[Tutorial] FAQing Flocking - Alternatywna metoda

Najczęstsze problemy, ważne zagadnienia dotyczące budowy modeli pojazdów cywilnych.

[Tutorial] FAQing Flocking - Alternatywna metoda

Postprzez MiniMan » Pią Kwi 21, 2006 9:44 am

FLOCK FAQ też znany jako "Klutz Kustom Karpets"

Przyszedł mi ostatnio do głowy pewien pomysł i postanowiłem podzielić się nim z Wami, ponieważ, jak się okazało, jest nawet lepszy niż się spodziewałem.

Nie wiem czy macie takie same problemy jak ja przy robieniu flockingu z użyciem białego kleju szkolnego. Generalnie, zawsze (mi) wychodzą widoczne gdzieniegdzie „gołe” miejsca (nawet jeśli dodaję do kleju odpowiedniej farby) i metoda ta wymaga kilkakrotnego nakładania. Dodatkowo, klej musi być nakładany ostrożnie, ażeby znalazł się jedynie tam gdzie chcemy, inaczej będziemy mieć deskę rozdzielczą pokrytą flokiem ;). Klej ucieka z brzegów, co powoduje cienkie/nierównomierne pokrycie flokiem. No i co więcej, mam całe wnętrze modelu pokryte kawałkami floka.

Jest kilka alternatywnych metod, stosowanych przez innych. Seljic używa flokowanej tapety (nie mogę takiej nigdzie dostać); MFH robi flok na arkusze (drogie rozwiązanie).

Moja nowa metoda jest szybka, tania, czysta i bardzo efektywna, pozwala na wykorzystanie aktualnych zapasów floka. Aby pokazać Wam do jakiego stopnia ta metoda jest wszechstronna, na końcu tego tutoriala dodałem gratisy w postaci przygotowanej na szybko “wersji reżyserskiej” ;-)

Dodam jeszcze, że wszystko, co widzicie w tym FAQu zabrało mi nie więcej niż 30-35 minut, łącznie ze zrobieniem zdjęć.

Podstawa tej metody jest zabójczo prosta – dwustronna taśma klejąca używana do dywanów / wykładzin dywanowych.
Stosuję ją przez cały czas, mocując nią części do malowania do patyczków bambusowych, mam, więc zawsze kilka rolek pod ręką. Sprawdza się ona w tej roli szczególnie dobrze, ponieważ spoiwo w niej używane jest diabelnie klejące!

Oto, co jest nam potrzebne:

Image

Dwustronna taśma do dywanów
Taśma maskująca
Pergamin kuchenny
Flocking
Różne duperele

Krok 1:

Image

Pierwsze 60 sekund zastosowania tej metody poświęcamy na wykonanie wzorca części, którą chcemy pokryć flokiem. Tym razem wziąłem po prostu pierwsze z brzegu pudełko z szafy – Fujimi 348gtb, nałożyłem 2 kawałki taśmy maskującej Tamiya i dociąłem wzdłuż brzegów ostrym skalpelem.

Krok 2.

Teraz musimy wykonać nasz kawałek materiału „dywanowego”.
Wycinamy odpowiedni pasek taśmy klejącej. Na szczęście, ten rodzaj taśmy z definicji jest bardzo szeroki i z pewnością ta szerokość będzie wystarczająca w przypadku większości modeli.

Image

Na kawałku starej gazety (służy do zebrania nadmiaru floka) kładziemy pasek taśmy, klejącą się stroną do góry. Wysypujemy floka na sitko (1), a następnie posypujemy nim bardzo obficie (2) całą powierzchnię taśmy klejącej. Robimy naprawdę spory „kopiec” i następnie spychamy palcami wszystko na taśmę (3). W tym momencie można wziąć taśmę i obróciwszy ją, wciskać ją ponownie w stos floka (4).

Na tym etapie nie należy działać łagodnie ani delikatnie – celem jest umieszczenie na taśmie klejącej jak największej ilości floka, aby osiągnąć maksymalne pokrycie. Na koniec powinno wyglądać to podobnie jak na zdjęciu (5)

KROK 3:

Image

Ponieważ będziemy wycinać dywan od spodu, potrzebny jest nam negatyw wzorca planu podłogi.
Najłatwiej zrobić go odklejając wzorzec z modelu, kładąc go na kawałku pergaminu kuchennego i docinając odpowiednio za pomocą metalowej linijki i skalpela.

KROK 4:

Image

Bierzemy nasz wzorzec i umieszczamy go “stroną Tamiya do dołu” (1) na papierowej stronie naszego dywanika i wycinamy kształt. Ostatecznie powinno to wyglądać podobnie jak na (2). W rzeczywistości ten etap był dla mnie najtrudniejszy do wykonania. Papier z tyłu taśmy dywanowej był baaardzo śliski i trudno mi było utrzymać wzorzec nieruchomo.

KROK 5:

Umieszczenie dywanu na miejscu :biggrin:

Image

Można go albo po prostu położyć na właściwym miejscu albo usunąć papier z taśmy dywanowej i zamocować go na stałe – wybór jest Wasz.

Gratisy! Wersja reżyserska!

Kiedy skończyłem pisać ten tutorial, pomyślałem sobie “Ciekawe, czy….” I okazało się, że “tak, to możliwe”

Zanim położyłem flocking na taśmie dywanowej, wyciąłem z pergaminu kilka liter i przylepiłem je do części klejącej. Potem przeszedłem do nakładania floka na taśmę, tak jak opisałem to powyżej, używając zasadniczego koloru – w tym przypadku brązowego.

Image

Następnie odkleiłem litery, odkrywając w ten sposób miejsca z klejem i zastosowałem drugi kolor – niebieski.

Image

To była próba wykonana zdecydowanie na szybko i „na brudno” kolega MPWR z forum AF od razu wypróbował tą metodę używając Cavallino Fujimi jako „zaślepka” z jego pozwoleniem umieściam tu jego pracy (thanks MPWR!):

Image

Voila! – Klutz Kustom Karpets :lol:

Piękną polszczyzną (c) Aston
MiniMan

Postprzez TomB(raider) » Pią Kwi 21, 2006 11:58 am

Po przeczytaniu tego FAQ nasuwa mi się pytanie... Dlaczego nie sypałeś flocka bezpośrednio na taśmę do klejenia dywanów, oczywiście po uprzednim jej przycięciu?
Warstwa dywanowa w modelu będzie dzięki temu cieńsza. Na pewno Twoja metoda bardziej wybacza błedy i umożliwia poprawkę...
Pozdrawiam
Tomek Burdziński

Gdzie leży Autumn?
Autumn leży miedzy Konigsbergiem a Kaliningradem
Awatar użytkownika
TomB(raider)

Miejscowość: Warszawa

Postprzez MiniMan » Pią Kwi 21, 2006 1:53 pm

TomB(raider) napisał(a):Po przeczytaniu tego FAQ nasuwa mi się pytanie... Dlaczego nie sypałeś flocka bezpośrednio na taśmę do klejenia dywanów, oczywiście po uprzednim jej przycięciu?
Warstwa dywanowa w modelu będzie dzięki temu cieńsza. Na pewno Twoja metoda bardziej wybacza błedy i umożliwia poprawkę...

Wybacz, ale nie do końca rozumiem pytanie :oops:

hmmm...Odcięłem kawałek taśmy, posypałem flokiem a przy pomocy wzórce przycinałem już poflokowana taśmy do pożądanego kształtu. Poprostu. Może zbyt skomplikownie to opisałem w FAQ-ie?

Co miałby być cieńsze? Czy możesz innaczej sformułować pytanie dla osoba pośledzono językowo jak ja? :lol: ;)

Czy może chodzi Ci o zmniejszenie straty floku? Jeśli tak, to masz rację i słuszną uwagę, że wczesniejsze przycięciu taśmy do kształtu ma jak najbardziej sens!
Wtedy tym bardziej by było potrzebny papier do wypieków bo przyciąć taśma do dywanów bez zasłonienie spojiwo to chyba by było paskudną przygodę :lol:
MiniMan

Postprzez Seweryn » Pią Kwi 21, 2006 1:59 pm

Metoda genialna, szczególnie te dwukolorowe dywany. Oj chciałbym mieć tyle kolorów floka :)
Seweryn Image
Image
CHEVY LUMINA 100% Lancia Delta HAS+S27 60%
Image
Awatar użytkownika
Seweryn

Miejscowość: Ustroń

Postprzez TomB(raider) » Pią Kwi 21, 2006 2:08 pm

Wiesz co, Miniman... Już teraz zrozumiałem... Przepraszam, namieszałem...
:oops:
Pozdrawiam
Tomek Burdziński

Gdzie leży Autumn?
Autumn leży miedzy Konigsbergiem a Kaliningradem
Awatar użytkownika
TomB(raider)

Miejscowość: Warszawa

Postprzez MiniMan » Sob Kwi 22, 2006 7:37 am

Zgodnie ze sugestią TomB(raider), próbowałem najpierw przeciąć taśmy do kształtu a dopiero potem nałożyć flock. Było to celną sugestią!! :notworthy:

Odciąłem kawałek taśmy, przeklejiłem do papieru do wypieków, przeciąłem do kształtu, maskowanie, flokowanie itd itd.

W celu osiągnięcie jak najostrzejszych brzegów, zastosowałem wykałaczka do wściśnienie flok dokoło szablonu przy położeniu pierwszy kolor.

Image

a potem śmiało nałożyłem drugi kolor. Oto efekt.

Image

Dzięki TomB(raider) za sugestia!
MiniMan

Postprzez Seweryn » Sob Kwi 22, 2006 1:30 pm

Genialne mistrzu :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Seweryn Image
Image
CHEVY LUMINA 100% Lancia Delta HAS+S27 60%
Image
Awatar użytkownika
Seweryn

Miejscowość: Ustroń

Postprzez Gość » Nie Maj 21, 2006 4:37 pm

Gość

Postprzez draz » Nie Maj 21, 2006 5:45 pm

Anonymous napisał(a):http://www.briansmodelcars.com/tutorials/tutorial.asp?TutorialID=75&CurPage=1

PLAGIAT ?!

Nie, to autorstwa tej samej osoby :) naszego wielkiego MiniMana
Bartosz Obara
Image
Awatar użytkownika
draz

Miejscowość: Katowice

Postprzez MiniMan » Nie Maj 21, 2006 6:04 pm

Anonymous napisał(a):http://www.briansmodelcars.com/tutorials/tutorial.asp?TutorialID=75&CurPage=1

PLAGIAT ?!

Ewidentnie! To skandal!!
Tylko ciekaw jestem, kto tu jest winowajcą? MiniMan czy klutz?

Zauważ też robił plagiat na FAQ na temat wymiany szyby!!

Oby to wiecej się nie powtorzł ;)
MiniMan

Wróć do Jak to zrobić - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość