Początkujący...

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Początkujący...

Postprzez Imrik » Sob Sty 27, 2007 6:36 pm

Witam!
Umieściłem tutaj mój temat gdyż w opisie działu jest napisane "Tutaj dyskutujemy o zestawach..." a więc do rzeczy ....
Jak w temacie, jestem początkujący (ale z przygodą z modelarstwem lotniczym) i jestem zainteresowany sklejaniem samochodów :D
Moje pytanie, co polecacie jako pierwszy model?Jakiej firmy zestaw kupić?Jaka skala?
Zastanawiam się nad 1:43 gdyż nie ukrywam, trochę boję się 1:24 (troszkę kosztują a jak coś zepsuje to będzie klops...) Modele w skali 1:43 posiada Revell-dużo pracy ze złożeniem takiego modelu będę miał?
Z góry dziękuję za wszystkie rady :)

PS.co to jest TS?:oops: Przypuszczam że chodzi o farbę ale czy jest ona w sprayu?
Imrik

Miejscowość: BB/Kraków

Postprzez escalde » Sob Sty 27, 2007 7:59 pm

Witaj.
Może co do zestawu - nie będę pomagać. Raz, że sam jeszcze raczkuję, dwa, że każdy powinien wybrać to co mu się podoba.

Co do TS - Tak, są to farby w spray'u (TS - Tamiya Spray). Listę kolorów możesz znaleźć tutaj.

Pozdrawiam.
Image
Awatar użytkownika
escalde

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez Kazik » Sob Sty 27, 2007 8:08 pm

Pierwsza rada jest taka: poczytaj sobie forum i przejrzyj dobrze relacje a tam się dowiesz więcej niż zadając pytania.
Kazik

Miejscowość: Warszawa

Postprzez portalus » Sob Sty 27, 2007 8:32 pm

Więc na początek tradycyjne „cześć i czołem”.
Przed chwilą sprawdzałem i funkcja „szukaj” działa, zapraszam do lektury:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... pocz%B1tek
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... pocz%B1tek
oraz cały dział:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewforum.php?f=96

TS – farba w sprayu od „Tamiya Spray”
W skali 1/43 jestem lajkonikiem więc nie podpowiem – poszukaj na Allegro, są tam modele w 1/24 w bardzo przystępnych cenach.

O proszę, koledzy byli szybsi.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez Imrik » Sob Sty 27, 2007 9:39 pm

Dzięki za linki. Faktycznie, dałem ciała :oops:
Jednak po namyśle od razu zacznę od skali 1:24 i na pierwszy ogień pójdzie
http://www.hobbysta.pl/sklep/product_info.php?cPath=31_49_51&products_id=3552
Jest niedrogi no i jest to Tamiya.
Kończę już no i pozostaje mi właściwe używanie opcji szukaj 8-) Dzięki za odpowiedzi.
Imrik

Miejscowość: BB/Kraków

Re: Początkujący...

Postprzez osa » Pią Cze 24, 2011 10:43 am

Witam wszystkich na forum.
Podłączę się pod ten temat, aby nie tworzyć nowego. Od paru dni intensywnie czytam tematy w tym dziale i postanowiłem wrócić do modelarstwa po dłuuuugiej przerwie. Nie miałem nigdy do czynienia z pojazdami. Postanowiłem, że zainwestuję w aerograf. Wybór padł na EW-181 oraz kompresor MINI MA-3000. Co sądzicie o takim komplecie? Zastanawiam się teraz nad wyborem modelu. Możecie polecić coś na początek? Na pewno z firmy Tamiya.
Awatar użytkownika
osa

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Biskup » Pią Cze 24, 2011 4:58 pm

Witam,
Co do aerografu to sporo znajdziesz w dziale forum poświęconym wyłącznie im.
Co do modeli to pytanie, co Cię interesuje F1, Rally, GT czy cywilne? Jak powiesz coś więcej do będzie można jakoś pomóc.
Mam akurat też parę modeli kolegi na sprzedanie, który porzucił hobby.
viewtopic.php?f=46&t=47344
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez osa » Pią Cze 24, 2011 5:36 pm

Dzięki za odpowiedź. Dział aerografy też już trochę przeczytałem. Sporo tego do poczytania,aż głowę rozsadza od nadmiaru wiedzy :D Jeśli chodzi o modele to na początek wolałbym pojazdy cywilne, nie wyścigowe. Z kalkomanią pobawię się za jakiś czas.
Mam jeszcze pytania:
1. Ile potrzeba przygotować podkładu, a potem farby na pomalowanie aerografem karoserii? Żeby się nie okazało, że zabraknie w czasie malowania np na maskę ;o)
2. Czy drobne elementy też malujecie aerografem czy pędzelkiem?
3. Nurtuje mnie jeszcze etap końcowy z karoserią. Jak położona jest już ostatnia warstwa właściwego koloru, to następuje polerowanie. Polerowanie może być przy pomocy pasty polerskiej? Czy należy położyć lakier bezbarwny i on będzie polerowany
Awatar użytkownika
osa

Postprzez Biskup » Sob Cze 25, 2011 9:36 pm

Wiec tak, jeśli interesują Cię pojazdy cywilne w sensie nie wyścigowe to właściwie pozostaje kwestia, co Ci się podoba i w tedy można będzie jakoś pomóc.
Co do pozostałych pytań to odpowiadam na podstawie swojego doświadczenia i podejścia:
1. Na wyczucie to przychodzi z czasem, ale zdarza się, że braknie i trzeba dorobić. To nic strasznego :)
2. Jeśli to tylko możliwe to tak.
3. Więc zgodnie z zaleceniami kolegi zaprawionego w bojach staram się pomalować tak jak auto było lakierowane w rzeczywistości. Jeśli było lakierem jednoskładnikowym jednowarstwowym to tak staram się robić, jeśli natomiast było malowane kolorem a potem lakierem 2 składnikowym to właśnie tak robie. Polerować natomiast można albo przy użyciu past polerskich Tamiya czy innych producentów lub lakierniczymi. Ja używam tych drugich. I lakier modele malowane na oba powyższe sposoby.
Pozdrawiam.
Łukasz
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez osa » Nie Cze 26, 2011 11:00 am

Dzięki za kolejne źródło informacji. Będę kupował w internecie. Na razie wypatrzyłem takie modele wszystkie z Tamiya:
Mazda RX-7 R1
Toyota Celica
Honda S2000
BMW Z3 Roadster
Na początek skłaniam się między Hondą a Mazdą
Awatar użytkownika
osa

Postprzez Biskup » Pon Cze 27, 2011 7:26 am

Z tych modeli, co wymieniłeś to nie znam żadnego zbyt dokładnie, więc nie wiem jak się składają, ale Celica jest najnowszym z tych przez Ciebie proponowanych wiec raczej będzie lepiej dopracowana od pozostałych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez osa » Pon Cze 27, 2011 10:33 am

Pojazd to już wybiorę, obejrzałem w warsztatach pracę paru ludzi. Mam jeszcze mętlik w głowie jak chodzi o podkład i rozcieńczalnik do aero. Opinii jest tyle ile ludzi na forum

Zdwcydowałem się na Mr. Surfacer 1200 firmy Gunze do tego chciałbym rozcieńczalnik, który współgrałbym z farbami akrylowymi Tamiya. Czy wybrać rozcieńczalnik Mr. Color Thinner czy Mr. Color Leveling Thinner? Ponoć ten drugi ma w sobie opóźniacz schnięcia. Czy mogę łączyć podkład jednej firmy z innym rozcieńczalnikiem? Najpierw chciałbym wypróbować rozcieńczalnik firmowy. Po jakimś czasie sprawdzę alkohol izopropylowy.
Awatar użytkownika
osa

Postprzez Biskup » Pon Cze 27, 2011 8:35 pm

Jako że zamierzasz robić samochody cywilne to zdecydowanie Mr. Color Levelling Thinner. Dzięki niemu będziesz mógł uzyskać równiejszą powierzchnię. Nadaje się do tego również Tamiya Lacquer thinner, który to jest właściwie tym samym. Jeżeli natomiast chcesz jakiś tańszy zamiennik to Nitro jak najbardziej się do tego nadaje.
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Pią Lip 01, 2011 6:16 am

osa napisał(a):Pojazd to już wybiorę, obejrzałem w warsztatach pracę paru ludzi. Mam jeszcze mętlik w głowie jak chodzi o podkład i rozcieńczalnik do aero. Opinii jest tyle ile ludzi na forum

Zdwcydowałem się na Mr. Surfacer 1200 firmy Gunze do tego chciałbym rozcieńczalnik, który współgrałbym z farbami akrylowymi Tamiya. Czy wybrać rozcieńczalnik Mr. Color Thinner czy Mr. Color Leveling Thinner? Ponoć ten drugi ma w sobie opóźniacz schnięcia. Czy mogę łączyć podkład jednej firmy z innym rozcieńczalnikiem? Najpierw chciałbym wypróbować rozcieńczalnik firmowy. Po jakimś czasie sprawdzę alkohol izopropylowy.

Do akryli Tamiya spokojnie możesz użyć izopropanolu ale jeszcze lepiej (taniej, bardziej dostępny) kupić sobie denaturat niebarwiony (np. Dragona). Szkoda kasy na rozcieńczalnik Gunze-ja go używam tylko do surfacera oraz farb serii C (seria H też ładnie w alkoholu się rozpuszcza).
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez osa » Pią Lip 01, 2011 8:40 pm

Dzięki za kolejne informację. Model wybrany to Toyota Celica + parę sprzętu do zabawy w modelarstwo. Jak wszystko dojdzie to postaram się utworzyć w dziale warsztaty temat z prac nad tym modelem
Awatar użytkownika
osa

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość