Gunze super clear?!?

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Gunze super clear?!?

Postprzez d5mzywcz » Sob Lip 14, 2007 8:55 am

Auta przeważnie lakierowałem Testorsem albo Humbrolem 35. Świetnie się malują, polerują itd. Mają w zasadzie jedyną wadę - są żółte. Ostatnio spróbowałem Mr. Color C184 Gloss Super Clear II, który rozcieńczam Mr Color Thinner 110. Rozrabiam lakier z rozcieńczalnikiem w strzykawce i robią mi się w niej "gluty" - kawałki zżelowanego/ przyschniętego lakieru. Poza tym po pomalowaniu nie jest taki błyszczący, znacznie lepiej wychodzi zwykły wodny clear Gunze. Stąd pytanie - czy ja coś źle robię? Czy ten lakier daje się dobrze polerować? Poradźcie coś...
Pozdrawiam
Maciek Żywczyk
Image
d5mzywcz

Miejscowość: Warszawa

Re: Gunze super clear?!?

Postprzez wf » Sob Lip 14, 2007 10:06 am

d5mzywcz napisał(a): Poradźcie coś...

Używam ostatnio tylko tego:
http://www.hiroboy.com/catalog/product_info.php?cPath=48_76&products_id=797

Bardzo ładnie nakłada się aerografem - nie zasycha za szybko i ładnie się rozlewa, błyszczy się jak nie wiem co i po dwóch dniach można polerowac.

Bardzo wydzjny - pomalowałem 3 karoserie , każdą dwukrotnie - zużyłem ok 25% zestawu.

Wada, którą zauważyłem - nieźle capi...
Awatar użytkownika
wf

Miejscowość: bydgoszcz

Postprzez draz » Sob Lip 14, 2007 10:11 am

dziwne to co opisujesz, generalnie te lakiery są bardzo dobre.

1. Nie mieszaj w strzykawce - strzykawma jest z tworzywa, gunze reaguje z tworzywem. Ja do tego używam maleńkich słoiczków (po użytych farbach albo z modelarskiego - ważne żeby było szkło - pudliszki robi koncentrat pomidorowy w miarę małych słoiczkach które się nadają) i wszystko jest ok. Nie raz już mi farba zeżarła plastik w którym była trzymana.

2. Może niedokładnie mieszasz? Nie wystarczy wstrząsnąc, trzeba naprawde dobrze sie namieszać - a strzykawka raczej temu nie sprzyja. Mieszaj w słoiczku. Ja mieszam tym samym pręcikiem stalowym zagietym pod katem 45 stopni od lat i jest OK.

3. Jeśli nie wychodzi błyszczący - może malujesz na nieodpowiednim ciśnieniu - za dużo rozcieńczalnika odparuje zanim do modelu doleci, albo za dużo doleci i robi się taka wielka skórka.

4. Lakiery gunze są bardzo dobre. Tylko z półmatem mi jakieś cyrki się dzieją - robią się białe wąsy wszędzie dookoła.

5. Może masz jakiś stary lakier? A może rozmieszaj tez ten lakier w słoiczku bardzo dobrze zanim go odciągniesz. Mimo, że to bezbarwny, też należy go rozmieszać.
Bartosz Obara
Image
Awatar użytkownika
draz

Miejscowość: Katowice

Postprzez d5mzywcz » Sob Lip 14, 2007 5:38 pm

draz napisał(a):4. Lakiery gunze są bardzo dobre. Tylko z półmatem mi jakieś cyrki się dzieją - robią się białe wąsy wszędzie dookoła.

Jeżeli tak się robi, to znaczy, że za mało rozcieńczalnika.
Wszystkie te zasady znam, z nr 1 na temat strzykawki się nie zgadzam. Nigdy z tego powodu nic się nie dzieje. Strzykawki stosowane są również do chemii (to dopiero "zajzajer") i różnych innych rzeczy, więc robione są z dość dobrych materiałów. One nie mogą być aktywne chemicznie.

Jeśli chodzi o mój główny temat to jest rozwiązany. Pojechałem na rowerku do Tory, okazało się, że Super Cleara trzeba rozcieńczać Mr Levelling Thinner. Spróbowałem i jest bardzo dobrze. Jeszcze tylko kwestia polerowania, ale to za jakiś czas teraz sobie to wszystko będzie schło, podejrzewam, że parę miesięcy...
Pozdrawiam
Maciek Żywczyk
Image
d5mzywcz

Postprzez michal.s » Sob Lip 14, 2007 6:13 pm

d5mzywcz napisał(a): Jeszcze tylko kwestia polerowania, ale to za jakiś czas teraz sobie to wszystko będzie schło, podejrzewam, że parę miesięcy...

Bez przesady Gunze to nie Tamiya, x-22 naprawdę schnie 2 miesiące i dalej nie ma gwarancji że jest już twardy.

Ja C184 polerowałem po 3 dniach i był już twardy, zależy oczywiście jak grubą warstwę dałeś.
Kładzenia i polerowanie Gunze ostatnio opisałem w FAQ w temacie malowania spreyami.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez Octan » Sob Lip 14, 2007 7:48 pm

Ja kłade C184 ze trzy, cztery warstwy w odstępach co godzina, półtorej i poleruje to po jakiś czterech dniach , jak na razie żadnych problemów .
Pozdrawiam
Marcin Wręczycki
Grupa Tomcatsky
tomcacky@o2.pl
ImageImage
Awatar użytkownika
Octan

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość