JAGUAR XK-E COUPE - Monogram 1:8

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

JAGUAR XK-E COUPE - Monogram 1:8

Postprzez tornado » Sob Maj 12, 2007 12:02 pm

Witam
Dawno mnie nie było na forum, a i chyba jest to moja pierwsza relacja z budowy modelu. Do tej pory sklejałem wyłącznie trucki a Jaguar jest moją trzecią osobówką. Budowę modelu zacząłem dwa tygodnie temu, a oto krótka relacja z tego co zrobiłem.

Pudło i jedo zawartość:
ImageImageImageImage

A to oryginał na którym sie wzoruję:

ImageImage

Poniewaz jeszcze nie miałem lakieru na kastę, więc budowę modelu zacząłem od silnika. Jednostka napędowa to 6-cylindrowy, rzędowy silnik o pojemności 3.8 litra, wyposażony w 3 gaźniki typu SU, osiągał moc 265 KM. W połączeniu z lekkim, aerodynamicznym nadwoziem zapewniał osiągi: 150 mil/h i przyspieszenie 0-60 mil w 6.9 s.

oryginał:
ImageImage

fotki z budoy:
ImageImageImageImage

ImageImageImage

Trochę pobawiłem się z przewodami wysokiego napięcia, a skoro nie było ich w zestawie, to postanowiłem sam je wykonać. Do tego celu użyłem dwa przewody elektryczne o różnych średnicach, z grubszego ściagłem koszulkę i pociałem na małe kawałki a nastepnie naciagłem je na cieńsze kabelki. Po takim zabiegu otrzymałem kompletne przewody z "fajkami":

ImageImage

W silniku pzybył aparat zaponowy, cewka i przewody:
ImageImageImage

Poskładane nadwozie do przymiarki, narazie na sucho:
ImageImageImageImage

C.D.N.
-------------------------------------------------------
Image
tornado

Miejscowość: Wałbrzych

Postprzez draz » Sob Maj 12, 2007 1:23 pm

Wow - mega wypas, pierwsza (chyba) budowa 1/8 tutaj.

Silnik kolosalny - przydałoby się go trochę zwashować.

Co do budy - zastanawia mnie jak ze spasowaiem wszystkiech el. - czy drzwi będą dobrze pasować, zwłaszcza rama okien -może będzie trzeba ją dorobić od podstaw.
Bartosz Obara
Image
Awatar użytkownika
draz

Miejscowość: Katowice

Postprzez jarek3918 » Sob Maj 12, 2007 3:53 pm

Super autko!Jak zrobiłeś taki lakier?Sądząc po fotce z fh to mamy tą samą profesje .
jarek3918

Postprzez tornado » Sob Maj 12, 2007 4:45 pm

jarek3918 napisał(a):Super autko!Jak zrobiłeś taki lakier?

O który lakier ci chodzi :?: bo karoseria jest jeszcze nie malowana. Natomist silnik pomalowałem Pactrą A46 Black Matt + A-48-Clear Matt, MM 1781E - Aluminium i MM 155E -Cooper.

Do draz - narazie drzwi pasują, ale wszystko okaże się po sklejeniu i zamontowaniu na zawiasach.
Image
tornado

Postprzez jarek3918 » Sob Maj 12, 2007 8:05 pm

Chodziło mi o silnik, oglądam fotki i zawsze mnie dziwi jak to można zrobić. Ja jestem amatorem i tak sobie badziewie z nudów na pauzach w trasie.(??) Dzięki za podanie symboli farb, poszperam, może coś wykożystam. Pozdrowionka.

Proszę, zwróć uwagę na interpunkcję i ortografię.
draz
jarek3918

Postprzez michal.s » Sob Maj 12, 2007 9:46 pm

Wielkość robi wrażenie :)

Można zrobić z niego niemal rzeczywiste odwzorowanie oryginału w skali :)

Trzymam kciuki i czekam na dalsze aktualizacje.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez tornado » Nie Maj 13, 2007 8:23 pm

michal.s napisał(a):Wielkość robi wrażenie :)

Można zrobić z niego niemal rzeczywiste odwzorowanie oryginału w skali :)

Masz rację, ja ze swej strony robię wszystko aby model upodobnić do oryginału. I tak w silniku dorobiłem z cyny przewody zasilające, po zamontowaniu silnika na stałe do karoserii dorobię reszte przewodu.

Image

Okazało się, że producent pominął kilka blach, więc musiałem je sam dorobić.
Image

Klatka na silnik jest gotowa, była już częściowo pomalowana, niestety musiałem farbę zeskrobać.
ImageImage

i przymiarka na sucho:
ImageImageImageImage

Klatka z zawiecha jest już gotowa, zawieszenie jest ruchome a do amortyzatorów wmontowałem sprężynki. Malowanie na podstawie oryginału, co nie co widać:

Image

Przebarwienia widoczne na klatce to odbicia światła, a srebne plamy na amortyzatorach to odbicia elementów zawieszenia.

ImageImageImageImage

Fotki przedstawiające zakres pracy amorków:
ImageImage
Image
tornado

Postprzez michal.s » Nie Maj 13, 2007 8:50 pm

tornado napisał(a):Masz rację, ja ze swej strony robię wszystko aby model upodobnić do oryginału.

I to mi się podoba :)
Będę często zaglądał, fajnie że zrobiłeś ruchome zawieszenie, może jeszcze zrobisz kręt kół razem z kierownicą ?
W tej skali nie powinno być większych problemów, miejsce na ewentualną przekładnie powinno się znaleźć a radość będzie bezcenna :D
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez tornado » Pon Maj 14, 2007 7:40 pm

Owszm, mozna się w to pobawić.

Tymczasm pobawiłem sie z chłodnicą. Producent chyba zapomniał o wentylatorze albo doszdł do wniosku, że skoro będzie niewidoczny to celowo go pominął :roll: Ja jednak go zrobiłem, silnik pochodzi z przepiłowanego zbirnika powietrza od trucka, koło wiatraka wyciąłem i oszlifowałem ze środka ramki, a skrzydełka wiatraka wyciąłem z płytki polisterynowej. A oto fotorelacja:

ImageImageImageImage

i prawie gotowy, bo narazie złożony na sucho (sorki za jakosć fotki, ale co dpiero ja zrobiłem):

Image
Image
tornado

Postprzez tornado » Wto Maj 15, 2007 7:09 am

Silnik i chłodnicę osadziłem w klatce na stałe. Cały układ chłodzenia połączyłem gumowymi przewodami, które zacisnąłem chromowanymi opaskami. Muszę jeszcze wykonać trochę poprawek lakierniczych, bo to farba gdzieniegdzie pościerała się, a to paluchy kropelką przykleiły mi się
:kwasny: Oczywiscie dojdzie jeszcze instalacja elektryczna, no i pasek klinowy, ale na wszystko przyjdzie pora.
Cosik nie mogę poradzić sobie z ustawieniami aparatu, bo klatka na fotkach wygląda tak jakby miała pomarszczoną farbę, a w realu jest wsszystko ok.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
tornado

Postprzez frugoman » Śro Maj 16, 2007 11:12 am

Wygląda kapitalnie, jak troche zwash'ujesz (radosne słowotwórstwo :D ) to będzie jak prawdziwy. Czy mógłbyś dać fotkę silnika z jakimś punktem odniesienia, bo nie bardzo mam pojęcie jakie są gabaryty modelu w tej skali?

EDIT: cenzura mnie zaatakowała :lol: ale sprytny systemik
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
frugoman

Miejscowość: Warszawa

Postprzez tornado » Czw Maj 17, 2007 10:04 pm

frugoman napisał(a):Wygląda kapitalnie, jak troche zwash'ujesz (radosne słowotwórstwo :D ) to będzie jak prawdziwy. Czy mógłbyś dać fotkę silnika z jakimś punktem odniesienia, bo nie bardzo mam pojęcie jakie są gabaryty modelu w tej skali?

EDIT: cenzura mnie zaatakowała :lol: ale sprytny systemik

Miło mi że to co robię podoba ci się :)
Model ma 56,5 cm dł. Jutro postaram sie zrobić jakies fotki z czymś dla porównania, dzisiiaj nie mam siły bo co dpiero wróciłem z trasy i jestm padniety. Narazie zamieszczam starsze fotki Jaguara na macie o wymiiarach 47X32cm, oraz elementów silnika z groszówką i papierosem:

URL=www.fotosik.pl]Image[/URL]
Image
Image
Image
tornado

Postprzez tornado » Pią Maj 18, 2007 7:27 pm

Fotki silnika z linijką 20cm zrobione na życzenie frugomana

Image
Image
Image
Image
tornado

Postprzez fliper_nx » Pią Maj 18, 2007 9:01 pm

Osz w :D:D $%^ bydle jak się patrzy, dopracuj jeszcze silniczek , jakieś kalki, śruby, nakrętki itp. Przy tej skali mozna poszaleć ;).
Awatar użytkownika
fliper_nx

Miejscowość: Road Warriors wroc.pl

Postprzez frugoman » Pon Maj 21, 2007 7:31 am

Ale wypasik, wygląda jak żywy! Wybrałeś już kolor nadwozia? Zostaje czerwień, czy może zaszalejesz z jakimś metalikiem?
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
frugoman

Miejscowość: Warszawa

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość