P-51 D ICM+ Aires 1/48

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Re: P-51 D ICM+ Aires 1/48

Postprzez greatgonzo » Pon Maj 18, 2015 10:03 pm

Obalić to raczej nic by się nie dało. Najwyżej przedstawić wersję alternatywną.

Może i masz rację, ale też nie pisałeś, że szukasz takiej 'pomocy'. Zacząłem kombinować dopiero jak pokazałeś te pasy. I tak pisałem z duszą na ramieniu ;).
Image Image
Awatar użytkownika
greatgonzo

Postprzez Adamo722 » Czw Maj 21, 2015 1:55 pm

Według mnie to na spodzie sa pasy inwazyjne, coś podobnego jak tu
http://warbirdinformationexchange.org/p ... p?p=218432
Tylko chłodnica niepomalowana.
Adamo722

Postprzez greatgonzo » Czw Maj 21, 2015 4:10 pm

A możesz to uzasadnić?
Image Image
Awatar użytkownika
greatgonzo

Postprzez Adamo722 » Czw Maj 21, 2015 5:07 pm

Jak sie przypatrzec zdjeciu to oslona kola rozni sie kolorem od aluminium i wg mnie jest biala. Przegladalem jeszcze zdjecia samolotow z tej jednostki i na kilku samolotach wyraznie widac pasy na spodzie samolotu.
Adamo722

Postprzez greatgonzo » Czw Maj 21, 2015 7:17 pm

To, że samolot nosił pełne oznaczenia inwazyjne, które potem przechodziły przemiany właściwe dla ETO nie budzi chyba wątpliwości.
Kwestia pasów na pokrywach podwozia to trochę sprawa indywidualnej percepcji. Ja też skłaniam się ku biało czarnej wersji, ale pamiętam też, że widywałem zdjęcia zawierające tego typu pułapki okazujące się potem zmyłkami.
Mnie chodziło o bardzo niezwykłą konfigurację z pasami na spodzie skrzydeł przy jednoczesnym braku ich na kadłubie. Na zdjęciu z prawej strony MC-Z trudno dopatrzeć się śladów zebry na spodzie skrzydeł, a co ważniejsze, taka wersja stałaby w zupełnej sprzeczności ze znanymi rozkazami i byłaby chyba bezprecedensowa.
Image Image
Awatar użytkownika
greatgonzo

Postprzez Adamo722 » Czw Maj 21, 2015 9:45 pm

Od godziny przeglądam zdjęcia i chyba faktycznie jest tylko czarny pas na dole skrzydła. Wydaje mi się, że trzeba poprawić kołpak i pas przy kołpaku na kolor żółty wg tego zdjęcia http://www.ww2color.com/nennius/webapps ... _key=03330
oraz
http://www.cieldegloire.com/014_webb_g_m.php
i chyba Tamiya się nie pomyliła
http://www.hobbymex.com/Merchant2/merch ... 0344603220
Adamo722

Postprzez marek d » Pią Maj 22, 2015 1:42 pm

Co do pasów: prędzej bym widział ślady po ich zmyciu na chłodnicy /patrz fotka Gonza/ Dlatego:
marek d napisał(a):Myślę że wybrałem dość zachowawczą wersję. :roll:
Więcej fotek przedstawiających ten samolot w całości nie znalazłem.

Adamo722:
Wszystkie te linki znam i nic one nie wnoszą moim zdaniem. Pas na żółto? To skąd później czarno- białe fortepiany na silnikach? ;o)
Uważam że Tamiya się pomyliła, instrukcja nie jest dowodem.
greatgonzo napisał(a): I tak pisałem z duszą na ramieniu ;).

Jożin z Bażin to nie ja. Spytaj Artura. :D
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez Adamo722 » Pią Maj 22, 2015 2:36 pm

Wg mnie na zdjeciu z pilotem jest zolty pas takiego samego koloru jak bombki.
Jesli chodzi o bialy pas to jest mozliwe ze kazda eskadra miala inny kolor.
Chyba ze przemalowywano oznaczenia i pasy na D-Day lub podczas walk w europie.
Adamo722

Postprzez greatgonzo » Pią Maj 22, 2015 5:45 pm

Nie ma co łączyć klawiatury z wcześniejszymi oznaczeniami. To zupełnie nowe rozdanie. Nie działa też trop z oznaczeniem dywizjonów. 20th FG konsekwentnie używała geometrycznych oznaczeń na ogonie jako wyróżników tworzących ją jednostek. Problem polega na tym, że patrząc na jedno słabe zdjęcie można doszukiwać się przekłamań kolorów, lub też zastanawiać się, czy to zdjęcie w ogóle powstało jako kolorowe. Ale ten żółty powtarza się też na innych zdjęciach samolotów z grupy. Zdjęcia są słabe, a żółty zdechły, tym niemniej da się zauważyć różnice w wybarwieniu pasa za śmigłem i kołpaka właśnie w Glengary Guy/Jackie w stosunku do koloru gwiazdy znaku USAAF. Niestety akurat to zdjęcie jest bardzo marne i ewidentnie słabe kolorystycznie. Ale wciąż żółty się powtarza na innych samolotach. Jednak bez związku z dywizjonami. HJGB Illfreya tu jest akurat biały.

Być może wyjaśnieniem będzie wcześniejszy okres w historii grupy, kiedy pojawił się żółty kolor na kołpakach i części okapotowania silników P-38. I wtedy część samolotów miała te elementy malowane na biało. Zapewne jako kontynuację wcześniejszego oznaczenia myśliwców na ETO - biały nos. Żółty pojawił się jako wyróżnik grupy, choćby dla odróżnienia od siostrzanej 364th, gdzie identycznie malowano Lightningi, z fałszywym Droop Snootem włącznie. Pojawienie się żółtego koloru zbiega się w czasie z odejściem od 'białych nosów' na froncie, przy czym 364th niezmiennie używała tego malowania. Raczej nie udało się udekorować na żółto wszystkich samolotów i grupa była w tym względzie dość pstrokata. Czy jest możliwe, że pstrokatość tę przeniesiono na Mustangi?

Należy pamiętać, ze powyższy akapit to nic więcej niż spekulacja. Nie przypominam sobie kolorowych zdjęć białonosych P-38 z 20th FG. Podaję to za autorami i (wiadomo, że wątpliwą) interpretacją czarnobiałych zdjęć. Ale przeniesienie żółtego koloru na nosy Mustangów jest wg mnie bardzo prawdopodobne i zwyczajnie logiczne. Raczej warto by się zastanowić skąd ten biały u Illfreya. Z drugiej strony konsekwentny i nigdy nieopanowany, przepraszam, burdel w oznaczeniach 20 grupy był chyba nie do pobicia w całej AAF. Np pozostawianie dolnej części pasa za śmigłem przy nanoszeniu klawiatury sugeruje, że mógł, czy nawet powinien on być w takim przypadku biały.

Marek, ja w zasadzie to chciałem powiedzieć, że lubię patrzeć na twoje modele, bo są fajne. Ten spód jakoś tak sam się przyplątał. Pisałeś gdzieś, że zgodność historyczna modeli nie spędza Ci snu z powiek, to i ja staram się tego nie robić. Tylko czasem nie wychodzi ;).
Image Image
Awatar użytkownika
greatgonzo

Postprzez marek d » Pią Maj 22, 2015 6:21 pm

Pasy przesunięte ;o) : mam ndzieję że widać:
Image
greatgonzo napisał(a):
konsekwentny i nigdy nieopanowany, przepraszam, burdel w oznaczeniach 20 grupy był chyba nie do pobicia w całej AAF. Np pozostawianie dolnej części pasa za śmigłem przy nanoszeniu klawiatury sugeruje, że mógł, czy nawet powinien on być w takim przypadku biały.

.

...bardzo mi się podoba to zdanie i proponuję przy tym pozostać. ;o)
Tak pisałem że nie jestem ortodoksyjny, ale też lubię się zbliżyć do pierwowzoru na tyle ile pozwalają mi moje umiejętności.
Poza tym lubię lubię takie pogaduchy, szczególnie gdy ktoś ma do powiedzenia coś ciekawego, więc zdejmij duszę z ramienia. ;o)
CV
Awatar użytkownika
marek d

Postprzez greatgonzo » Pią Maj 22, 2015 6:29 pm

Pewnie, że widać.

Zdjęta.
Image Image
Awatar użytkownika
greatgonzo

Postprzez Jakub Chowaniec » Pią Maj 22, 2015 9:59 pm

Czy mi się wydaje, czy pas na lewy stateczniku poziomym jest krzywy? Ucieka górą "do środka".
Image
Image
Jakub Chowaniec

Miejscowość: Żabnica

Postprzez marek d » Sob Maj 23, 2015 11:05 am

Pasy są ok. to fotka jest do bani. Spójrz na krawędź maty.
Ten żółty- nie żółty pas nie daje mi spokoju. :roll: W takim razie w jakim kolorze są oznaczenia misji bojowych.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Postprzez greatgonzo » Sob Maj 23, 2015 12:37 pm

W Glengary Guy takie same jak ten pas. Najprawdopodobniej żółte. Prawdopodobnie kołpak też.

Do samodzielnej interpretacji:
Image

Dodam tylko, że kolory na tym zdjęciu oglądane na moim monitorze zgadzają się ze zdjęciem w książce, gdzie jest jakaś nadzieja, ze ktoś zadbał o wygląd zdjęcia w druku.
Ostatnio edytowany przez greatgonzo, Sob Maj 23, 2015 1:25 pm, edytowano w sumie 1 raz
Image Image
Awatar użytkownika
greatgonzo

Postprzez marek d » Sob Maj 23, 2015 1:22 pm

Kalkomanie z oznaczeniami misji mam w kolorze żółtym.
Nie uśmiecha mi się przemalowywanie pasa ze względu na ewentualne szkody które może wyrządzić maskowanie. :roll: a wtedy to już raczej zmywanie wszystkiego. Muszę to przemyśleć.
Qrde bardziej mi się podoba z białym. Ech... ciężko być sklejaczem. :mrgreen:
CV
Awatar użytkownika
marek d

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość