Ferrari 599 GTB Fiorano Fujimi 1/24

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Ferrari 599 GTB Fiorano Fujimi 1/24

Postprzez wojtek_j » Nie Lip 01, 2007 9:50 am

Witam!

Kolejny model na warsztacie, obiecuję że nie wrzucę następnego do czasu skończenia któregokolwiek z już rozpoczętych.

Tym razem padło na 599-kę Fujimi. Model kapitalny klosze barwione, blaszka z logo na przedni gril w zestawie, dobrze odwzorowane siatki z wyprasek na wloty powietrza.
Bryła po prostu super. Model sam sie składa.

Model jest robiony praktycznie z pudła. Jedyne elementy "zewnętrzne" to loga z CM i tablica rejestracyjna z zestawu emblematów Ferrari firmy Acustion.

Model malowany farbką z aero Cranberry Red Pearl (Gunze). Kapitalny kolor !!!
Miał być co prawda klasyczny Italian Red, ale padło na farbkę którą miałem od jakiegoś czasu na stoku. Okazało się, że to idealny wybór.

Model niebawem będzie w galerii.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pozdrawiam
Wojtek J.
wojtek_j

Postprzez RMK » Nie Lip 01, 2007 10:16 pm

poprostu cudny , lakier świeci się niesamowicie , mam tylko jedno ale , wnętrze wolałbym o pół tonu ciemniejsze. A tak to poprostu arcydzieło dla mnie :)
Image
Na warsztacie :
Volkswagen... :D
RMK

Miejscowość: opole

Postprzez michal.s » Pon Lip 02, 2007 2:02 am

Kolorek bajerancki, jeden z moich ulubionych obok MicaRed :)

Czekam na kolejne aktualizacje lub galerie, zapowiada się obiecująco ;o)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez portalus » Pon Lip 02, 2007 9:51 pm

Lakier malina i nie powiem ten samochód prezentuje się w nim nad wyraz efektownie. Bardzo podoba mi się ten opalizujący efekt.
Rozumiem, że na kolor położyłeś werniks – kilka słów ile było warstw podkładu/bazy/werniksu.
Wnętrze mogło by być o ton ciemniejsze ale ujdzie.
Na ostatnim zdjęciu jest widoczne gniazdo zamka w drzwiach – czy jest to jakaś blaszka czy po prostu tak fajnie wyszło samo z siebie?
Godło Scuderia Ferrari na błotniku ze stickersa też jest rewelacyjne.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez frugoman » Pon Lip 02, 2007 10:10 pm

Model faktycznie urody przecudnej, moje kolejne achy i ochy nic już tu nie wniosą :twisted: Czy mógłbyś wrzucić więcej fotek wnętrza, deski rozdzielczej i jakiegoś strzała podwozia?
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
frugoman

Miejscowość: Warszawa

Postprzez wojtek_j » Pon Lip 02, 2007 10:44 pm

portalus napisał(a):Rozumiem, że na kolor położyłeś werniks – kilka słów ile było warstw podkładu/bazy/werniksu.

Tak było. Najpierw dwie warstwy whiteowego podkładu tamiyowskiego, na to cieniowanie aero wklęsłości czarnym matem, później dwie warstwy lakieru, a na koniec dwie warstwy werniksu super clear gunze.
Staram się nie nakładać poszczególnych warstw za dużo, przy dużej ilości model wygląda nienaturalnie.

portalus napisał(a):Na ostatnim zdjęciu jest widoczne gniazdo zamka w drzwiach – czy jest to jakaś blaszka czy po prostu tak fajnie wyszło samo z siebie?
Godło Scuderia Ferrari na błotniku ze stickersa też jest rewelacyjne.

Ten zamek to gotowiec z zestawu Sakatsu, który chyba występuje jako jakiś nit czy coś tam, tak czy inaczej ze swoją średnica 0,75mm pasował idealnie . Godło zaś to nie sticker, lecz blaszka z której pochodzi również tablica rejestracyjna, na to fabryczna kalka, a na to dużo, dużo werniksu nakładanego pędzlem tak aby stworzyć efekt wypukłości.

frugoman napisał(a):Czy mógłbyś wrzucić więcej fotek wnętrza, deski rozdzielczej i jakiegoś strzała podwozia?.

Deska się robi, kilka fotek na pewno wrzucę. Co zaś do podwozia to nie ma na co patrzeć, czarny półmat gunze i tyle. Model nie pojedzie na żadną wystawę dlatego też nie cuduję.
Pozdrawiam
Wojtek J.
wojtek_j

Postprzez portalus » Wto Lip 03, 2007 7:44 am

wojtek_j napisał(a):...Godło zaś to nie sticker, lecz blaszka z której pochodzi również tablica rejestracyjna, na to fabryczna kalka, a na to dużo, dużo werniksu nakładanego pędzlem tak aby stworzyć efekt wypukłości...

Dałem się nabrać, swoją drogą to naprawdę fajnie to wyszło.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Postprzez wf » Wto Lip 03, 2007 8:54 am

Bardzo ładmie wychodzi model, podoba mi się bardzo...

wojtek_j napisał(a):
...na to cieniowanie aero wklęsłości czarnym matem, później dwie warstwy lakieru...

A cieniowanie w jakim celu? Dla podkreślenia linii podziału blach?
Nie znika po położeniu właściwego lakieru?
Efekt pozostaje widoczny?
Awatar użytkownika
wf

Miejscowość: bydgoszcz

Postprzez wojtek_j » Wto Lip 03, 2007 5:45 pm

wf napisał(a):A cieniowanie w jakim celu? Dla podkreślenia linii podziału blach?
Nie znika po położeniu właściwego lakieru?
Efekt pozostaje widoczny?

Cieniowanie ma na celu optyczne uwypuklenie/zaznaczenie elementów wypukłych i podobnie jeśli chodzi o elementy wklęsłe. Wtedy tez model wygląda bardziej realistycznie. Skala powoduję, że większość charakterystycznych elementów nadwozia zlewa się ze sobą i modele szczególnie te gorzej odwzorowane przez producenta choć dobrze wykonane przez modelarzy, wyglądaja czasami jak zabawki z Chin, choć i te są ostatnio coraz lepszej jakości.
Oczywiście może tu odbyć się debata dotycząca idei modelarstwa, że najważniejsza jest ta cała dłubanina itp. Ale fakt jest taki, że modele samochodów wyglądają w dużej ilości przypadków nie za dobrze.
Wracając jednak do 599-ki, co ciekawe cieniowanie było tez robione w miejscach linii podziału, efekt całkiem przyzwoity. Nie wpuszczałem żadnej farbki, a jednak podział wydaje się być widoczny.
Uwaga: Jesli ktoś będzie decydował sie na taki zabieg nie polecam go pod jasnym kolorem farbki - model będzie wyglądał cynicznie. Wiem bo wiem.
Zwiększenie ilości warstw lakieru niestety nie pomoże.
Jeszcze jedna rada, uwaga na przetarcia przy szlifowaniu i polerowaniu, ponieważ jeśli sie przebijemy do farbki będą problemy. trudno później odwzorować odpowiednie zaciemnienia/rozjaśnienia.
Poniżej przykład moich pierwszych niezazbyt udanych doświadczeń w tym zakresie:

http://www.old.modelarstwo.org.pl/forum ... hp?t=25349

Reasumując: Wynik musi być taki żeby nikt nie pokapował przy pierwszych oględzinach modelu, że coś się babrało nad czy pod lakierem.
Pozdrawiam
Wojtek J.
wojtek_j

Postprzez wojtek_j » Czw Lip 05, 2007 6:35 pm

Kilka fotek kabiny Fiorano. Mogłem się trochę bardziej przyłożyć.
Jeszcze raz polecam ten modelik, naprawdę fajna zabawa.
Image
Image
Image

Jutro wrzutka do galerii.
Image
Image
Pozdrawiam
Wojtek J.
wojtek_j

Postprzez portalus » Czw Lip 05, 2007 8:13 pm

Kolorystyka wnętrza jakaś taka trupia – tak mi się na pierwszy rzut oka skojarzyło.
Karbon na desce jakiego jest producenta?

Poproszę w galerii o zbliżenia: reflektora z przodu, okolic wydechu i dyfuzora oraz fotki od spodu.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Postprzez michal.s » Czw Lip 05, 2007 8:38 pm

Kolor wnętrza mógłby być ciemniejszy, troszkę blado to wygląda zwłaszcza że kolega zastosował filtry w malowaniu.

Co do zdjęć w galerii to jeśli mogę coś podpowiedzieć to postaraj się lepiej oświetlić model lub rozjaśnić fotki w programie graficznym.

Czekam na galerie :)
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Postprzez draz » Czw Lip 05, 2007 9:09 pm

Model faktycznie preznetuje się bardzo dobrze. Widać Fujimi coraz lepiej stara się przy modelach.

Co tu dużo mówić. Wykonanie bardzo dobre. Kolor też mi się bardzo podoba.

Dobry patent na zamki w drzwiach, mam nawiercone otworki w 612'tce, więc wiem co tam wsadzić.

Kolor we wnętrzu, jak pisze portalus, trochę mdły, ale to może wina fotek, bo w pierwszym poście wygląda znacznie żywiej.

Nie przemawia do mnie za bardzo preshading wnętrza (chyba tak się to zwie). Sam pomysł bardzo dobry, jednka ciężko przneisc go w strefę 24. Co mi tutaj nie pasuje, to zbyt duża różnica pomiędzy jedym a drugim odcieniem, np, widać to na półce z tyłu, na tak prostokącikach, środek taki jasny, potem bach i już ciemny. Przydałby się jeden stopien jeszcze w tym przejściu. Wiem, że się czepiam i sam lepiej nie robię, ale jakoś tak mi to dziwnie wygląda. I co diametralnie powinno poprawić wygląd wnętrza, to zapuszczenie tych lini podziału czymś ciemnym. Widać to właśnie na tych prostokącikach, że lini podzaiłu są za jasne.

Ale generalnie ciesze się, że strefa 24 powiekszyła się o kolejnego uzdolnionego modelarza.
Zmotywowałeś mnie do mojej 612. Jutro relacja.
Bartosz Obara
Image
Awatar użytkownika
draz

Miejscowość: Katowice

Postprzez wojtek_j » Czw Lip 05, 2007 9:27 pm

portalus napisał(a):Kolorystyka wnętrza jakaś taka trupia – tak mi się na pierwszy rzut oka skojarzyło.
Karbon na desce jakiego jest producenta?

Tak, coś rzeczywiście blado. Zdjęcia były robione coś koło 19-tej przy pochmurnej pogodzie bez żadnego oświetlenia.
Dlatego wszystko takie ciemne i wyblakłe, widać to szczególnie porównując do zdjęć z początku relacji. Ale za to jutro.............. juto będzie piątek.
Carbon to SMS, a na nim półmat clear.

michal.s napisał(a):Co do zdjęć w galerii to jeśli mogę coś podpowiedzieć to postaraj się lepiej oświetlić model lub rozjaśnić fotki w programie graficznym.

Na super zdjęcia bym nie liczył bo się na tym za bardzo nie znam. Aparat mam taki sobie za 600zł, a oświetlenie to lampka biurowa.
Modyfikacje w programie graficznym sa dozwolone ? To takie jakby trochę nie etyczne modelarsko.
Pozdrawiam
Wojtek J.
wojtek_j

Postprzez michal.s » Czw Lip 05, 2007 9:44 pm

wojtek_j napisał(a):Modyfikacje w programie graficznym sa dozwolone ? To takie jakby trochę nie etyczne modelarsko.

Jeśli mówisz o retuszu to masz racje nie pasuje do pokazania modelu.

Ale jeśli chodzi o poprawienie historiogramu, balansu bieli i zniwelowaniu winiety to jak najbardziej to jest dozwolone :)

Zdjęcia postaraj się zrobić na dworze, biały brystol, jakieś krzesło, statyw, fajne miejsce w cieniu lub najlepiej jak by było pochmurno i zdjęcia wychodzą oki :)
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość