Fotografowanie modeli (aby zdjęcia były w miarę porządne)

Najczęstsze problemy, ważne zagadnienia dotyczące budowy modeli pojazdów cywilnych.

Postprzez Rafhart » Sob Mar 25, 2006 8:22 pm

Co do lustrzanek i ich zastosowania w modelarstwie, to ja to raczej czarno widzę. Kitowe obiektywy, które są dostarczane z korpusem są zazwyczaj dramatycznej jakości:

Fumfol76 nawet najtańsza lustrzanka jest dwa razy lepsza od najbardziej zaawansowanego aparatu kompaktowego. Nie wiem gdzie czytałeś że „kitowe’ obiektywy są marnej jakości .Po za tym obiektywy makro nie są takie drogie. I najważniejsze „Cyfrowe aparaty fotograficzne” dzielą się na „lustrzanki” i całą resztę.
Tu jest foto „warsztatowe” wykonane KM D5D z „kitowym” obiektywem 18-70. Pomniejszone wykonywane tylko z lampą. KM ma fajną funkcję można ustawić bardzo ingerować w BW czyli kupujemy żarówkę w sklepie odczytujemy jaką ma „temperaturę barwną” tę sama wartość ustawiamy w aparacie i gotowe.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_bia%C5%82a

Image
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez Fumfol76 » Sob Mar 25, 2006 9:27 pm

Rafhart napisał(a):Fumfol76 nawet najtańsza lustrzanka jest dwa razy lepsza od najbardziej zaawansowanego aparatu kompaktowego.

Dokładnie dwa razy? Jak to policzyłeś? ;)

Rafhart napisał(a):Nie wiem gdzie czytałeś że ?kitowe? obiektywy są marnej jakości .

Nie czytałem. Używałem (używam) kilku lustrzanek Canona. Jeśli chodzi o szkła, między kitowymi a eL-kami jest wielka przepaść. Powiedzą Ci to nawet w FotoJokerze ;)

Rafhart napisał(a):Po za tym obiektywy makro nie są takie drogie.

Dla jednego drogie dla innego nie, poza tym są obiektywy i "obiektywy". Nie zgodze się, że istnieje tani a zarazem dobry i jasny obiektyw.

Rafhart napisał(a): I najważniejsze ?Cyfrowe aparaty fotograficzne? dzielą się na ?lustrzanki? i całą resztę.

Najważniejsze? Nie do końca się zgodzę, ale to nie jest chyba istotne dla sprawy. I tak każdy będzie robił zdjęcia tym co ma. Wyraziłem tylko swoje zdanie.

Rafhart napisał(a):Tu jest foto ?warsztatowe? wykonane KM D5D z ?kitowym? obiektywem 18-70.

Ładny samolot. Ale zdjęcie przepalone w bieli. Detale w tym miejscu sa nie do wyciągnięcia nawet w szopie. Chyba że masz tę fotkę w RAWie.
Bez urazy, ale C-4000 z dwoma żarówkami 60W zrobię lepsze :)
Awatar użytkownika
Fumfol76

Miejscowość: Poznań

Postprzez Rafhart » Sob Mar 25, 2006 11:28 pm

He he he , dokładnie 2,456 razy , ale mniejsza o większość , miałem napisać że najgorszy kit ma Canon , ale jest przyzwoita Sigma , istotnie zdjęcie Cataliny troszkę przepalone . Olympus to ta firma od mikroskopów ;o) .
Robi dobre szkło to wie każdy , aparaty wychodzą im tak sobie , a ich karty pamięci to porażka. Ale zdjęcia można robiąc prawie wszystkim.
A jak tam szumy w twoim Olku ?
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez INsejn » Sob Mar 25, 2006 11:33 pm

Rafhart napisał(a):...a ich karty pamięci to porażka.

Zgadzam się w 100%. Po użytkowaniu Olympusa(jedna z pierwszych cyfrówek na rynku, którą zresztą mam do tej pory :) ) powiedziałem sobie, że nigdy więcej nie kupię aparatu tej marki.
Awatar użytkownika
INsejn

Miejscowość: 3city =Gdańsk=

Postprzez Fumfol76 » Nie Mar 26, 2006 12:04 pm

Rafhart napisał(a):A jak tam szumy w twoim Olku ?

W normie. Z ich nadmiaru słyną akurat matryce w aparatach Fuji.
Zakończmy te wywody bo i tak niczego nowego nie wniesiemy do sprawy ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fumfol76

Miejscowość: Poznań

Postprzez portalus » Śro Mar 29, 2006 10:45 pm

Odzyskałem modele po zawodach w Ostrowie i mam zamiar zrobić sobie fotołikend i wrzucić Polizię do galerii.
Poproszę zatem szanowne grono o podpowiedzi dotyczące tła. We wcześniejszych postach są chyba tylko dwa zdania na ten temat.
Mam zamiar jeśli pogoda dopisze robić zdjęcia na zewnątrz.
Kolorystyka Polizi jaka jest wiadomo – jakie zatem tło zalecacie. Jaką ogólną zasadę stosować?
Zatem:
Czy do jasnych modeli ciemne tło i vice-versa?
Czy tło maksymalnie kontrastowe?
Może jak się da to zawsze białe?
Olać wszystko i robić w miarę poprawne ostre zdjęcia na macie Olfa?

Minima pokazał na przykładzie Dino, że czarne tło też może dać ciekawe efekty. Czekam na podpowiedzi.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez michal.s » Śro Mar 29, 2006 10:54 pm

portalus napisał(a):Olać wszystko i robić w miarę poprawne ostre zdjęcia na macie Olfa?

Niech Ci to nawet go głowy nie przychodzi :!: :lol:

Ogólna zasada jest taka jak mówiłeś, ciemny model jasne tło i odwrotnie.

Do Gallardo polecał bym Ci jakieś ciemno granatowe albo i czarne, ale do czarnego to ratuje Cię tylko sztuczne punktowe światło.

Popróbuj z ciemnym tłem z zastosowaniem wszystkich ustawień: ISO, preselekcji przesłony, makro, odległość, optycznym zoomem i balansem bieli.

Wydaje mi się ze model wyglądał by też dobrze na białym tle ;o)

PS. Nie zapomnij też o korekcie poziomów i krzywych oraz kadrze w Photoshopie :)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez Rafhart » Śro Mar 29, 2006 11:00 pm

Białe tło nie jest najlepsze , najlepszejsze moim zdaniem jest tło niebieskie , można kupić tło zaczynające się od jasnego niebieskiego z jednej strony a kończące się ciemnym niebieskim.
Często aparaty cyfrowe mają problem z kolorem białym. Ja osobiście kupiłem sobie kilka kartek z sztywnego papieru w różnych kolorach. Najczęściej używam niebieskiego. Choć fotki warsztatowe daje często na macie.

Image

Image
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez wuen » Śro Paź 17, 2007 10:28 am

Rafhart napisał:
"Białe tło nie jest najlepsze , najlepszejsze moim zdaniem jest tło niebieskie"

Moim zdaniem najlepsze jest tło szare gdyż:
1. jest neutralne
2. niweluje ewentualne cienie
3. nie wprowadza tzw. zafarbów na fotografowanych elementach

Niebieski jest "zimny" i powoduje obniżenie temperatury barwowej całego zdjęcia co w rezultacie - przy zmianie temperatury barwowej np. w jakimś programie do edycji zdjęć - powoduje zmianę kolorystyki fotografowanych elementów.

Reasumując - najlepszy jest szary koc wojskowy - kto zaliczył przygodę w MON ten wie o czym piszę
człowiek bez pasji to producent g...
ImageImage
Awatar użytkownika
wuen

Miejscowość: W-wa

Postprzez portalus » Śro Paź 17, 2007 7:12 pm

Może wuen zaprezentujesz jakieś przykłady (własne) na potwierdzenie swojej teorii.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez Rafhart » Śro Paź 17, 2007 10:26 pm

Ja ostatnio zmieniłem trochę przekonania o do tła , i nadal sądzę że niebieskie jest ok. , tyle tylko że zostawia niebieskawą poświatę czasem dlatego warto dać np. podkładkę korkową.
W modelach dążymy do tego aby były jak najwierniejsze , zdjęcia też powinny to oddawać. Czyli „symulować” takie warunki w jakich mógł być sfotografowany dany obiekt rzeczywisty.
Ostatnio nawet kupiłem „kawałek” lotniskowca , aby mój „Fular” wyszedł na zdjęciach trochę lepiej.
Awatar użytkownika
Rafhart

Postprzez dracula » Pią Maj 22, 2009 2:44 pm

Wiem, iż lekki odkop robię, ale co tam. ;o)

Balans bieli ustawia się na SZAREJ kartce (13/18% odcień).

Tani i jasny obiektyw? Helios... Wogóle m42 jest tanie i jasne. Jak znajdę chwilę to pokaże efekty.
I najtańsze lustro jest lepsze od kompakta. :twisted:
dracula

Poprzednia

Wróć do Jak to zrobić - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość