Flok, flokowanie, flocking ???

Najczęstsze problemy, ważne zagadnienia dotyczące budowy modeli pojazdów cywilnych.

Flok, flokowanie, flocking ???

Postprzez portalus » Czw Mar 02, 2006 10:20 pm

Poniżej krótki opis z wizualizacją wykonywania tzw. realistycznych dywanów/wykładzin w modelach samochodów.
1. Co będzie nam potrzebne:
- pomalowany i wyschnięta element wnętrza
- flok
- klej typu wikol
- sitko
- pędzelki
- coś do rozcieńczenia kleju
Co jeszcze a czego nie ma na zdjęciu:
- suszarka do włosów
Image

UWAGA:
Powierzchnia pod floka powinna być pomalowana lakierem matowym /w przykładzie półmat/ i w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru floka. Kleje typu wikol po wyschnięciu są bezbarwne.

2. Po dość mocnym rozcieńczeniu kleju malujemy pędzelkiem powierzchnię, która ma być flokowana. Jeśli można to dzielimy sobie powierzchnię na mniejsze obszary ponieważ klej ma tendencję do spływania i wysychania.
Image
3. Po równomiernym rozprowadzeniu kleju posypujemy klej flokiem przez sitko. Dlaczego przez sitko – we floku zdarzają się zgrubienia, kulki i inne niepożądane wtręty, które mogą zniweczyć efekt. Osobiście używam sitka kuchennego o średnicy oczka około 1mm lub mniej.
Image
4. Po dość obfitym posypaniu elementu dociskam palcem floka do powierzchni a tam gdzie nie daję rady np. patyczkiem higienicznym.
Image
5. Po ok. 5 minutach zsypuję nadmiar z powrotem do sitka i czekam kolejne 5-10 minut. Po tym czasie delikatnie osuszam suszarką flokowane miejsce.
Image
6. Można się zabrać za kolejny fragment podłogi.
Image

UWAGA:
Miejsca gdzie będę np. doklejał fotele staram się ominąć. I tak będę w nich zdzierał farbę do tworzywa w celu lepszego połączenia elementów.
Za podkładkę dobrze jest stosować papier kredowy np. ze starego kalendarza, łatwo się czyści a flok raczej „brudzi”.

7. Wyflokowane wnętrze Lamborghini Gallardo Polizia.
Image
Image
W narożnikach gdzie klej dał grubszą warstwę na zdjęciach wyszedł trochę inny odcień, w rzeczywistości nie jest to tak widoczne i będzie dodatkowo w większości niewidoczne.

Tutaj też było coś o flokowaniu i maskowaniu: Mini Cooper

Czas wykonania wraz ze zdjęciami ok. 30 minut.
Aparat KM Dynax 5D, oświetlenie żarowe (WB), statyw.
Tło mata Olfa/biały papier kredowy.[/url]
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez draz » Czw Mar 02, 2006 10:30 pm

Cieszę się że nasz dział FAQ się rozwija i przybywa ciągle nowych tematów. Dzięki portalus.

Jednocześnie czuję się winny, bo jeszcze żadnego nie napisałem :( Ale na dniach o foliach BMF.
Bartosz Obara
Image
Awatar użytkownika
draz

Miejscowość: Katowice

Postprzez portalus » Czw Mar 02, 2006 10:38 pm

No ja to się nie mogę doczekać Fumfola z materiałem o zdjęciach.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Postprzez miki20 » Czw Mar 02, 2006 11:04 pm

A ja się nie mogę doczekać wszystkich FAQ-ów :), które sie tu pojawią. Zaczynam przygodę z modelami i wszystkie tego typu informacje cholernie się przydadzą :)

/MP/
miki20

Miejscowość: Kraków

Postprzez INsejn » Czw Mar 02, 2006 11:08 pm

Portalus czym rozcieńczasz wikol ?
Awatar użytkownika
INsejn

Miejscowość: 3city =Gdańsk=

Postprzez portalus » Czw Mar 02, 2006 11:32 pm

miki20 napisał(a):a ja sie nie moge doczekac wszystkich FAQ-ów :) ktore sie tu pojawią. Zaczynam przygode z modelami i wszystkie tego typu informacje cholernie sie przydadzą :)

No, no i oto mamy przykład kolejnej postawy roszczeniowej na już - cierpliwości.
Jak przeczytasz zdecydowaną większość postów w dziale cywilnym to zapewniam, że znajdziesz odpowiedzi na większość dręczących cię pytań.

INsejn – te kleje typu wikol to się rozcieńcza wodą, ja używam kranówy lub ciepłej kranówy.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Postprzez michal.s » Czw Mar 02, 2006 11:42 pm

Portalus a jeśli chodzi o same flocki, spotkałem ostatnio flock z ModelMaster, jak wiadomo jest jeszcze flock z Detail Master.

Które bardziej polecasz, które lepsze ?

PS. Zamówiłem flock z MM cena przystępna 16 zł w W&W, efekty będzie można zobaczyć niedługo w moim poście z BMW.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez miki20 » Pią Mar 03, 2006 12:24 am

Portalus napisałem to nie dlatego że jestem niecierpliwy i chcę żebyście już natychmiast robili kolejne tego typu tematy. Napisałem to bo jestem wdzięczny że to robicie. Skoro uważasz że wystarczy rozejrzeć sie po działach z samochodami i wszystko będzie jasne to nie wiem po co robicie te FAQ-i. Ale najwyraźniej chyba jestes do mnie uprzedzony. Ale itak dzieki za dobrą robotę.
miki20

Miejscowość: Kraków

Postprzez Fumfol76 » Pią Mar 03, 2006 10:31 am

portalus napisał(a):No ja to się nie mogę doczekać Fumfola z materiałem o zdjęciach.

Obiecuję to zrobić. Tylko czasu trzeba!
Awatar użytkownika
Fumfol76

Miejscowość: Poznań

Postprzez portalus » Pią Mar 03, 2006 9:43 pm

miki20 napisał(a):Portalus napisałem to nie dlatego że jestem niecierpliwy i chcę żebyście już natychmiast robili kolejne tego typu tematy. Napisałem to bo jestem wdzięczny że to robicie. Skoro uważasz że wystarczy rozejrzeć sie po działach z samochodami i wszystko będzie jasne to nie wiem po co robicie te FAQ-i. Ale najwyraźniej chyba jestes do mnie uprzedzony. Ale itak dzieki za dobrą robotę.

Chyba drugi raz trafiłem w Ciebie, nie chciałem.
W związku z tym, że tłumaczą się winni, poniżej moja odpowiedź w poruszanym na marginesie floka temacie.
Tematy postają powoli ale powstają i myślę, że za jakiś czas będzie to nasze kompendium wiedzy uzupełniane uwagami i sugestiami forumowiczów a nie tylko autorów tematów – dlatego chyba to robimy. Wszystko w jednym miejscu, łatwe do wskazania i do znalezienia.
Pozostaję przy swoim stanowisku, że sporo rzeczy lub nawet zdecydowaną większość można znaleźć w wątkach na forum (jeśli nie bezpośrednio to w odsyłaczach do stron z materiałami instruktażowymi) a jeśli nie to wystarczy zapytać. Zapewniam, że nie znajdziesz na forum osoby, która jeśli się mnie o coś pytała to nie dostała odpowiedzi. Jeśli czegoś nie wiedziałem to odpisywałem, że nie wiem/nie stosowałem etc. ale zawsze starałem się odpowiedzieć w sposób możliwie satysfakcjonujący.
Do nikogo nie jestem uprzedzony i wszystkich staram się traktować jednakowo. Przyznaję rację, że po czasie jak widzę niektóre z moich odpowiedzi to dostrzegam w nich nutę ironii/sarkazmu, jednak nie jest to jak już kiedyś napisałem moim celem, po prostu taki już jestem zimny drań.
Cieszę się, że ktoś to co napiszę czyta i komentuje, znaczy się była taka potrzeba. W miarę możliwości będę zamieszczał tutaj kolejne materiały lub dodawał do tematów kolegów swoje wersje.
I to by było na tyle.
PS
Rozumiem, że coś już skleiłeś/sklejasz, jeśli tak to daj zdjęcia na forum – chyba nie boisz się konstruktywnej krytyki.

Michal.s – używam floka Detail Master, innego nie miałem nawet w ręce, jakiś czas temu trochę tego nabyłem za jednorazowym zakupem i myślę, że starczy mi to na długie lata.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Postprzez Abarth » Czw Mar 23, 2006 11:07 pm

Portalus, gdzie mozna kupic i za ile taki flok?
Awatar użytkownika
Abarth

Miejscowość: Żory

Postprzez Świstak » Pią Mar 24, 2006 1:04 am

Mazboss.pl ale wydaje mi się że tylko biały flocking im został
Image
Awatar użytkownika
Świstak

Miejscowość: Lublin

Postprzez portalus » Pią Mar 24, 2006 8:54 pm

Abarth napisał(a):Portalus, gdzie mozna kupic i za ile taki flok?

portalus napisał(a):używam floka Detail Master

czyli w http://www.detailmaster.com/
MinMan pisał, że zaopatrzył się we floka na eBay - było to przy temacie BMW Z3 >>> http://www.old.modelarstwo.org.pl/forum ... 9&start=60
Ostatnio edytowany przez portalus, Sob Mar 25, 2006 6:37 pm, edytowano w sumie 1 raz
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Postprzez michal.s » Sob Mar 25, 2006 3:09 pm

Flock z ModelMaster można kupić w W&W w Rzeszowie ;o)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Miejscowość: Rzeszów

flokowanie flock

Postprzez Gość » Pon Sty 29, 2007 11:47 am

witam wszystkich, na watek o floku natknalem sie przypadkowo i zobaczylem ze probujece to robic na wlasna reke nie posiadajac specjalnych urzadzen. flock to technologia ELEKTROSTATYCZNEGO nanoszenia strzyzy tekstylnej na roznego typu materiały. tej elektrostatycznosci zabraklo w sposobie nakladania przedstawionym powyzej. moge wam zaproponowac flokowanie powierzchni bo tym sie zajmuje. urzadzenie ktore kosztuje prawie 4 tys zł dziala w ten sposob ze elektryzuje strzyze ktora potem wypada swobodnie na powierzchnie pokryta klejem traci ładunek . nic sie nie dociska wacikiem czy czymkolwiek z tego powodu ze najladniej flok wyglada jak jest prostopadle do powierzchni ( mozna zobaczyc na przyklad jak wyglada pudelko do pakowania bizuterii ). rozumiem oczywiscoie ze cala frajda w modelarstwie to zrobic wszystko samemu ale mysle ze flok nakladany profesjonalnie bedzie wygladac sto razy lepiej. moja stronka www.flokowanie.republika.pl . koszt flokowania takiej podlogi w modelu wynioslby okolo 20 zł. mozna to do mnei wysylac poczta. pozdrawiam michal - tel kontaktowy w razie pytan 888 808 108
Gość

Następna

Wróć do Jak to zrobić - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Yahoo [Bot] oraz 1 gość