Porsche 911 Turbo (993) Italeri 1:24

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Porsche 911 Turbo (993) Italeri 1:24

Postprzez Thombike » Wto Sty 21, 2014 10:24 pm

Po 10 latach przerwy zdecydowałem się powrócić do hobby, które tak naprawdę nigdy nie dało mi spokoju ale, życie, finanse itp. nie pozwalały.
Teraz mam i sposobność i fundusze a i czasu tez zdecydowanie więcej.
Postanowiłem po długim namyśle wrócić przy pomocy modelu, który po części dobrze znam, a po części realnie kocham jako samochód. Tak jestem purysta jeśli chodzi o te markę i uważam jak wielu innych, że to było ostatnie prawdziwe Turbo. Reszta późniejszych to już zabawki dla playboyów z ABSami, trakcjami i całą masa innych przeszkadzających bzdur elektronicznych.

Model został wyprodukowany przez firmę Italeri w roku ubiegłym na 50 lecie marki Porsche.
Przy klejeniu przyjąłem zasadę, że nie maluję tego, czego potem oko i tak nie widzi a że model ten znam bo wcześniej skleiłem 911 Carrera z tej samej gamy modelowej to doskonale wiedziałem co pójdzie pod przykrywkę.

Stan na dziś to prawie kompletny silnik i zawias oraz osłony i progi, których na szczęście nie pomalowałem na zalecany rdzawy. kto to widział, żeby Porsche miało progi jak 2 letni Polonez ;) prace utknęły z braku farbki koloru srebrnego...tak wiem, taki stary a o podstawowej barwie zapomniał.
przypominam - nie kleiłem od 10 lat i oko oraz precyzja reki już nie ta więc proszę o odrobinę wyrozumiałości.

Image
Image
Image
Image
Image

P.S. Tu gdzie jestemnie dysponuję niestety normalnym aparatem wiec foty wyłącznie z komórkowca.
Tłumiki końcowe zostaną przemalowane na kolor bardziej słuszny, czyli srebrny.
Ostatnio edytowany przez Thombike, Nie Lut 16, 2014 3:59 pm, edytowano w sumie 1 raz
Thombike

Re: Porsche 911 Turbo (993)

Postprzez gomess2 » Czw Sty 30, 2014 5:02 pm

Witaj... no no zapowiada się na całkiem smaczny kąsek hehehe czyli jednak kiedyś coś majstrowałeś a teraz to tylko kwestia przypomnienia i będzie cudeńko :) fakt również uwielbiam stare modele bo to prawdziwe auta sam posiadam stare autko niezawodne i planuję zakupić model którego nie mogę znaleźć heheh w takim razie czekamy na finish również powodzenia. :)
gomess2

Re: Porsche 911 Turbo (993)

Postprzez Thombike » Nie Lut 16, 2014 1:32 pm

Gomess2 - powiedz na co polujesz może się uda coś zaradzić.

Teraz aktualizacja już poczynionych prac. Generalnie prace poszły dalej ale na razie jeszcze za dużo jest w proszku, żeby to pokazać. Więc:

Buda została skompletowana i zmatowana:
Image
Idąc za przykładem jednego gościa z UK, który klei ten model, oraz za własną pamięcią z problemami jakie wystąpiły w 911 Carrera, którą kleiłem dobre 12 lat temu zrobiłem małe ulepszenie mocowania zderzaków:
Image
Image
Potem przyszła kolej na wnętrze i poszukiwanie inspiracji. padło na nieco nowszy model Turbo:
Image
I...
Image
Image
Nie jest to wersja ostateczna i jeszcze nastąpiły do dnia dzisiejszego pewne poprawki. Niestety nie miałem czym zapełnić "pleców" w fotelach.
A między czasie szukałem rozwiązania dla nabytej swieżo wady niedowidzenia z bliskiej odległości co okazało się dosyć upierdliwe przy klejeniu modelu i..za free sprawiłem sobie coś takiego:
Image
problem rozwiązany.
Przyszła kolej na nadanie nadwoziu barwy. Oczywiście nie będę profanował tego auta i malował go na ten paskudny zielony. Znalazłem lakier samochodowy najbardziej zbliżony do koloru w jakim ten model realnie często występował.
Image
Image
To jest metalik. Niestety wylazła pod lakierem wcześniej niezauważona prze mnie wgniota z wyciskarki :( Nie będę już teraz tego zmieniał, bo lakier był wersją nitro i samo malowanie przypłaciłem odchorowaniem przez 2 dni z racji oparów.
Obecnie model ma wykonane linie podziału i położony klar - 2 warstwy. po trzeciej będzie można pomyśleć o polerce i kolejnych fotkach.
Przy okazji...walczyłem, wręcz biłem się z myślami jak zrobić linie podziału, które nie spartolą mi modelu. dzięki temu gdzie mieszkam problem udało się rozwiązać w niesamowity sposób. Trafiłem zupełnym przypadkiem do sklepu dla artystów wszelkiej maści i tam gościu za całe 2 ojro zafundował mi czarny marker.
ImageHosted on Fotki
Końcówka tego markera działa podobnie jak pędzel. jest elastyczna i dzięki tak cienkiej końcówce pozwala baaaardzo precyzyjnie prowadzić każda linię. Do tego nie zasycha błyskawicznie i w razie gdyby coś się nie udało schodzi ładnie pod wacikiem!
Polecam o ile macie w okolicy podobny i TAK zaopatrzony sklep. W co niestety wątpię :(

P.S. Proszę mimo wszystko administrację o branie pod uwagę faktu, że po 8 miesiącach mieszkania nieprzerwanie w Niemczech gdzie polskie znaki w piśmie nie są w powszechnym użyciu co sprawia pewne trudności w pisaniu raz tu a raz tu i przestawiania się i klawiatury na kompletnie inny rodzaj pisma, nie wywalali od razu całości do Kwarantanny. Panowie...już ponad 2mln. ludzi 9oficjalnie) nie używa polskich znaków i ta liczba stale i codziennie rośnie. W wielu przypadkach trzeba sobie na emigracji zafundować "tutejszą" klawiaturę i wtedy pisanie w 100% poprawnie po polsku jest kompletnie nierealne.
Thombike

Re: Porsche 911 Turbo (993) Italeri 1:24

Postprzez Thombike » Czw Lut 20, 2014 8:46 pm

Aktualizacja po polerce.
Idąc za przykładem pewnego pana, który jest żywą legenda polskiego modelarstwa, pojechałem na stację paliw i kupiłem pastę polerująco-nabłyszczająca. Tyle ze Sonax, bo innych tu nie ma :)
Z efektu polerki jestem zadowolony. Gorzej z pozostałościami pasty, której nijak nie mogę usunąć. Jakieś pomysły?
Image
Image
Image
Image
Image
Image
No i wreszcie po polerce widać, że to metalic :) Tylko te pozostałości pasty zaschniętej :( Myłem, czyściłem, myłem znowu...z mydłem, bez mydła...jedna chwała, nie puszcza w niektórych zakamarkach.
Czy jak użyje szczoteczki do zębów to nie porysuję powłoki? Bo tylko to mi do głowy przychodzi.
Thombike

Postprzez Biskup » Pią Lut 21, 2014 10:57 am

To chyba najbrzydsza wersja garbusa jak jest ;)
Ale podoba mi się jak Ci wychodzi model.
Może warto jeszcze przepolerować lakier albo nałożyć drugą warstwę, bo widać miejscami skurkę pomarańczy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez Thombike » Pią Lut 21, 2014 8:51 pm

Dal mnie to ostatnie prawdziwe Porsche Turbo. Klasyczna stalowa konstrukcja, lekkośc, brak "wygódek" i przeszkadzajek, które pozwalają dziś Porsche poporwadzić byle jakiemuś tam 19 letniemu Bieberowi i tym podobnym...Każde kolejne może było w odczuciu estetycznym ładniejsze..ale w pozostałych kwestiach coraz gorsze.
Thombike

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość