Grunau Baby IIb - FLY 1:48

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Postprzez kobza_75 » Wto Lut 02, 2016 10:48 pm

Witam! Na warsztacie znalazł się model szybowca Grunau Baby. Model będzie wykonany prosto z pudła, jedyny dodatek to będą maski. Model wykonam w malowaniu niemieckim. Instrukcja podaje kolor szary do wnętrza, czy RLM02 to będzie dobry kolor ? Następne pytanie mam jaki kolor jest na szybowcu kremowy? W instrukcji podany jest HUMBROL 106/AK009. Przydały by się też materiały na polskie malowania, może ktoś ma i się podzieli.

Firma FLY wydała model niemieckiego szybowca treningowego Grunau Baby IIb w skali 1:48. W skład zestawu wchodzą: instrukcja, kolorowy schemat kamuflażu, dwie ramki wtryskowe, klisza, blaszka i kalkomania. Chociaż w zapowiedzi jest aż 15 schematów kamuflażowych, to są one podzielone na kilkanaście pudełek. Więc każdy może sobie wybrać model w malowaniu takim jakie mu odpowiada. Jakość części jest bardzo ładnie odwzorowana bez przesunięć czy jamek skurczowych, delikatne linie podziałowe. Ślady po wypychaczach umieszczone są w niewidocznych miejscach. Bardzo ładnie wygląda odwzorowanie ugięcia płótna, na zdjęciach poniżej. W zapowiedziach jest też model w polskim malowaniu i jak zapowiada producent ma być wydany na festiwal w Bytomiu 2016r. Ciekawym i bardzo potrzebnym jest zestaw masek do malowania ugięcia płótna, który też wydała firma FLY. Ich pierwszy zestaw masek o nr. kat. artm001 jest właśnie dedykowany do szybowca Grunau Baby. W moje ręce trafił model o nr. kat. 48023 z szybowcem w niemieckim kamuflażu o kodzie LH-XH oraz opisany wcześniej zestaw masek. Zdjęcia zestawu poniżej. Na resztę zdjęć zapraszam na mojego bloga. Link poniżej.

http://kobzamodellfabrik.blogspot.com/2 ... x-148.html

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
„Koleżanko/Kolego, jeśli chcesz poznać ciekawych ludzi, których podobnie jak Ciebie pasjonuje modelarstwo zapraszamy w nasze szeregi. Nie jesteśmy elitarnym klubem! Zapraszamy WSZYSTKICH! Odpowiemy na każde pytanie.
www.ipmspolska.org.pl
http://kobzamodellfabrik.blogspot.com/
pozdrawiam Krzysiek
kobza_75

Miejscowość: Koszęcin KM "Broń i Barwa" / IPMS SILESIA

Re: Grunau Baby IIb - FLY 1:48

Postprzez dorian » Śro Lut 03, 2016 7:58 pm

A co z twoim Ar-234 z FLY ?
dorian

Postprzez kobza_75 » Czw Lut 04, 2016 10:57 pm

Pracuję nad nimi, jest ich kilka. Miałem też przerwę na inne pilne zlecenie. Jednym słowem odstawiłem je, ale nad nimi pracuję. Innym problemem jest ich wielkość i zmuszony jestem do zrobienia innego miejsca do zdjęć.
„Koleżanko/Kolego, jeśli chcesz poznać ciekawych ludzi, których podobnie jak Ciebie pasjonuje modelarstwo zapraszamy w nasze szeregi. Nie jesteśmy elitarnym klubem! Zapraszamy WSZYSTKICH! Odpowiemy na każde pytanie.
www.ipmspolska.org.pl
pozdrawiam Krzysiek
kobza_75

Postprzez marek d » Pią Lut 05, 2016 11:30 pm

Kiedyś w Mini Replice był opis budowy modelu Ardpolu. Jeżeli dobrze pamiętam autor robił wnętrze ,,drewniane".
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez kobza_75 » Pon Lut 08, 2016 1:22 pm

marek d napisał(a):Kiedyś w Mini Replice był opis budowy modelu Ardpolu. Jeżeli dobrze pamiętam autor robił wnętrze ,,drewniane".

Dzięki za podpowiedz, poszukam. Będę robił jeszcze jednego w polskim malowaniu i może się skuszę.

Wnętrze kabiny prosto z pudełka. Kolorystyka wnętrza to RLM02, tablica to RLM66, pasy pilota według własnego uznania, chodzi o kolor.

Image
www.ipmspolska.org.pl
pozdrawiam Krzysiek
kobza_75

Postprzez kobza_75 » Wto Lut 23, 2016 11:03 am

Do malowania użyłem dedykowanych do szybowca masek firmy Artillery artm001. Cały szybowiec jest w kolorze płótna a od góry są nałożone wężyki zielone i brązowe. W instrukcji kolor płótna jest podany HUMBROL 103 w różnych przelicznikach podane jest, że odpowiednikiem humrola jest GUNZE H34, ale jest on zbyt żółty i ja użyłem GUNZE H318. Pod maski dałem GUNZE H318 rozjaśniony białym. Od spodu bardziej rozjaśniłem aby uzyskać efekt prześwitującego płótna a od góry rozjaśniłem mniej . Poniżej kilka zdjęć.

Image

Image

Image

Image
www.ipmspolska.org.pl
pozdrawiam Krzysiek
kobza_75

Postprzez Jakub Chowaniec » Pią Lut 26, 2016 11:23 pm

Ciekawy projekt. Malowanie dość dziwne - wydaje mi się że zbyt mocno rozjaśniłeś górę. Dół wyszedł bardzo fajnie - taki delikatny i naturalny, ale góra jak dla mnie zbyt przesadzona. Powodzenia w dalszej budowie!
Image
Image
Jakub Chowaniec

Miejscowość: Żabnica

Postprzez kobza_75 » Nie Lut 28, 2016 4:27 pm

Odpisuję wszystkim.
Maski nakładało się bezproblemowo i z zdjęciem ich nie było żadnego problemu, nie zostawiały żadnych śladów.
Tylko ja przez nieuwagą porysowałem powierzchnię w kilku miejscach. Do malowania używam różnych farb nie tylko Gunze, tego C45 nie mam ale to jest H85. Tak mi się wydają że jest zbyt szary, akurat użyłem go do pasów w Baby.
Góra jest bardzo jasna ale będzie jeszcze przyciemniona. Plan mam taki że najpierw jasny kolor pod maski, potem kolor bazowy ale już lekko rozjaśniony i całość pokryta nierozjaśnionym bazowym Gunze H318. Tak aby stonować całość i żeby uzyskać efekt prześwitującego płótna patrząc od spodu.
Czy będzie w Bytomiu to nie umiem odpowiedzieć, bardzo możliwe. Kalki do Polskiego malowania już są, brakuje tylko planszy barwnej. A jak już jesteśmy przy temacie polski to jakie kolory użyć do malowania zaproponowanego przez producenta? Od spodu RLM65 a zielony na górę to …? Chyba że ma ktoś materiały na inne malowania polskie?
www.ipmspolska.org.pl
pozdrawiam Krzysiek
kobza_75

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości