Ford Focus WRC 1999 Safari Rally

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Ford Focus WRC 1999 Safari Rally

Postprzez Kazik » Sob Maj 27, 2006 12:18 pm

Witam,

Mój pierwszy model na forum i drugi w realizacji. Pierwszy był próbą czy mi się w ogóle to podoba i wyszedł słabawo (początkowo wydawało mi się ze dobrze, ale jak poczytałem forum to się podłamałem – mój poziom to przedszkole!). Ale do rzeczy. Model to Ford Focus z rajdu Safari 1999 1/24 kit z Hasegawy. W pudełku są blaszki i taśma do pocięcia na pasy – fajna sprawa.

Image

Miałem trochę przygód z kastą. Początkowo po oszlifowaniu, pogłębieniu linii podziału i innych zabiegach postanowiłem, że pomaluję z aero białym akrylem Pactry (kupiłem kiedyś okazyjnie). Wyszło kiepsko, może, dlatego że się dopiero uczę malować aero, a farba też nie najwyższych lotów. Więc wsadziłem kastę, do DOT-3 i zakupiłem podkład z Gunze Mr.Sufracer 1200 (Tamiyowskiego Surface Primer Fine nie mogłem dostać), zaś w drodze jest TS-26. Po pierwszej warstwie podkładu jest tak.

Image

Image

Wyciąłem też otwory w masce, które standardowo są pełne i malowane na czarno. Wstawię w nie czarną siatkę.

Image

Psiknąłem też podwozie, w którym zaszpachlowałem na nadkolach od strony wew.. otworki ... nie wiem jak je nazwać niedokładności formy kitu czy jakieś technologiczne przy odlewie?! Wiem ze ich nie będzie widać, ale jakoś mnie wkurzały, dużo ich w Hasegawie w Tamiyi tak nie ma.

Image

Image

Image

W międzyczasie pomalowałem też na gotowo trochę pozostałych części

Image

Na razie tyle. Postaram się pokazać dalsze moje działania i proszę kolegów o wyrozumiałość w ocenach, jak wspominałem dopiero zaczynam.
Kazik

Miejscowość: Warszawa

Postprzez KrisKristoffers » Nie Maj 28, 2006 12:14 pm

Przyłączam się do ogladaczy. Mam w planach Subarkę też w wersji safari. Czy będziesz forda brudził piaskiem pustyni? :D
--------------------------------------------------------

Image

Warsztat
http://modelarstwo.megafora.pl
KrisKristoffers

Miejscowość: JELENIA GÓRA

Postprzez Kazik » Pon Maj 29, 2006 7:37 am

to zależy jak mi wyjdzie, czy będzie co ukrywać!! :) no i nie mam doswiadczenia jak zrobić taki brudzik.
A tak przy okazji mam pytanie co polecicie do klejenia plastiku z metalem??
Kazik

Postprzez MiniMan » Pon Maj 29, 2006 4:06 pm

Witam!
Dobre początki!

Bardzo mi się podoba zdjęcia z amortyzatorami na fotele - bardzo dobrze oddaje rozmiar tych amortyzatorów :D

Palstik do metalu albo epoxy 2-skłądikowy 5ciu minutową albo klej CA (Kropelka) jeśli nie masz jak trzymać części razem przez 5 minut lub jesteś niecierpoliwy ;)

Chętnie będę śledził postęp.
MiniMan

Postprzez fabisz » Pon Maj 29, 2006 4:12 pm

wiem, że o samochodach nie mam pojęcia, ale na amortyzatorach jest chyba ślad łączenia formy (jeśli ma tam być to przepraszam )
Pozdrawiam
Tomasz Fabiszewski
Awatar użytkownika
fabisz

Miejscowość: Poznań - Hercules III

Postprzez NAOMI » Wto Maj 30, 2006 7:25 pm

Będe kibicował! Trzymam kciuki, bo mam nadzieję że skończysz ten model... Ja przy swoim Focusie '03 trochę traciłem cierpliwość. Widzę, że i w tym podwozie jest takie samo. Swoją drogą "nosi" mnie zbudowanie czegoś z Afryki, choć nie mamy już tego rajdu, a szkoda.... Modele z tego rajdu były bardzo charakterystyczne. Powodzenia :D
Na warsztacie:
Citroen Xsara WRC; Monte Carlo'06 - 65%
Awatar użytkownika
NAOMI

Miejscowość: Włocławek

Postprzez portalus » Wto Maj 30, 2006 10:37 pm

Prawda jest taka, że każdy z nas kiedyś zaczynał – więc się nie załamuj. Dzisiaj jest łatwiej ale też poprzeczka idzie ostro w górę. Mam nadzieję, że starczy Tobie zapału i skończysz ten model – ćwiczenie czyni mistrzem.
Do fabisza – samochód jaki jest każdy wie (więc i każdy ma jakieś tam pojęcie i się na nich zna) jest też przez to dużo łatwiejszy do oceny. Pancerka i lotnictwo daje więcej możliwości ukrycia niedoróbek (brudzenie, maskowanie ekwipunkiem etc.). Tak się często zastanawiam ilu modelarzy widziało na żywo pierwowzory swoich modeli – siedziałem pół roku na poligonie i brudny/czysty czołg wygląda naprawdę inaczej niż większość modeli, jakie go imitują – ale to już zupełnie inny temat.
Wracając do modelu to rzeczywiście jest widoczny szew łączenia form i np. ślad po wypychaczu na wahaczu (złoty fragment). Linie podziału blach też są bardzo zdecydowanie poprawione.
Kazik – elementy na ostatniej fotce były malowane pędzlem, aero czy mieszanie – złoty i srebrny mają dziwną fakturę.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez Kazik » Śro Maj 31, 2006 1:05 pm

No faktycznie jakoś przegapiłem ten szew i ślady na wahaczu a tarcze i pozostałe elementy zawieszenia były malowane pedzelkiem. Nie miałem jeszcze wtedy aerografu.
Kazik

Postprzez Kazik » Śro Maj 31, 2006 1:07 pm

Linie podziału blach też są bardzo zdecydowanie poprawione.

myślisz Portalus że za mocno je pojechałem?? nie mam wyczucia, pierwszy raz robiłem.
Kazik

Postprzez portalus » Śro Maj 31, 2006 1:49 pm

Kazik napisał(a):
Linie podziału blach też są bardzo zdecydowanie poprawione.

myślisz ... że za mocno je pojechałem?? nie mam wyczucia, pierwszy raz robiłem.

Też nie mam wyczucia, bo … jeszcze nigdy tego nie robiłem.
Pożyjemy, zobaczymy co z tego wyjdzie – mam nadzieję, że będzie dobrze.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Postprzez freno » Śro Maj 31, 2006 2:37 pm

Pytanie nie tylko do Kazika

Gdzie kupiłeś Gunze Mr.Sufracer 1200.
Przeszukałem sklepy internetowe inatrafiłem tylko na 1000, a może źle szukam.
freno

Postprzez Kazik » Śro Maj 31, 2006 3:16 pm

Gdzie kupiłeś Gunze Mr.Sufracer 1200.

ja kupiłem w Tora Tora
Kazik

Postprzez freno » Śro Maj 31, 2006 3:20 pm

ja kupiłem w Tora Tora

Dzięki za odpowiedź.
Szkoda, że nie prowadzą sprzedaży wysyłkowej
freno

Postprzez portalus » Śro Maj 31, 2006 3:46 pm

freno napisał(a):
ja kupiłem w Tora Tora

...
Szkoda, że nie prowadzą sprzedaży wysyłkowej

Prowadzą (wiem bo kupowałem), w FAQ'u powinien byc namiar na stronę i kontakt do nich.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Postprzez Kazik » Śro Maj 31, 2006 8:56 pm

narazie niewiele się dzieje, brak czasu i czekam na paczkę z ww. więcej myślę o robocie niż robię :D
ale mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - co myślicie o robieniu linii podziału pisakiem. kupiłem kiedys taki za namową sprzedawcy w sklepie modelarskim. nie pamiętam producenta w kazdym razie z krainy znaczków a nie literek gr. 0,4. czy może zaufać metodom powiedzmy tradycyjnym jak to opisywane na FAQ?
Kazik

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości