relacja z budowy Yamaha FZ250 Phazer (no2)

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Postprzez portalus » Pon Lip 17, 2006 12:52 pm

mongoose86 napisał(a):Portalus, mam wielką prośbę mogłbyś troche rozszeżyc temat jak zrobić te srebrne obręcze?? jaki maskol kupić?? humbrol. Nie bardzo sobie wyobrażam maskować to, mam do wykonania 3 obręcze, 2 z nich bardzo male, średnica nie większa niż 5mm. Jedną już zepsułem i nie wiem co z tym zrobie:( bardzo proszę o kilka zdan objasnień. Może jakoś tasmy użyć??? nie mam pojęcia jak się za to zabrać:(

Przepis na srebrne obręcze tak ja pisałem powyżej:
- pomalować całość podkładem – niekonieczne ale przydatne
- pomalować to co potrzeba z zapasem na czarno – ten zapas to ma powstać przez odkurz. Jak zamaskujesz resztę taśmą na ostro to powstanie schodek (było o tym w jakimś temacie), który trzeba będzie zeszlifować bo będzie widoczny. Można też zamaskować po jakiejś krawędzi.
- środki, które mają pozostać czarne zamaskuj Maskolem. Nakładanie np. wykałaczką. Jak dasz grubszą warstwę będzie łatwiej to ściągnąć.
- pomalować po zamaskowaniu reszty - która ma mieć zapewne inny kolor - to co potrzeba chromem/aluminium.
- zdjąć maskę. Czy na mokro czy po wyschnięciu każdy ma swoją metodę. Na mokro – będzie ładna krawędź ale istnieje duże prawdopodobieństwo że coś pójdzie nie tak (podejdzie farba, wyciągnie się jakaś „nitka” z farby itp.). Na sucho – krawędź może wyjść postrzępiona i nierówna przy grubszej warstwie farby. Tutaj to już indywidualne podejście.

Opcje/podpowiedzi/alternatywy:
- zamiast Maskol’u można użyć krążka wyciętego z taśmy klejącej np. Tamiya – można to wyciąć np. naostrzoną rurką o odpowiedniej średnicy lub cyrklem (Olfa).
- jak masz wprawę w malowaniu pędzlem to pociągnij to z ręki.
- po pomalowaniu wszystkiego na czarno obklej to co ma być metaliczne odpowiednim BMF – jest materiał na ten temat w FAQ’u.
- obklej najpierw wszystko odpowiednim BMF, potem pomaluj czarnym i usuń czarną farbę z tych miejsc gdzie jej nie powinno być – tylne koło w moim Ducati 916SP
- wytraw te obręcze z blaszki stalowej, wypoleruj/zmatuj i naklej we właściwych miejscach
itd., itp.

Jeśli obręcze o średnicy 5mm to są bardzo małe elementy to – to ja nie wiem co?
Już wiem – przerzuć się na większą skalę lub kup szkło powiększające.

Przepraszam za spóźnioną podpowiedź ale nie miałem weny – mam nadzieję, że będzie przydatna.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez mongoose86 » Wto Lip 18, 2006 10:48 am

Dzięki za podpowiedzi, są bardzo przydatne, jestem wdzięczny.

Jeśli obręcze o średnicy 5mm to są bardzo małe elementy to – to ja nie wiem co?
Już wiem – przerzuć się na większą skalę lub kup szkło powiększające.

wiesz chyba tak zrobie, kupie sobie wieeeeelkie szkło, tylko gdzie je pomieszcze?? co??:/
ps. źle to sformułowałem "te małe elementy", źle to zrozumiałeś.
Awatar użytkownika
mongoose86

Miejscowość: Tarnowskie Góry

Postprzez mongoose86 » Śro Lip 26, 2006 7:59 pm

Mału update jeśli można to wogóle tak nazwać:

Gotowe siodło pomalowane tamiya red, normalny + mat. I mała przymiarka jak będzie się prezentowało. "kasta" jest w trakcie szlifowania, narazie górna częśc baku przeszła próbna polerke. Kupiłem pasty tamiya ale ich nie użyłem, poznałem kolesia który jest lakiernikiem meblowym, ale takie meble co u nas się nie sprzedaje heh:) z powodu ceny. Wyniósł mi troche mleczek polerskich i jestem bardziej zadowolony niż z tamiyi.

Image

Image

Image

Prace nad ramą i wachaczem trwają, kurde ile roboty bylo żeby to doprowadzic do porządku, mnośtwo szwów i i sladów po formie.

Image

Image

Image

Zacząłem prace nad tylnym amorkiem, pomlowałem narazie sprężynę na czerwono, czarna mi sie nie podobała.

Image

Model ogólnie nie jest za bardzo spasowany;/ był problem z przednia lampą ponad 1 mm przerwy a tylni wachacz to też historia;/ z kalkami też się nie postarali

Image

zwrócie uwage na te cieńkie końcówki kalek. Do niebieskiej wersji ok a do mojej czarnej sa 2 razy grubsze więc będzie cięcie.

A to mój nowy kompresorek hehe;) pompka samochodowa mnie wykończyła- głupi pomysł.
Image
Awatar użytkownika
mongoose86

Postprzez frugoman » Czw Lip 27, 2006 8:54 am

Kalki trzecie od góry będą wypasik wyglądały na czarnym motorze. Składaj to do kupy i prosim o fotki :)
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
frugoman

Miejscowość: Warszawa

Postprzez mongoose86 » Czw Lip 27, 2006 9:28 am

te srebrne mówisz??:) właśnie te są do czarnej wersji:) ale są za grube, boję sie ciać, jak robiłem to kiedyś żyletką to ta krawędz jakaś dziwna potem byla i odstawała;/ po przyklejeniu kalki i była zabawa z clearem i szlifowaniem;/
Awatar użytkownika
mongoose86

Postprzez MiniMan » Czw Lip 27, 2006 10:19 am

Strasznie fajnie Ci wychodzi - uchylam czoła.

Siedzenie do Twojego phazera przypominał mi czegoś, co ostatnio widziałem w modlecentrum, co może być inetresująco dla ciebie (a nie tylko) na przeszłość. Otóź oni mają w sprzedaży Faux Fabric z firmy SMS!! Jest to rzadkość jeśli nie unikat w Europie.

Faux Fabric jest aerosol z kolorowa "farbą", która po wyschnięcie daje faktura(?) tkanina. Dobre do siedzenie, cabrioletów, siedzenie z LM itd itd.
Wiem że do takiego motora jak ten to nie potrebny ale do wyścigowyych chyba tak. Oni nie siedzą na plastiku wydaje mi się...?

Czekam na dlaszy rozwój Phazera :D
MiniMan

Postprzez mongoose86 » Czw Lip 27, 2006 10:45 am

Dzięki Miniman:) za dobre słowa. Siedzenie ma nawet fajna fakture i kolor, poprostu zmieszlaem wg instrukcji tamiyi flat i normalny czerowny. Wiesz może ile kosztują te specyfyki do imitacji siedzien??? mam dośc fajny pomysł na rame, jak widzieliście narazie tylko tylna częśc ramy zrobiona (chrom silver z tamiyi) zoabczymy co z tego wyjdzie i czy wam sie spodoba, nie chce zapeszać.
Awatar użytkownika
mongoose86

Postprzez fliper_nx » Czw Lip 27, 2006 1:37 pm

ładnie pomalowany ten amorek, szczerze wygląda gdyby był zrobiony z jakiegoś kawałka drutu a nie plastyku ;)
a pozatym prace idą na przód i teraz tylko czekam na koniec prac ;)
Awatar użytkownika
fliper_nx

Miejscowość: Road Warriors wroc.pl

Postprzez Fumfol76 » Czw Lip 27, 2006 5:07 pm

fliper_nx napisał(a):ładnie pomalowany ten amorek, szczerze wygląda gdyby był zrobiony z jakiegoś kawałka drutu a nie plastyku ;)

Ta sprężyna (bo nie amortyzator przecież) jest z "kawałka druta". Tamiya dodaje takie sprężyny do zestawów motocyklowych.
Awatar użytkownika
Fumfol76

Miejscowość: Poznań

Postprzez mongoose86 » Czw Lip 27, 2006 9:10 pm

Jest tak jak mówi Fumfol, sprężyna z zestawu. Moja rola polegała na tym ze pomalowałem ją na czerwono, orgyninalnie była czarna ale mi sie nie podobała, chciałem żeby była bardziej widoczna.
Awatar użytkownika
mongoose86

Postprzez fliper_nx » Czw Lip 27, 2006 9:24 pm

no tak sorki, pomyliłem się ... ale nie zmienia faktu iż dobra robota
Awatar użytkownika
fliper_nx

Miejscowość: Road Warriors wroc.pl

Postprzez Fumfol76 » Pią Lip 28, 2006 8:14 am

mongoose86 napisał(a):Moja rola polegała na tym ze pomalowałem ją na czerwono

Możesz dwa zdania napisać na ten temat?
Kiedyś pomalowałem sprężynę TSem i po wyschnięciu możba było zdrapać farbę pazurem. Masz podobną sytuację, czy farba trzyma się jak należy?
Awatar użytkownika
Fumfol76

Miejscowość: Poznań

Postprzez MiniMan » Pią Lip 28, 2006 8:24 am

Fumfol76 napisał(a):
mongoose86 napisał(a):Moja rola polegała na tym ze pomalowałem ją na czerwono

Kiedyś pomalowałem sprężynę TSem i po wyschnięciu możba było zdrapać farbę pazurem. Masz podobną sytuację, czy farba trzyma się jak należy?

Fumfol76, pozwól, że wściskam moje 2gr "na chama" ;)
Gunze ma kapitalny Metal Primer. Wystarczy zanurzyć część matalowy do tego przeroczystego płynu na sekundę, pozwolić wyschnąć a farba się trzyma. Koszt koło 20zł a wystarczy na cały życie chyba :)

Alternatywa o który słyszałem, ale nigdy nie zastosowałem jest MOCNO rozcieńczonego bezbarwnego lakieu do paznokcie. Nie widzę powodu dla, którego nie ma taż świetnie działac w tym zakresie - też by dał dobry klucz pod farbą.

Oczywiście jest, że należy dobrze wymyć metalu przed tym alcoholem najlepiej lud thinnerem.
MiniMan

Postprzez mongoose86 » Pią Lip 28, 2006 9:15 am

Fumfol napisał

Pewnie że mogę:) ja malowałem tamiyami normalnymi ze słoiczka, aerografem. Był to X-7. Pierwsze podejscie było nie udane;/ i zmyłem to zmywaczem do wamodu, nie wiem jak trzymało za 1 razem bo od razu poszło do mycia:) Potem szczoteczka do zebów i płyn do naczyń. (chyba, nie pamiętam czy był płyn czy tylko zmywacz ale raczej tak). Przed chwilą sprawdzałem, trzyma dobrze, próbowałem coś zrobić pazurem ale nic:)

Mam małe pytanko, można rozcienczać tamiye zwykła wódką?? 40%?? bo do tej pory tak robię i nie wiem czy robię błąd;/??
Awatar użytkownika
mongoose86

Postprzez jakub476 » Pią Lip 28, 2006 9:22 am

Awatar użytkownika
jakub476

Miejscowość: Bydgoszcz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość