[Tutorial] ODLEWY Z ŻYWICY cz. III

Najczęstsze problemy, ważne zagadnienia dotyczące budowy modeli pojazdów cywilnych.

[Tutorial] ODLEWY Z ŻYWICY cz. III

Postprzez MiniMan » Pon Mar 27, 2006 6:48 pm

Witam Was w ostatniej części cyklu tekstów pt. „o(d)lewam to” ;)
pt. Formy dwu częściowe dociskane, (tzw. „squishy molds”)

Z nazwy ("squishy") jest to mój ulubiony sposób robienia odlewów z żywicy, ale w praktyce nie wiem czy tak jest. Prawda jest taka, że wybrałem sobie dość trudny pierwowzór jak na ten „pierwszy raz”.
Wiem jednak, że taki rodzaj formy jest chyba najlepszy do robienia odlewu z całej kasty samochodu.

Ten rodzaj formy różni się od innych rodzajów form dwuczęściowych sposobem podawania żywicy do środka oraz odprowadzenia powietrza. Nie wlewamy żywicy do zamkniętej formy poprzez kanał, lecz lejemy ją do jednej części, a następnie „zamykamy” formę i dociskamy żywicę dookoła formy (trochę na zasadzie Archimedesa w wannie :D

Materiały potrzebne są takie same jak w przypadku form dwu- i jednoczęściowych. Sposób postępowania jest identyczny jak w przypadku form dwuczęściowych wlewanych.

Pierwowzór jest wypełniony plasteliną.

Image

Kładziemy go na bazie, obudowujemy klockami i wlewamy silikon.

Image

Po sieciowaniu silikonu, wyjmujemy plastelinę, wycinamy markery, smarujemy powierzchnię rozdzielaczem (np. linomag lub wazelina), dobudowujemy parę pięter do formy…

Image

… i zalewamy drugą połowę formy silikonem. Po sieciowaniu możemy rozdzielić dwie połowy i wyjąć pierwowzór, umyć formę i jesteśmy „ready to Rock and Roll!”

Image

Image

Do „żeńskiej” połowy formy wlewamy odpowiednią ilość żywicy (to można szacunkowo obliczyć poprzez ważenie pierwowzoru). Następnie łączymy dwie połowy i „wyciskamy” żywicę. Nadmiar będzie po prostu wylewał się z formy, więc wskazane jest, by być na to przygotowanym!!

Image

Po stwardnieniu żywicy możemy otworzyć formę i wyciągnąć naszą replikę.

Image

Na zdjęciu część wygląda troszeczkę lepiej niż w rzeczywistości, niemniej jest praktycznie udana, a wykonując ją przede wszystkim udowodniłem sobie, że jak najbardziej da się robić odlewy takim sposobem.

Ogólne uwagi:
1. Brak

Zobaczcie też:
ODLEWY Z ŻYWICY cz. I– Formy dwuczęściowe wlewane
ODLEWY Z ŻYWICY cz. II– Formy jednoczęściowe

Of course, as ever, I would be lost without Aston? Thanks :notworthy:
MiniMan

Postprzez portalus » Śro Mar 29, 2006 10:29 pm

Dzięki za ten tryptyk, trylogię czy jak to tam zwał.
Czekam na kolejne tematy w Twoim wydaniu.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez Gość » Pią Paź 06, 2006 5:33 pm

Witam
O co chodzi z tym "Kładziemy go na bazie"
i jak ściągłeś pierwowzór na zdjęciu 4 :?:
Gość

Postprzez MiniMan » Sob Paź 07, 2006 5:04 am

Anonymous napisał(a):Witam
O co chodzi z tym "Kładziemy go na bazie"
i jak ściągłeś pierwowzór na zdjęciu 4 :?:

1. Jesli przyczytas FAQ o 2-częściowych formach klasycznych wszystko będzie jasny. Pierwozór musi na czymś stać, kiedy robimy pierwszy część formy (używam szkło)

2. Pierwozór dosłownie ściągnęłem z formy. Projektując forma trzeba zawsze na początku się zastanawiać jak najsensowniej go robić aby potem można wyjąć pierwowzór i odlewy oraz jak będziesz wlewał skutecznie żywicy. Dla mnie to jest najtrudniejszym etapem odlewanie i nie zawsze mi wychodzi dobrze przy pierwszym podejściu :)

(PS Miło by było się zalogować, wtedy wiem z kim "rozmawiam" ;) )
MiniMan

Postprzez Czyki » Sob Paź 07, 2006 1:10 pm

No to ja mam dość niecodzienne pytanie. Ja sam za odlewy narazie nie chcę się zabierać... Czy jest ktoś z forum kto mógłby mi takie wykonać? Oczywiście za odpowiednią cenę ;o)
Image
Czyki

Miejscowość: Świebodzice

Postprzez MiniMan » Sob Paź 07, 2006 1:40 pm

Czyki napisał(a):No to ja mam dość niecodzienne pytanie. Ja sam za odlewy narazie nie chcę się zabierać... Czy jest ktoś z forum kto mógłby mi takie wykonać? Oczywiście za odpowiednią cenę ;o)

Ze stwierdzeniem, że jest to pytanie "niecodzienne " bym polemizował ;) :lol:

Lepszy odzew powinnieneś mieć umieściając to pytanie na główny forum oraz odrazu podając szczegołów o tym, co potrzebujesz.

Z mojej strony odrazu mówię, że nie mogę pomóc :(
MiniMan

Wróć do Jak to zrobić - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość