Ford Focus RS WRC - Monte Carlo '03

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Ford Focus RS WRC - Monte Carlo '03

Postprzez NAOMI » Wto Maj 01, 2007 7:51 pm

Ukończywszy Corollę ze świeżymi zapasami energii przystępuję do kolejnego kroku realizacji mojego projektu: Samochody WRC Markko Martina. Tym razem jest to Ford Focus RS WRC jeszcze przed poważnymi zmianami. Tu pojawia się po prostu inna maska oraz lampy przednie. To zmiana niewielka w stosunku do poprzednich i można mówić, iż ta wersja jest tak jakby zajawką do modelu Focusa WRC, którą określa się potocznie jako 03.

Pojazd rzeczywisty tak się prezentuje:

Image

Image

Image

Bazą do tego modelu będzie model Focusa widoczny na poniższym zdjęciu:

Image

Zawartość pudełka:

Image

Ciekawostką jest to, iż zestaw ten zawiera figurki pilota oraz kierowcy. Nie będę ich jednak budował, gdyż nie mam na te figurki odpowiednich kalkomanii.

Co dodatkowego zakupiłem do budowy tego modelu; zestaw waloryzacyjny firmy Reji oraz kalki firmy Studio 27

Image

Żywiczna maska firmy Reji z elementami fototrawionymi:

Image

Standardowa blaszka do Fokusa WRC:

Image

Udało mi się już również co nieco grzebnąć przy modelu, więc tak wyglądał proces wymiany masek. Ze standardowej karoserii wyciąłem (wyskrobując odwrotną stroną nożyka modelarskiego) po liniach podziału starą maskę i wpasowałem po lekkim szlifowaniu maskę nową. Zderzaka postanowiłem nie ruszać z dwóch powodów:
1) Dlatego, że pozostawienie go nie powoduje "rozjechania" się błotników i stanowi ułatwienie przy dopasowywaniu żywicznej maski
2) Z doświadczeń jakie wyniosłem przy budowie Fokusa WRC'03 z Rajdu Finlandii 2003, wiem, że ciężko jest wkleić taki zderzak. W tamtym zestawie Hasegawa robi zderzak osobno i trzeba go samodzielnie wklejać, co jest nie lada wyzwaniem, gdyż styki tego zderzaka z karoserią są dosłownie milimetrowe. Model po złożeniu w całość podwoziem zapierw się po prostu na zderzaku, co powoduje jego wypychanie a w konsekwencji doprowadza do oderwania go.

Poza tym miałem problem z kołami, gdyż na większości zdjęć z Rajdu Monte Carlo 2003 Focus ten występuje z felgami asfaltowymi wieloramiennymi ( mówię na to - słoneczko) istniała konieczność zakupienia takich dodatkowo, ale jak zauważą spostrzegawczy, na trzecim od góry zdjęciu rzeczywistego samochodu założone są pięcioramienne OZ-y, takie jak w zestawie. Myślę, że nie będzie to zbytnim naginaniem zestawu do potrzeb tego projektu i spokojnie zastosuję te felgi bez minięcia się merytorycznie z rzeczywistym samochodem.

A teraz zaczynamy

Przed:
Image

Po zamianie:
Image

Image
Na warsztacie:
Citroen Xsara WRC; Monte Carlo'06 - 65%
Awatar użytkownika
NAOMI

Miejscowość: Włocławek

Postprzez Seweryn » Wto Maj 01, 2007 8:47 pm

Ten focus to jest specyfikacja 02.
Deskę rozdzielczą też chyba musisz przerobić na taką :) producent Rally Garage, i klatka bezpieczeństwa też była inna :)
http://www.geocities.jp/rallygarage/sei ... c-13-2.jpg

Tak powstawał Tarnskit na spec. 2002
http://www.geocities.jp/rallygarage/sei ... pec_s.html

A tu mała galeryjka
http://www.geocities.jp/rallygarage/gal ... 3mc-g.html

Szprychowe OZety robi Reji Model
Powodzenia
Seweryn Image
Image
CHEVY LUMINA 100% Lancia Delta HAS+S27 60%
Image
Awatar użytkownika
Seweryn

Miejscowość: Ustroń

Postprzez draz » Wto Maj 01, 2007 9:24 pm

Relację będę śledził z bardzo dużym zainteresowaniem - na 100% zrobię też Focusa, tego niebieskiego z Tamiyi :)
Bartosz Obara
Image
Awatar użytkownika
draz

Miejscowość: Katowice

Postprzez NAOMI » Wto Maj 01, 2007 9:34 pm

Dzięki Seweryn, znalazłem tam też fotki jak powinna wyglądać ta klatka...
Gzieś już kiedyś widziałem dyskusję na temat tej klatki. ale było to chyba przy okazji budowy przez kogoś tego właśnie niebieskiego Focusa, Draz . Ja tez bedę zmuszony w przysżłości taką wersje niebieską wyprodukować :)
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
NAOMI

Postprzez Seweryn » Wto Maj 01, 2007 9:43 pm

Ten niebieski Focus to jest dokładnie to samo co Ty masz w pudełku :). Tamiya daje do wyboru Focusa Duvala (spec 01 - chyba Korsyka 2002) i Markko Martina z Niemiec 2002 - i tu jest błąd bo trzeba go przerobić na spec. 02, czyli dokładnie to samo co robisz z tym modelem.
Focus Monte 2003 by night :)
Image

EDIT:
Klatka na tej stronce co podałem ma chyba prawidłowy kształt :)
Sorry za mały offtop, ale nie mogłem sie powstrzymać przed wstawieniem kilku fotek niebieskiego Focusa (świetne malowanie) - klatkę widać, ale słabo.

Image Image Image Image Image Image
Seweryn Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Seweryn

Postprzez szesnastak » Wto Maj 01, 2007 11:42 pm

Z chęcią będę śledził relację z budowy tego Fordzika ponieważ strasznie mi się on podoba w takim malowaniu
I też nosiłem się z zamiarem budowy tego Forda (tylko że niebieskiego), ale na razie mi przeszło.
;o)
Na warsztacie:
Lamborghini Gallardo - Fujimi - 25%
U.S. Ttuck with "Baywatch" trailer - Italeri - 35% (chwilowy zastój)
szesnastak

Miejscowość: Olsztyn

Postprzez NAOMI » Śro Maj 02, 2007 6:21 am

Seweryn zgadza się. Ten mój Focus'01 to jest zapakowany w inne pudełko, dodane zostały inne kalkomanie i wyszedł z tego niby Focus'02. Niestety Tamiya ewidentnie poszła tu na łatwiznę. Teraz czeka mnie szukanie zdjęć tego Focusa, a na pewno bedę potrzebował zdjeć kokpitu i klatki... Dzięki za te zdjęcia, które wkleiłeś. Przydzadzą się :)
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
NAOMI

Postprzez Seweryn » Śro Maj 02, 2007 8:09 am

Poszperam w moim archiwum może coś znajdę, a i nie zapomnij przerobić przedniego zderzaka ;)
Seweryn Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Seweryn

Postprzez NAOMI » Nie Maj 06, 2007 5:34 pm

Pogrzebałem troszkę przy modelu. Trzeba było zaszpachlować troche zderzak. Seweryn czy właśnie o takie przeróbki zderzaka Ci chodziło?

Image

Image

Wyciąłem również silnik. W sumie nie wiem po co, ale łatwiej go bedzie pomalować, choć i tak po założeniu płyt nie będzie on widoczny.

Image

A tak wygląda Focusik po zamontowaniu maski i pryśnięciu podkładem (podkład jest jeszcze mokry dlatego sie świeci)

Image

Image

No i chłodnica zmodyfikowana oczywiście...

Image

Image
Ostatnio edytowany przez NAOMI Pią Paź 12, 2007 7:08 pm, edytowano w sumie 2 razy
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
NAOMI

Postprzez modelman » Nie Maj 06, 2007 6:53 pm

nie wiem po co wycinałeś silnik :lol: ja swój pomalowałem bez wycinania :P chłodnica ładna tylko dziurki sie pozalewały :roll:
całość z maską bardzo fajne wygląda :D czekam na postępy
modelarsto to niezła zabawa
modelman

Miejscowość: Jelenia Góra

Postprzez Seweryn » Nie Maj 06, 2007 7:24 pm

Tak dokładnie o te przeróbki mi chodziło :) Proponuję jeszcze mały dodatek :) Jak widzisz na fotce na zderzaku są zaślepki po otworach mocujacych dodatkowe oświetlenie - wiertełko 0,3mm i po malowaniu drucik od środka - super efekt. Przy mojej niemocy modelarskiej na obecną chwilę :( ogladanie Twojej pracy przy WRC cieszy oko i to bardzo.
Seweryn Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Seweryn

Postprzez NAOMI » Nie Maj 06, 2007 7:43 pm

Wiem o tych mocowaniach i na pewno będą. Właśnie o takim sposobie myślałem. Może to bedą kawałki spinacza biurowego a może zeszlifowany łepek szpilki. Jeszcze sie nie zdecydowałem, ale zrobię to napewno. A co tam z tą Twoja niemocą? O co chodzi jeśli mozna zapytać?
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
NAOMI

Postprzez NAOMI » Wto Lip 10, 2007 8:52 pm

Mały update. Coś ciężko idzi mi ta budowa. Tutaj przygotowania do malowania uszczelek:

Image

Image

Image

Image

Image

Po zdjęciu maskowania. Troszkę uszczelki poszczępione, ale to wyretuszuję:

Image

Image

Podwozie złożone bez kleju:

Image

Image

Izolacja termiczna wydechu zrobiona z papieru z paczki papierosów, super struktura i fajnie wygląda.
Na warsztacie:
Awatar użytkownika
NAOMI

Postprzez Seweryn » Wto Lip 10, 2007 9:41 pm

Nareszcie jakiś postep :) Jak zawsze świetnie. Fajnie wyglada podwozie, choc tamiya zrobiła go troche ubogie. Nie szkoda BMF na takie maskowanie :)
Seweryn Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Seweryn

Postprzez michal.s » Śro Lip 11, 2007 12:58 am

Taśmą maskująca Tamiy nie da się tego zrobić tak precyzyjnie jak BMF ;o)

Dobrze Ci idzie, czekam na ciąg dalszy.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Miejscowość: Rzeszów

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości