ROZDAJĘ ZA DARMO!

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

ROZDAJĘ ZA DARMO!

Postprzez MiniMan » Czw Lip 27, 2006 6:02 am

OK, teraz wiem że otwórzyleś ten post i mam Twoją uwagę :D Proszę czytać do końca.

Coś mi nurtuję od około tygodnie i postanowiłem tu coś pisać w nadzieji, że będzie dobrze odeberano i wzbudza wyłącznie pozytywnie efektów. Proszę moderatorów aby chociaż na trochę zostawili ten wątek tu w a nie przenieśli.

Chodzi mi mi o jakość i treść postów, które zaczęly tu ostatnio pojawić. (Wachałem coś pisać na ten temat, bo z rzeczywistych powodów nie jestem wielkim autorytetem językowym i być może nie w pełni rozumiem niektóre z postów ktore sprowokowały niniejszym wątek)

Nasz dział "cywilniaków" - albo jak ja lubie to nazywać "Strefa 1/24" - powstał całkiem nie dawno i jest malutkim zakątkiem wielkiego świata PWM i do tej chwili - moim zdaniem - cechował się pewną kulturą i atmosferą fun, chęć pomocy oraz wzajemnego szacunku. Ta atmosfera znalazła swój wyraz w jedyny możliwe sposób w internecie - pisemnymi słowami. Posty były życzliwe, kulturalny, wznoszący oraz czytelny.

Ostatnio dołaczają się do nas coraz więcej nowych użytkowników a nasz mały gron przesataje być taki mały. Fakt ten niezmiernie mi cieszę, ale również uważam, że jest moment abyśmy zastanawiali jakie chcemy by nasza "strefa" była i coś postanowili.

Forum nie jest blogiem. Nie jest Gadu Gadu. Jest miejscem gdzie przede wszystkim przekazujemy wiedzą i doświadczeniem dzięki którego każdy z nas robi co raz "lepszy"modele. Odpowiedną formę, treść oraz styl jest podstawą skutecznego przekazu. Odbiorca musi chcieć czytać, musi rozumieć co jest pisany i to co czyta musi wzbudzać u niego pozytywnego nastawienie.

Sugeruję abyśmy nie zgodzili się wszyscy na posty pisany jednym ciurkiem, bez polskich znaków, bez kropków, przecinków i dużych liter itd. Abyśmy się nie zgodzili na bezsensownych postów.

Jak mamy się nie zgodzić?

Po pierweszy uważam że nie należy ignorować takich sytuacjach. Ciszy jest bierną akceptacją a wtedy pewnych zachowań będą się utrwalić a póżniej stają się nie do odwrócenie. Należy w kosekwetnym i nie agresywnym sposób zwrócić autorom uwagę i PROSIĆ aby pisali innaczej.

Po drugie, mówiąc dla siebie, daję wszystkim dużo konta zaufanie na początku i jestem zawsze gotów pomagać jak tylko mogę i staram się odpowiadać na każde pytanie oraz PW, ale przychodzi taki moment jeśłi czuję, że ktoś mi nie szanuje kończy się mój gotowośc do pomocy - Dobrze sformułowany i ładnie napisany pytanie odbieram jako znak szacunku - i odwrotnie.

Po trzecie - jako dobry początek - niech kązdy kto to czyta i regularnie uczstniczy w tym dziale coś piszę czy się zgadza czy nie? Coś w rodzaju "Przyczytałem, zrozumiałem i zgadzam się" - lub nie oczywiście.

Sorry, że tak piszę, ale sądzę, że nie tylko Ja tak myślę.

Na konieć chciałbym podkreślić, że chodzi mi w sumie o coś dość niemacalnego. Każdy z nas (szczególnie MiniMan!! :) ) robi błędy, pomyłki itd. od czasu do czasu, ale to widać kiedy to nie jest incydent tylko stały element gry

Tak jak piśemy, tak nas odbierają i oceniają a pisząc w internecie to zostawi ślad po nas na dłuuuuuugie lata.

Pozdrawiam.
MiniMan

Re: ROZDAJĘ ZA DARMO!

Postprzez draz » Czw Lip 27, 2006 6:23 am

MiniMan napisał(a):Po trzecie - jako dobry początek - niech kązdy kto to czyta i regularnie uczstniczy w tym dziale coś piszę czy się zgadza czy nie? Coś w rodzaju "Przyczytałem, zrozumiałem i zgadzam się" - lub nie oczywiście.

"Przyczytałem, zrozumiałem i zgadzam się"

Co mogę dodać od siebie, to fakt, iż spada poziom zawartości merytorycznej postów w naszym dziale, przez co odczuwam pewien dyskomfort. Portalus wspominał kiedyś o pisaniu postów żeby bił licznik postów, a nie myślałem że takie zjawisko istnieje. Ostatnio zauważam że jednak owszem, istnieje. Czy jak licznik bije, to rozdają jakieś nagrody?

A co do języka, temat był poruszany wiele razy, jak forum stare :) i zawsze jest ten problem. Jednak u nas w "strefie" ;o) i tak nie jest źle. Co nie zmienia faktu, że kilku uzytkowników mogłoby popracować nad swoją pisownią.
Bartosz Obara
Image
Awatar użytkownika
draz

Miejscowość: Katowice

Postprzez Kazik » Czw Lip 27, 2006 6:33 am

Zgadzam się w 100%!!!

Niektóre posty, choć na pierwszy rzut oka pisane w naszym rodzimym języku trzeba czytać po kilka razy żeby zrozumieć, choć czasem mimo wszystko się nie udaje.
Kazik

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Macio4ever » Czw Lip 27, 2006 7:35 am

MiniMan

Przyczytałem , zrozumiałem, zgadzam się i poczuwam się, bo nie mógłbym się uderzyć w piersi, że każdy mój post spełnia "warunki", opisane przez Ciebie.

Pozdrawiam

Maciek
Macio4ever

www.macio4ever.net

---------------------------
First Man Than Machine
Awatar użytkownika
Macio4ever

Postprzez frugoman » Czw Lip 27, 2006 8:00 am

Przybyłem, przeczytałem, zrozumiałem. Myślę że grunt w tym aby każdy to co przeczytał wziął do serca, i zaczął od siebie.

Przy okazji - gratuluję pomysłowości przy wymyślaniu tytułu dla tego wątku :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
frugoman

Postprzez Fumfol76 » Czw Lip 27, 2006 8:30 am

Po pierwsze gratuluję tytułu postu: bardzo kuszący :)
Co do tego co napisałeś... Faktem jest, że ostatnio pojawia się na forum sporo świerzynek, zadających niejednokrotnie beznadziejnie głupie pytania, na które odpopwiedzi można znaleźć używając wyszukiwarki. Kiedyś jeszcze chciało mi się zgryźliwie odpowiadać na takie pytania, ale już mi przeszło. Ostatnimi czasy bywam na forum niezbyt często i nie będę marnował tych kilku minut dziennie na złośliwości.

Pojawiają się też na forum osoby, które chyba nie dostrzegają dośc wysoko postawionej poprzeczki w "strefie 1/24". Rozumiem, że każdy kiedyś musiał zaczynać i nie wszystko od razu wychodzi doskonale, ale pewien poziom żenady i modelarskiego dyletanctwa jest dla mnie nie do przyjęcia, pewnie dla kolegów też.
Zawsze chętnie człowiekowi pomogę, ale niejednoktornie ilość maili oraz PW z pytaniami typu: gdzie kupić taki model i farbkę do niego, powoduję chęć wypłacenia autorowi takiego pytania kilku bęcek :) Czasem mam wrażenie, że adresy wyszukiwarek internetowych są tajemną wiedzą, dostępną jedynie dla wybranych.

Co do języka polskiego na forum - sam mam z tym kłopoty, ale jakoś sobie radzę, mimo całej teczki papierów dowodzących, że po polsku pisać nie umiem i nigdy sie nie nauczę :) Zgadzam się z faktem, że skoro ktoś ustanowił zasadę używania PL znaków, to trzeba się do tego zastosować, tym bardziej, że większości to odpowiada.

Podsumowując swoje wypociny mogę tylko napisać: "Przyczytałem, zrozumiałem i zgadzam się"!
Awatar użytkownika
Fumfol76

Miejscowość: Poznań

Postprzez Marcin 2 » Czw Lip 27, 2006 8:59 am

Może teraz ja ;o)

Sam byłem za tym by powstał ten dział, i ogromnie się cieszę że nie musimy wstawiać swoich relacjii między Shermany i Tygrysy (oczywiście chodzi mi o to że było to dosyć nieczytelne i nieraz trzeba było się naszukać relacjii między wspomnianymi modelami wojskowymi). Sam narazie nauczyłem się bardzo wiele, chociaż nie jest to widoczne, nie mam takiego talentu jak niektórzy, ale cieszy mnie że mogę podziwiać wspaniałe prace wystawiane przez innych. Wiem że moje modele odstają od innych, ale nie wnerwiam się jak ktos wytyka mi błedy, bo wiem ze tylko tak można się czegoś nauczyć. ;o) ), i kiedy czegoś nie wiedziałem to pytałem, ale najpierw starałem się poszukać w wyszkiwarce. Teraz obserwuje, że dużo osób zadaje pytanie: "jak pomalować", zamiast przeczytać w FAQu tutoriale, które bardzo dużo dają. Nie podoba mi sie także jak ktoś pyta czy odpowiada w ten sposób " kup se fele, jush bedzesz mial super bryke,zaszpahlujemy zderzak, kustom look" itp., jakby nie można było napisać tego troche inaczej, z zasadami pisowni i gramatyki (wiem, sam popełniam błędy, ale staram się je systematycznie eliminować).

Post moze niewiele wnoszący do dyskusji, ale załapałem o co chodzi, i obiecuje poprawę.
Marcin 2

Miejscowość: kumaci wiedzą....

Re: ROZDAJĘ ZA DARMO!

Postprzez deep » Czw Lip 27, 2006 9:56 am

Całkowicie popieram sposób myślenia MiniMana.

MiniMan napisał(a):Sugeruję abyśmy nie zgodzili się wszyscy na posty pisany jednym ciurkiem, bez polskich znaków, bez kropków, przecinków i dużych liter itd. Abyśmy się nie zgodzili na bezsensownych postów.

Niestety, czasami sposób użycia języka polskiego albo sama merytoryka w postach aż bije po oczach. Tutaj przykład, pierwsza odpowiedź na post Seweryna :arrow:

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... hp?t=25400

MiniMan napisał(a):Po pierweszy uważam że nie należy ignorować takich sytuacjach. Ciszy jest bierną akceptacją a wtedy pewnych zachowań będą się utrwalić a póżniej stają się nie do odwrócenie. Należy w kosekwetnym i nie agresywnym sposób zwrócić autorom uwagę i PROSIĆ aby pisali innaczej.

Natomiast jak widać w kolejnej odpowiedzi w tamtym temacie, czasami takie posty jednak spotykają się z brakiem akceptacji. Jest to chyba dobry znak, znaczy się, że sprawy o jakich wspomniał MiniMan zaczynają denerwować też innych użytkowników.

Pamiętam z jakiegoś forum, że przy każdym poście, obok przycisku "cytuj" była taka niebieska karteczka. Kliknięcie jej automatycznie wysyłało powiadomienie do moderatorów, że należy się przyjrzeć tej wypowiedzi. System chyba całkiem-całkiem :)

Pozdrawiam
Image
Awatar użytkownika
deep

Postprzez szesnastak » Czw Lip 27, 2006 11:24 am

Przeczytałem, zrozumiałem.
I zgadzam się w 100% 8-)

Może nie jestem ideałem ale staram się pisać sensowne oraz czytelne posty.
Ale niektóre jak czytam, to sobie myślę: "albo ja nie umiem czytać albo nie znam polskiego".

Całkowicie się z tobą zgadzam MiniMan.
Na warsztacie:
Lamborghini Gallardo - Fujimi - 25%
U.S. Ttuck with "Baywatch" trailer - Italeri - 35% (chwilowy zastój)
szesnastak

Miejscowość: Olsztyn

Postprzez fliper_nx » Czw Lip 27, 2006 1:36 pm

zczaiłem bazę zą w 100prockach - joke

a poważnie zgadzam się i również przepraszam że czasem mnie ponoszą nerwy ale taki juz jestem
a tak pozatym jest to jedyne forum na którym pisze poprawnie w języku polskim , zasługa wiadomo kogo ... [Mini man ] ;)

ps ja mogę pomagać w sferach elektryki, różne schematy podłączenia itd
Awatar użytkownika
fliper_nx

Miejscowość: Road Warriors wroc.pl

Postprzez Tomasz Mańkowski » Czw Lip 27, 2006 1:53 pm

Witam,
MiniMan napisał(a):Po trzecie - jako dobry początek - niech kązdy kto to czyta i regularnie uczstniczy w tym dziale coś piszę czy się zgadza czy nie? Coś w rodzaju "Przyczytałem, zrozumiałem i zgadzam się" - lub nie oczywiście

Choć nie udzielam się w "strefie 1/24", to regularnie ją czytam, a więc "Przeczytałem, zrozumiałem i zgadzam się"

A osobiście chciałbym by akcja zapoczątkowana "oddolnie" przez MiniMana objęła i inne "strefy" forum... Wszędzie ostatnio jest wiele "świerzynek"...

Pozdrawiam
Tomasz Mańkowski
ImageImage
Awatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
Dobry Duch PWM

Miejscowość: na południe od Warszawy

Postprzez Gość » Czw Lip 27, 2006 2:22 pm

fliper_nx napisał(a):a tak pozatym jest to jedyne forum na którym pisze poprawnie w języku polskim , zasługa wiadomo kogo ... [Mini man ] ;)

Ty tu fliper_nx to sobie chyba jaja robisz. Gdzie jest ten poprawny język polski? No, chyba że zdanie z dużej litery, interpunkcja oraz pisownia polskich znaków nie zaliczają się do poprawnej polszczyzny.
Gość

Postprzez fliper_nx » Czw Lip 27, 2006 2:41 pm

..nc piszę z użyciem żćó itd ... i proszę mnie nie łapać za słowa, a tak pozatym ujawniłbyś sie ...
czyżby dziecko neostrady mocne z gębie ?
Awatar użytkownika
fliper_nx

Postprzez mulczas » Czw Lip 27, 2006 3:02 pm

Bardzo dobrze, że taki temat został poruszony.

Od samego początku staram się pisać poprawną polszczyzną, używając polskich liter, jednak nie zawsze każdemu to wychodzi. Sporadyczne błędy są do znienienia, ale ich nadużywanie jest męczące.

Taka mała podpowiedź z mojej strony: przed wysłaniem postu przeczytajcie dwa razy to co napisaliście... :?
Image

Zapraszam na moją stronę: http://www.modelarstwo.cba.pl
Awatar użytkownika
mulczas

Miejscowość: Kłodzko

Postprzez fliper_nx » Czw Lip 27, 2006 3:06 pm

jeszcze dopowiem przez baaaaardzo długi czas nie używałem w ogóle polskich znaków a to jest jedyne forum gdzie się zmusiłem po cześci ...
więc proszę o wyrozumiałość
Awatar użytkownika
fliper_nx

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości