SU-27 Flanker B 1:48 zhengdefu

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

SU-27 Flanker B 1:48 zhengdefu

Postprzez Łukasz.Mirosław » Nie Lut 19, 2012 12:28 pm

Witam wszystkich. Jestem nowym bywalcem tego forum, chociaż modelarstwem zajmuję się już od bardzo dawna.
Ostatnio poczułem natchnienie aby powrócić do redukcyjnego. Chciałbym zaprezentować model jaki obecnie wykonuję. Jest to SU-27 z zestawu zhengdefu. O jakości modelu nie bede pisał. Opisał to już kolega krystiankr w prezentacji gotowego modelu (o tu: http://www.forum.modelarstwo.org.pl/viewtopic.php?f=89&t=47126&hilit=flanker) Całkowicie się z nim zgadzam. Jakość zestawu jest niska, plastik ma porowatą fakturę, części kiepsko do siebie pasują itd...
Dlaczego, więc zdecydowałem się na ten model? Stał on na mojej półce wykonany od bardzo dawna. Był modelem z czasów kiedy zaczynałem. Żałuję, że nie zrobiem zdjęcia przed rozpoczęciem budowy.
(Fotka Tigra prezentuje poziom wykonania Flankera z przed lat.)

Image

Przeglądając zdjęcia znalazłem pięknego Sukhoia

Image

i już nie mogłem się powstrzymać, żeby przerobić swojego.

Pierwotnie był to Su-35. Usunąłem przednie usterzenie, które z reszta nawet nie przypominało faktycznego. Zdecydowałem się na malowanie Blue 24 proponowane przez producenta kalkomani. Maszyna ta stacjonowała przez jakiś czas w Polsce.
Image
Model został potraktowany zmywaczem Wamod'u. Efektem było usunięcie starej, okropnej farby i rozpadniecie modelu na części pierwsze.
I zaczęło się... Pasowanie, klejenie, szpachlowanie, szlifowanie, szpachlowanie itd...
Oto kilka zdjęć z budowy:

Image

Jak widać nie ma kokpitu. Zdecydowałem, że usunę go zupełnie ze wzgledu na matową owiewke od kleju i kiepskie pasowanie do płatowca.

Image

Po pierwszym sprawdzeniu szpachlowania wszystko wyglądało całkiem nieźle. Na drugim planie widać pomalowane już wloty powietrza.

Image

Podwozie wyprowało z biegiem lat, wieć model potrzebuje podstawki.

Image

Wykonana ze śmieci tj. płyty i później szpachli samochodowej.

Suhy po malowaniu bazowym

Image

Pre-shading + jeden kolor

Image

Image

Nie stosowałem, żadnego maskowania pomiędzy nanoszniem barw

Image
czysta zabawa aerografem.

Image

Przed washem

Image

Nakładanie wash'a

Image

Po nałożeniu i wytarciu zbednej ilości wash'a, i pomalowaniu strefy gorącej (próbowałem to pomalować na kilka sposobów, aż w końcu poddałem się z widocznym efektem)

Image

Image

Image

Image

Niestety mój nie porównuje się to tego ze strony naritafamily. Może dlatego, że jest to pierwszy model, który malowałem nową techniką i pierwszy na, który nakładałem wash. Kolejnymi etapami budowy będą, wykończenie podstawki, sidolux pod kalkomanie, kalki oraz lakier matowy. Chyba,że ktoś ma jakieś sugestie.
Co do kolorów na modelu. Są czystą abstrakcja. Najjaśniejszy z nich jest mieszanka taką "na oko" śrdeni to 64 Humbrolla a niebieski to jeśli dobrze pamiętam 109.

Proszę o opinie na temat mojego Sukhoia. Każda, nawet krytyczna, jest dla mnie ważna.
Łukasz.Mirosław

Re: SU-27 Flanker B 1:48 zhengdefu

Postprzez Sebastian » Nie Lut 19, 2012 7:44 pm

wykonanie naprawdę bardzo dobre. Starannie i solidnie. A sam model jest przecież mierną kopią Academy :)
Jedyne o co miałbym zastrzeżenia, to kolory użyte do malowania kamuflażu.
Są zbyt kontrastowe a sam niebieski jest zbyt ciemny.
Obejrzyj kilka fotek tu
http://www.airliners.net/photo/Russia-- ... 27-(Su-27S)/1050861/&sid=dc2a42db7546db1f86de7c9dfea4a1ae
http://www.airliners.net/photo/Russia-- ... 27-(Su-27S)/1050860/M/

Co prawda nie sa to fotki "41"... ale dają pogląd na to jaki odcień ogólny powinna mieć maszyna. Zresztą, na jednym ze zdjęć widać rząd Su... są bardzo podobne w kolorystyce.
Tak wyglądały na moment wylotu z Polski.
Awatar użytkownika
Sebastian

Miejscowość: Warszawa-Tarchomin

Postprzez Łukasz.Mirosław » Pon Lut 20, 2012 1:02 am

Dzięki za odp.

Tak, wszystko się zgadza. Barwy nie są realistyczne, ale takie mi się podobają. Nadmienie jeszcze, że ja wykonuję Suhego z numerem bocznym 24 a nie 41 tak jak na pierwszym zdjeciu. Numer 41 w tym wykonaniu był dla mnie inspiracją.
Łukasz.Mirosław

Postprzez Sebastian » Pon Lut 20, 2012 10:28 am

W "24" trzeba zwrócić uwagę na stożek-osłonę radaru. W spotykanych w sieci schematach jest pokazane jako dwukolorowy(dwa odcienie zieleni) i biały. Tak więc tu decyzja należy do Ciebie:)
Do Flankerów polecam odcienie Testorsa: Flanker Pale Blue, Intermediate Blue i Bluegray. :)
Ja walczę z układem plam na "24"... ponieważ umiejętności się nieco cofnęły(trochę przerwy było) to wygląda to komicznie;) Ale już w następnym Su-27 nie dam się:)
Awatar użytkownika
Sebastian

Miejscowość: Warszawa-Tarchomin

Postprzez Łukasz.Mirosław » Pon Lut 20, 2012 10:46 am

Mój kamuflarz nie przypomina oryginalnego, ani kolorystycznie, ani kształtem. Pierwsze moje założenie było: pobawmy sie aerografem żeby było fajnie. Przypomnijmy sobie jak to się robi. Nie zwracałem szczególnej uwagi na schemat i barwy. Ten model też jest dla mnie powrotem do modelarstwa redukcyjnego. Przerwa była dość dluga. Może 6 lat... W tym czasie zajmowałem się lotniczym RC.

Kolejnym moim projektem jest Concorde 1:72, którego prawde mówiąc gdzieś w oczekiwaniu na przeschnięcie farby, zacząłem.
Łukasz.Mirosław

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość