Dassault Super Mystere B.2 - 1/72, AZ Model

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Dassault Super Mystere B.2 - 1/72, AZ Model

Postprzez BartekWu » Nie Lis 20, 2011 11:32 pm

W oczekiwaniu na paczuszkę z B25, zabrałem się za bonusowy modelik Super Mystere. Całkiem fajnie się to skleja, miał kokpit z żywicy i zamierzam stestować na nim malowanie metalizerami. Pojawiło sie jednak małe ale - na miejscu gdzie mają być skrzydła nie ma żadnych kołków ustalających, ani nic podobnego co ułatawiło by ich przyklejenie. Jest jakiś patent, żeby w takiej sytuacji zrobić to dobrze? Czy zostaje tylko opcja "na oko " ? Oraz..jaki klej ? Mam do dyspozycji CA, poly cement i liquid poly.

Image

Image
BartekWu

Re: Dassault Super Mystere B.2 - 1/72, AZ Model

Postprzez Powstaniec_44 » Nie Lis 20, 2011 11:41 pm

CA daje małe pole manewru jak coś pójdzie nie tak, a klej już złapie to kaplica. Ja w Hellcacie tak omal nie złamałem statecznika poziomego jak go wkleiłem a potem wyszło że jest trochę nie pod tym kątem.....
Awatar użytkownika
Powstaniec_44

Postprzez Jack1 » Nie Lis 20, 2011 11:59 pm

sam zrób te kołki ustalajace :D
Image
Awatar użytkownika
Jack1

Postprzez BartekWu » Pon Lis 21, 2011 12:29 am

Jack1 napisał(a):sam zrób te kołki ustalajace :D

Sam se bym zrobił, gdybym wiedział jak :) Uczę sie dopiero :)
A są jakieś patenty, żeby ustawić skrzydło pod właściwym kątem ?
BartekWu

Postprzez Adamo722 » Wto Lis 22, 2011 2:08 pm

Najprościej zrób szablon z wymaganym kątem pochylenia skrzydła i wyprowadź powierzchnię połączenia na skrzydle papierem ściernym. Należy pamiętać o odpowiedniej stronie skrzydła :)
Adamo722

Postprzez BartekWu » Nie Lis 27, 2011 9:15 pm

Dałem sobie jakoś radę, a mianowicie "zapróbkowałem" punktowo miejsce klejenia poly cementem i ustawiałem skrzydła tak, żeby było ok. Kiedy wyschło i złapało, zalałem szpary w całości i pilnowałem żeby zastygło we właściwej pozycji - nawet wyszło. Na ogonie natomiast mierzyłem sobie kąt prosty, więc było trochę łatwiej.

Jak widać na zdjęciach - skrzydła nie są spasowane idealnie (składały się z dwóch elementów) i będą wymagały trochę kitowania. Wstępne łatanie szczelin już za mną, ale efektu tak dokładnie nie widać ponieważ robiłem to klejem, który jest przeźroczysty po wyschnięciu.

Teraz zamierzam to wszystko przeszlifować papierami od 600-8000 i maluję.

Image
Image
Image
Image
BartekWu

Postprzez Krzysztof Strużyna » Nie Lis 27, 2011 9:33 pm

Poradziłeś sobie całkiem nieźle. Model ciekawego samolotu. Może wrzuć rysunek malowania w jakim będziesz go robił. Czasem zamiast łatać klejem lub szpachlą można użyć kawałków ramki wlewowej rozpuszczonej w rozcieńczalniku nitro :). No i jeśli chcesz się upewnić co do gładkości zaszpachlowanych szczelin możesz najpierw psiknąć cienką warstwę aero - wyjdą wszystkie babole.

Mam pytanie dotyczące naczynka do przedmuchiwania aerografu, które widać na jednym ze zdjęć. Czy warte jest swojej ceny, przydaje się? Jakie jest Twoje zdanie o nim. Będę wdzięczny za opinię bo sam noszę się z jego zakupem.
Pozdrawiam Krzysztof
http://home.elka.pw.edu.pl/~kstruzyn/ (w budowie)
Na warsztacie:
Sopwith Camel 1/32, P-51B Revell 1/72, Spitfire MkV Revell 1/72
Awatar użytkownika
Krzysztof Strużyna

Miejscowość: Warszawa

Postprzez BartekWu » Nie Lis 27, 2011 10:16 pm

Co do malowania, to będzie ono takie:

Image
Image

A to jest propozycja pudełkowa i właśnie widzę pewną nieścisłość, bo wg. instrukcji w zasadzie całość powinna być jednolicie aluminiowa, a na zdjęciach oryginału widać, że fragment grzbietu i fragment ogona są szare (a wg. propozycji z wings palete wręcz zielone).

Image

co do naczynia do czyszczenia aerografu - sprawdza mi się bardzo, ponieważ operuję w małym pomieszczeniu i staram się, żeby zapachy były jak najmniej inwazyjne dla współmieszkańców ;) Oczywiście nie usuwa oparów w 100%, ale generalnie jest dośc praktyczne. Ponadto świetnie się sprawdza jako stojak do aerografu i to jest jego druga funkcja :)

Czy jest wart swojej ceny ? trudno mi powiedzieć - to kwestia względna. Wiadomo, że można sie obejść bez tego, tak samo jak można sobie zbudować kompresor z agregatu lodówkowego zamiast kupować gotowy.
Dla mnie ten słoik jest praktyczny i nie były to wyrzucone pieniądze.
BartekWu

Postprzez BartekWu » Czw Gru 01, 2011 10:56 pm

Ok. Pyknąłem czarny podkład, wymieszany z lakierem błyszczącym i wygląda to mniej więcej tak:

Image

Image

Jak widać, wyszły wszystkie babole. I tutaj zastanwiam sie nad dwoma sprawami:
- czy tę nierówność jaka widac na łączeniu połówek kadłuba wyprowadzać jeszcze czy zostawić tak jak jest (zniknie w trakcie kolejnych malowań) ?
- czy między skrzydłem a kadłubem łączenie wyprowadzać do powierzchni skrzydła czy ma być wgłębienie ?

Image

Ponadto jak widać, nie do końca wyszło mi poprawianie niektórych linii podziału (nie wiem po co w ogóle to robiłem). No ale teraz zastanwiam się czy zostawić jak jest czy zaklajstrować i bawić sie od nowa (boje się, żeby nie pogorszyć sytuacji)

Image

Przed malowaniem na kolor, chciałbym to wypolerować - i teraz może ktoś mi podpowie - czym najlepiej ? testowałem ręczniki papierowe, miękką szmatkę i kartkę od drukarki i najlepszy efekt jak na razie dały ręczniki papierowe (na zdjęciach tego na razie nie widać). Ponadto zastanawiam się czy nie poczekać z polerowaniem, aż farba podeschnie z 24 h.
BartekWu

Postprzez Krzysztof Strużyna » Pią Gru 02, 2011 1:17 pm

Może zrób próbę na boku:

1. Papier ścierny na mokro 2500 (może być lekko sfatygowany)
2. Pasta polerska Tamiya (jak nie masz to może pasta do zębów). Problem jest tylko taki ze potem resztki pasty trzeba jakoś wydobyć z wszelkich zakamarków.

Ja do polerowania używam takich miękkich szmatek Viledy

Powodzenia :D
Pozdrawiam Krzysztof
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
Krzysztof Strużyna

Postprzez BartekWu » Pią Gru 02, 2011 2:03 pm

O dzięki - a możesz cos poradzić w sprawie tych nierówności na łączeniach połówek kadłuba i skrzydeł i kadłuba ? wyprowadzać czy zostawić ?
BartekWu

Postprzez Krzysztof Strużyna » Pią Gru 02, 2011 2:20 pm

Nie po modelarsku byłoby to zostawiać, ale to oczywiście zależy od Twojego samozaparcia. To czy tam ma być linia podziału blach zależy od tego co masz w dokumentacji - trzeba sprawdzić. I teraz od tego czy ma tam być linia podziału blach, czy ma jej nie być zależy jaką technikę maskowania tego wgłębienia wybrać. Jeśli nie trzeba będzie potem trasować to wystarczy to zaszpachlować.

Jeśli natomiast trzeba potem trasować to lepiej odpuścić sobie szpachlę bo ta lubi się kruszyć. Kiedyś słyszałem, że ktoś mieszał szpachlę z klejem CA, ale nie wiem, czy to da się zrobić. Można np ramki wlewowe rozupuścić w rozcieńczalniku Nitro i potem taką mieszanką potraktować wgłębienie. Najpierw oczywiście najlepiej przeszlifować miejsce do czystego plastiku, a miejsca, których nie chcesz upaprać zamaskować taśmą modelarską. Jeśli wgłębienia nie są zbyt głębokie można też próbować zalać je klejem CA....ale pamiętaj, że jest on niewdzięczny do trasowania linii - zalewanie CA jest dobre, jak np z jakąś linią wyjechałeś za daleko i chcesz to naprawić.
Pozdrawiam Krzysztof
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
Krzysztof Strużyna

Postprzez BartekWu » Czw Gru 08, 2011 1:26 pm

I kolejna porcja postępów. Paka pomalowana w zasadzie na gotowo i czeka na pociagnięcie "sealerem". Nie wiedziałem, że matalik wyciąga wszystkie babole, dlatego widzę i mogę przeanalizować wszystkie niedoróbki, mimo że bardzo starałem się, żeby ich nie było. W pewnym momencie aż za bardzo. I tak:
- Na lewym skrzydle pojawiły sie mikrorysy - efekt próby polerowania podkładu szmatką 2400. Niestety nie mogłem bardziej tego wyprowadzić wyższymi gradacjami bo zaczął mi się ścierać podkład, a już nie miałem na tyle samozaparcia żey malować 4 raz.
- szpachlę na łączeniu skrzydeł od spodu polerowałem z takim zapałem, że wytarłem wgłębienia co widać na zdjęciach
- łączenie połówek kadłuba wyprowadzałem bardzo długo, przy użyciu Mr. surfacera 500 i pędzelka. Wydawało mi sie że jest okej jednak okazuje się, że nie jest :) No cóż następnym razem szpachla pójdzie w ruch po prostu.
- małe korekty malowania muszę zrobić, bo na ogonie i grzbiecie maska niedokładnie była przyklejona - to akurat nie problem.

Ciekawa kwestia wyszła mi z kolorami:
- szary jest za ciemny, na zdjęciach widac że nie powinien znacząco odstawać od aluminium
- nos i prostokąty na brzuchu są w zasadzie w tym samym kolorze, mimo że instrukcja podaje, że nos powinien być ciemnoszary (jaśniejszy niż jest teraz). Zdecydowałem się jednak na zrobienie kolorów takich jak widać na zdjęciu wklejonym we wcześniejszych postach.

Image

Image

Image

Image

Image
BartekWu

Postprzez BartekWu » Sob Gru 10, 2011 11:15 pm

Krew mnie zaleje..jedna kalka (na razie) poszła do piachu. Ma ktoś patent jak dobrze przykleić tę długą czerwoną strzałę na boku kadłuba ?
Próbowałem dobrze podlać SET-em, ale niestety nie wiem czemu, na powierzchni pokrytej sealerem, SET sie skupia w kropelki i praktycznie nie można nawilżyć powierzchni. Skutkiem tego kalka bardzo szybko przywiera, a że jest długa, to przesunąć ją delikatnie na miejsce praktycznie graniczy z cudem...

Będe wdzięczny za jakąś poradę.
BartekWu

Postprzez Krzysztof Strużyna » Pon Gru 19, 2011 9:40 am

To może spozycjonować ją używając dużej ilości wody i ściągać ją z kartonu trzymanego tuż przy modelu tak jak się przekłada naleśnika z patelni na talerz. Ewentualnie można ją pociąć na trzy oddzielne kawałki łatwiejsze do położenia.
Pozdrawiam Krzysztof
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
Krzysztof Strużyna

Następna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości