MS 406 partyzancki/AZ Model 1:48

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

MS 406 partyzancki/AZ Model 1:48

Postprzez Zvezdar » Nie Lis 27, 2011 1:26 pm

Witam, chciałbym przybliżyć Wam model, który chcę wykonać-(jest już kupiony czekam tylko kiedy Poczta go dostarczy) jaki trochę historii z nim związanej. Zdjęć partyzanckich Moranów a były ich trzy o nr 2305, 2308 2323 nie udało mi się znaleźć, natomiast znalazłem profile, opisy i plansze głównie producentów kalkomanii serbskiego Lift Here i czeskiego Rising Decals, oraz wzmianki w publikacji: Zrakoplovstvo NDH i Osprey oraz recenzję z portalu HRCapuccino: http://www.hrcappuccino.org/poveznice.html będzie to model z nr 2308 na którym 23 IX 1944r Sulejman ''Suljo'' Selimbegović zestrzelił niemieckiego Ju W34.
Jugosłowiańska partyzantka wykorzystywała zdobyczny sprzęt lotniczy głównie do obserwacji i łączności między swoimi oddziałami oraz używano ich do ataków na pozycje ustaszy i odziały niemieckie stacjonujące w okupowanej Jugosławii, jako takich pojedynków powietrznych nie toczono. Te trzy w/w Morany zostały zdobyte 20 IX 1944 w ataku na lotnisko Zaluzani koło Banja Luki w Bośni razem z kilkoma Caproni oraz kilkoma sportowymi i szkolnymi i w ten sposób zostrała utworzona 5 Eskadra NOVJ, jeszcze tego samego dnia po namalowaniu swoich oznaczeń Morany zostały użyte w ataku na Banja Lukę, po kilku tygodniach Niemcy odbili to miasto a samoloty przeleciały do baz partyzantów do wschodniej i zachodniej części Bośni, całość zaopatrzenia w paliwo i amunicję był dostarczany z obszarów znajdujących się pod kontrolą partyzantów NOVJ. Te informacje znalazłem w internecie na stronie http://www.vojska.net/eng/world-war-2/y ... /airforce/
Sam model to produkt firmy AZ Model pierwszy raz będę sklejał ich model jak i w tej skali, bo dotąd to tylko w 1/72 sklejałem :roll:
Jak tylko mi PP dostarczy zamieszczę pierwsze relacje 8-)
Awatar użytkownika
Zvezdar

Miejscowość: Szczecin

Re: [PWL] MS 406 partyzancki/AZ Model 1:48

Postprzez Zvezdar » Nie Gru 11, 2011 1:22 pm

Model po pewnych perypetiach dotarł, więc mogę zamieścić parę fotografii zaraz po otwarciu. W porównaniu ze starszymi edycjami tego modelu są zmiany, jeśli ogląda się zdjęcia poprzednich modeli ze strony czeskiego producenta i zawartością opakowania tego modelu, który kupiłem to widać, że poza kołami pozostałe części są w ramce z plastyku a nie z żywicy. Jakość ich określiłbym jako o wiele niższą niż pozostałe części, brak jest maski na kabinę...sama kabina jest wtryskowa dość gruba i jakaś mało przejrzysta, brak również metalowej rurki, instrukcja okrojona i jakby na xero odbita. Kalki nie przydadzą mi się chyba do niczego, więc oznaczenia zrobię od szablonów.

Opakowanie
Image

Kadłub i skrzydła z częściami
Image
Image

Części które w poprzednich edycjach były z żywicy
Image

kabinka i koła
Image

Instrukcja
Image

I w komplecie kalki
Image

Małe pytanko, czy ten klej dobrze klei bo zapach ma fantastyczny :D Image
Ostatnio edytowany przez Zvezdar Wto Gru 13, 2011 6:41 pm, edytowano w sumie 4 razy
Awatar użytkownika
Zvezdar

Postprzez slawek33 » Nie Gru 11, 2011 5:24 pm

Rzeczywiście klej pachnie dość przyjemnie, chociaż wolę tradycyjny charakterystyczny zapach kleju modelarskiego. Jak na chińszczyznę kleji całkiem dobrze.
Pozdrawiam,
Sławek.
Pozdrawiam,
Sławek
Awatar użytkownika
slawek33

Miejscowość: Lublin

Postprzez Rafhart » Nie Gru 11, 2011 8:31 pm

Zmniejsz proszę zdjęcia bo się forum rozjeżdża, to pierwsze po drugie z chęcią poobserwuję Twoje zmagania z tym MS.406
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez Zvezdar » Wto Gru 13, 2011 6:33 pm

Zdjęcia pomniejszone ;o)
Awatar użytkownika
Zvezdar

Postprzez pio-trek » Wto Gru 13, 2011 7:10 pm

slawek33 napisał(a):Jak na chińszczyznę

To nie jest chiński klej.
pozdrawiam, Piotr Murawski
"3 razy przymierz, raz sklej"
Awatar użytkownika
pio-trek

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Zvezdar » Wto Gru 13, 2011 7:33 pm

Pierwsze próbne złożenie na sucho świadczy o możliwości perypetii podczas sklejania, nie ma kołeczków na połówkach kadłuba oraz nierówno dolega połączenie skrzydła z kadłubem od spodu
Image
hmm może podczas sklejania aż tak strasznie nie będzie :roll: . Poniżej jeszcze dwa zdjęcia z próbnej sesji :)
Image
Image
Awatar użytkownika
Zvezdar

Postprzez dem » Wto Gru 20, 2011 5:37 pm

Mała prywata.
Kalki chętnie odkupię i będę podglądał temat bo niebawem też czeka mnie walka z tym modelem. :)
Image
Awatar użytkownika
dem

Miejscowość: Poznań

Postprzez Zvezdar » Wto Sty 03, 2012 10:33 pm

Kalki chętnie odkupię
Nie ma problem-jakiś adres i lecą 8-)

Trochę pokleiłem model i parę zdjęć zrobiłem, krótko napiszę, że moim zdaniem model ten jest stanowczo za drogi jak na poziom wykonania go przez producenta, niewiele części w nim w nim pasuje głównie chodzi o detale: części w miejscach gdzie powinny być przestrzenie są pozalewane plastykiem... np komory podwozia są stanowczo za grube, trzeba bardzo dużo je spiłować w moim modelu na grubość prawie kartki papieru inaczej skrzydła nie można było skleić.
Image
wloty powietrza do silnika jeden i drugi wymagały wyszlifowania

Image
przyklejone komory podwozia-wyglądem przypominały jakby były częścią od pojazdu pancernego a nie od samolotu :D

Kabina -podłoga za szeroka- po wklejeniu musiałem w tylnej jej części spiłować spodnią warstwę aby mniej więcej skrzydła spasować z kadłubem, boki jej przeszlifować inaczej wchodziła tylko na 3/4 wysokości.
Image
kabina podczas montażu

Image
kabinka po sklejeniu tu musiałem odchudzić podłogę po ok. 1mm z obu stron przed wklejeniem, dorobiłem też dodatkową część przy drążku sterowym

Image
mocno oszlifowane narożniki dolnej części kabiny, inaczej skrzydło odstawało od kadłuba o ok 2mm

Kadłub - przy sklejaniu w dolnej części za kabiną - jedna z nich mniejsza a sam kadłub na przodzie jakby dłuższy o ok. 1mm.

Tablica niby OK ale zegary to jakby od innej wersji - u mnie brak było 3 szt.. zegarów, tak że zegary zrobiłem w programie graficznym i je wydrukowałem zmontowałem taką jakby hybrydę w połączeniu z kliszą od producenta :P
Image
brak 2 zegarów na jednej kliszy tzn. jeden z nich jest ale w innym miejscu... oraz busoli? na środkowej kliszy

Image
po zeskanowaniu blaszki dorobiłem brakujące zegary a właściwie to wszystkie od nowa

Image
widok po zmontowaniu tablicy ( wydruki w pustych polach na kliszy) i osadzeni jej na razie bez przyklejania

W kadłubie zrobiłem dodatkowy otwór w przedniej jego części oraz otwory w miejscach gdzie są rury wydechowe a w skrzydłach otwór w lewym skrzydle na reflektor oraz dorobiłem światła pozycyjne.
Image
pasowanie na sucho kadłuba ze skrzydłami oraz wycięty otwór w lewym skrzydle na reflektor

Image
przyklejone części fototrawione w miejscach rur wylotowych

Image
wywiercony otwór-nie wiem do czego, ale na zdjęciach Moranów widać go a producent pominął go, więc go wywierciłem

Image
przyklejone druciki na żelową taśmę dwustronną a następnie zalane klejem

Image
całość zabezpieczona: wydechy połową rurki od napojów+czarna taśma oraz otwór końcówką od zabezpieczania igieł + szpachla w płynie

To wszystko jest do zaakceptowania (no poza ceną jak wspomniałem), ale osłona kabiny nie dość że jest jakaś mało przejrzysta to jest o wiele za mała :( zwęża się ku końcowi i przy końcu jest węższa o 1 do 2mm, może ktoś z Was może coś poradzić w tej sprawie?
Image
Image

Niebawem mam zamiar go posklejać w całość... tylko ta osłona :(
Awatar użytkownika
Zvezdar

Postprzez Paweł84 » Śro Sty 04, 2012 9:58 am

Zvezdar napisał(a):osłona kabiny nie dość że jest jakaś mało przejrzysta to jest o wiele za mała :( zwęża się ku końcowi i przy końcu jest węższa o 1 do 2mm, może ktoś z Was może coś poradzić w tej sprawie?

W tych bogatszych zestawach AZ Model (z częściami żywicznymi) były pakowane po dwie osłony kabiny vacu. Daj ogłoszenie na forum, może ktoś ma jedna niepotrzebną. Przy okazji zwróć uwagę na lusterko wsteczne chowane w ramę wiatrochronu - charakterystyczne dla moranów:
http://toniosky7.blogspot.com/2011/09/morane-saulnier-ms-406-walkaround.html
Awatar użytkownika
Paweł84

Postprzez Zvezdar » Pon Sty 09, 2012 9:56 pm

Paweł84

W tych bogatszych zestawach AZ Model (z częściami żywicznymi) były pakowane po dwie osłony kabiny vacu. Daj ogłoszenie na forum, może ktoś ma jedna niepotrzebną. Przy okazji zwróć uwagę na lusterko wsteczne chowane w ramę wiatrochronu - charakterystyczne dla moranów:
http://toniosky7.blogspot.com/2011/09/m ... round.html

Bardzo fajny link z tymi zdjęciami, widać na nich dużo detali, dzięki :notworthy: wzorując się na zdjęciach i mając przymałą oryginalną osłonę wykonałem metodą prób i błędów nowe szkła, tak że z kilku sztuk udało mi się złożyć w miarę pasującą jedną :D, poza tym cały tydzień coś tam sklejałem przy moim zdobycznym jugolu, lusterko no nie wiem na zdjęciach które posiadam, chorwackie Morany chyba tych lusterek nie miały...Poniżej parę zdjęć z opisami z postępów z paru ostatnich dni:

kadłub po sklejeniu
Image

aby skleić skrzydło z kadłubem sfazowałem miejsce styku na skrzydle
Image

postanowiłem zmodyfikować chłodnicę, użyłem do tego celu kawałka starej karty bankowej, rezystora, kilku pociętych drucików od rezystorów, żelowej taśmy dwustronnej i taśmy ochronnej
Image
Image

i gotowa chłodnica po całym dniu
Image

poniżej zrobiony reflektorek z zeszlifowanej diody fi3mm i obklejonej chromową folią samoprzylepną aby go wpasować w otwór w skrzydle
Image

tutaj wycięta osłonka i przymiarka
Image

a tutaj wycięty otwór na chłodnicę
Image

w między czasie zaprojektowałem i wydrukowałem oznaczenia do dalszego wycinania
Image
Image

model po wstępnym malunku białym revlem i powtórnym szlifowaniu
Image

pomalowana drobnica
Image

na chłodnicy jest rlm65 revlla(55) wg przeliczników, ale wydaje mi się że jest zbyt błękitny, jak myślicie może pactra RLM65 będzie bardziej odpowiednia jest jakby bardziej szara? model będzie malowany w kamuflaż 65/71/02
ImageImage
czasu niewiele może zdążę :roll:
Ostatnio edytowany przez Zvezdar, Pon Sty 09, 2012 10:58 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Zvezdar

Postprzez Zvezdar » Pon Sty 09, 2012 10:04 pm

Czy stosował ktoś kalkomanie wydrukowane na drukarce atramentowej i czy są one dobrej jakości, mam arkusz takowej z BMF + specjalny decal liquid film czy jakoś tak.
Awatar użytkownika
Zvezdar

Postprzez Rafhart » Wto Sty 10, 2012 11:34 am

Widzę że trochę roboty jest z tym modelem, co drukowania własnych kalek to się przymierzam od dłuższego czasu, żeby poeksperymentować, ale jakoś czasu zawsze brakuje, ale jak nie znajdę kalek do swojego Ms.406 z Kitechu to będę musiał.
Co do jakości to zależy jak drukuje Twoja drukarka. :)
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez Zvezdar » Sob Sty 14, 2012 11:05 pm

W ostatnim tygodniu szlifowałem model na łączeniu kadłuba ze skrzydłem oraz wyciąłem na ploterze szablony, pierwotnie model miał mieć najpierw chorwackie oznaczenia a następnie te zrobione przez jugosłowiańskich partyzantów, lecz wiadomo czasu na to zabraknie i będą od razu oznakowania partyzanckie. Dorobiłem na podstawie dostępnych mi zdjęć rurki w układzie podwozia oraz wyważenie steru kierunku-obie te rzeczy zrobione zostały z drucików od rezystorów. Dzisiaj odbyła się sesja malarska - jak do tej pory jest tak sobie, zostało mi jeszcze naniesienie plamek, drobne poprawki malarskie,poprzyklejanie drobniejszych elementów i jak czasu starczy to może coś jeszcze :roll:

przygotowania do malowania, malowanie i oznaczenia:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

na chwilę obecną model wygląda tak:
Image
Image

Malowałem prawie wszystko Pactrami, a elementy w kabinie Gunze
Awatar użytkownika
Zvezdar

Postprzez Rafhart » Sob Sty 14, 2012 11:09 pm

Wygląda dobrze :)
Awatar użytkownika
Rafhart

Następna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości