pon Lis 21, 2011 1:38 pm

A nic nadzwyczajnego ot takie cosik to:
Image
Prace na skrzydłami dokonane:
Image
Ostatnio edytowany przez crustian, Pią Lut 10, 2012 10:57 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
crustian

Postprzez crustian » Śro Lis 23, 2011 9:26 am

Prace postępują w żółwim tempie. Taki MC ukraiński z tego Rodena :) , no ale co poradzę jak wyboru nie ma.
nudne to i pracochłonne i nic do pokazania. Oczyszczanie z nadlewek spasowanie wstępne na sucho, kombinowanie jak to poskładać itp. itd.
Ostatnio edytowany przez crustian, Pią Lut 10, 2012 11:00 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
crustian

Postprzez crustian » Czw Lis 24, 2011 3:31 pm

Stan prac na dziś. Jak widać jestem daleko w polu. A co spoglądam na "su-kę" to mi się odechciewa choć łatwiejsza od goth'y:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Ostatnio edytowany przez crustian, Pią Lut 10, 2012 11:01 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
crustian

Następna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości