Mercedes SLR - 1/24 Tamiya

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Postprzez Seweryn » Nie Sie 19, 2007 2:16 pm

wf napisał(a):
portalus napisał(a):W czwartek miałem podobny problem z lakierem Zero. Wszystko zmyłem i zaczynam malowanie od nowa. Wg mnie jest to wina utwardzacza – zestarzał się, mój też się ściął i zrobił taki kisielowaty.

Dokładnie coś takiego i u mnie się stało z tym utwardzaczem...

Napiszcie mi w czym ten lakier jest lepszy od choćby Gunze? Ostatnio zaobserwowałem na forum istny wyści zbrojeń, wszyscy chcą używać ZERO, a potrafi to może 2-3 forumowiczów. Trzeba po pierwsze dobrze umieć położycz bazę, a co poniektórym nie wychodzi to dobrze, ale maja farbe ZERO ;o)
Seweryn Image
Image
CHEVY LUMINA 100% Lancia Delta HAS+S27 60%
Image
Awatar użytkownika
Seweryn

Miejscowość: Ustroń

Postprzez wf » Nie Sie 19, 2007 4:28 pm

Mowa tu jest o lakierze chemoutwardzalnym, dwuskładnikowym. W mojej ocenie jego podstawową zaletą jest czas utwardzania. Nakłada się go dwiema warstwami w odstępie kilkudziesięciu minut. Po dwóch dniach powłoka jest twarda, gotowa do polerowania. W przypadku Gunze trzeba na to znacznie więcej czasu.
Inną zaletą tego lakieru jest to, że dobrze położony właściwie nie tworzy charakterystycznej kaszki i nie wymaga polerowania.
Mnie jednak się to jeszcze nigdy nie udało, zawsze gdzieś jakiś paproch się doklejał... albo tworzyło się charakterystyczne zgrubienie przy liniiach podziału blach.

Teraz wyszła jego duża wada, czyli bardzo szybkie starzenie się utwardzacza.

Z kolei jeśli chodzi o farby bazowe Zero to ich główną zaletą (w moim mniemaniu) jest szeroka paleta barw, dostosowana do modeli samochodów cywilnych.

Ale i na to (szeroka paleta barw) jest rozwiązanie, na które wpadł Draz.

Farby zero wcale nie są ideałem.
Najlepszym przykładem na to jest podkład, który nadaje się tylko na prezent dla nielubianej osoby... :D
Awatar użytkownika
wf

Miejscowość: bydgoszcz

Postprzez portalus » Pon Sie 20, 2007 9:15 pm

Seweryn podoba mi się bardzo określenie „wyścig zbrojeń”
Zgadzam się z wf, farby Zero to:
- duża paleta barw w tym tematycznych/markowych,
- pigment w skali co jest raczej rzadko spotykane,
- bardzo dobre krycie i błyskawiczne schnięcie,
- lakier bezbarwny bezproblemowy w obróbce.
Z podkładem nie miałem do tej pory do czynienia ale na AF bodajże też były uwagi co do jego jakości. Ostatnio jednak miałem przygodę z tym utwardzaczem – dzisiaj polakierowałem kastę z wykorzystaniem utwardzacza PPG i jak na razi wszystko jest OK. Lakier powinien się utwardzić po 6 godzinach w warunkach pokojowych, w temp. 60st.C po max 2 godzinach – chyba nie ma na rynku niczego szybszego.
Co do umiejętności malowania tymi farbami to nic specjalnego nie widzę – wymieszać i malować.
To, że zainteresowałem się tymi farbami wynika z pochlebnych opinii jakie zebrały one na AF.
Wkrótce będziecie mieli okazję zobaczyć dwa modele w moim wykonaniu, jeden z kastą malowaną Gunze, drugi z kasta malowaną Zero (+PPG). Może pokuszę się o popełnienie jakiegoś małego porównania.

Mnie też do tej pory nie udało się położyć idealnej powłoki nie wymagającej polerowania.

PS
Uwaga mojego znajomego lakiernika jest taka, że utwardzacz przechowywany w metalowym pojemniku ma dłuższą przydatność do życia – spotkał się on już kilka razy z tym, że utwardzacz przechowywany w pojemniku z tworzywa szybko się zestarzał.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez Lipek » Śro Sie 29, 2007 2:39 pm

Ostatnia aktualizacja w tym roku, jutro w nocy wyjeżdżam na statek bujać się po morzach :/ . Powrót planowany na styczeń 2008...

Po nieudanej próbie położenia lakieru od ZP próbowałem to jakoś naprawić. Na początku pastą Tempo by pozbyć się "kaszki" a na koniec polerka pastami Tamiya. Niestety efekt nie jest zachwycający:
Image
Image
Image
Image

Przyjadę to wszytko zmyję i położę nowy lakier.

Reszta Mercedesa już złożona do kupy. Dorobiłem pasy, ponaklejałem loga na koła:
Image
Image
Image

I to by było na tyle...

Życzę wszystkim dużo udanych cywili i do zobaczenia w nowym roku (jak gdzieś znajdę kafejkę na obcym landzie na pewno tutaj zawitam :) )

Marcin
Image Image
Awatar użytkownika
Lipek

Miejscowość: Świnoujście

Postprzez jakub476 » Czw Sie 30, 2007 8:51 am

Gdybyś najpierw przeszłifował na mokro papierem 2000 było by dobrze.
Nie zmywaj, spróbuj wyszlifować i potem jeszcze raz polerka.
Awatar użytkownika
jakub476

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Moiczo » Śro Wrz 12, 2007 9:46 am

Gdzie można kupić taki zestaw waloryzacyjny ??
Moiczo

Miejscowość: Skoczów

Postprzez draz » Śro Wrz 12, 2007 10:31 am

Domyślam się, że chodzi Ci o zestaw Studio27. W Polsce nie kupisz. Chyba, że na Allegro ktoś jakimś cudem wrzuci. Więc pozostaje Ci hiroboy.com, hlj.com itp. I jeszcze wysnucie zapytania w dziale "giełda", tudzież podłączenie się pod czyjeś zakupy.
Bartosz Obara
Image
Awatar użytkownika
draz

Miejscowość: Katowice

Poprzednia

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości