[Tips] Woda na makiecie...

Relacje warsztatowe z budowy dioram.

Postprzez Pawel » Wto Sie 04, 2009 6:20 pm

gajczyk napisał(a):Jeśli kogoś by to interesowało mogę podzielić się uwagami.
Mnie interesuje , bardzo ładny efekt.
Pawel

Postprzez gajczyk » Wto Sie 04, 2009 6:50 pm

Silikon szklarski jest naprawdę fajnym materiałem, kosztuje nie dużo, łatwo się obrabia np efekt słupa wody po wybuchu. Jak się coś źle zrobi ( a popełniłem mnóstwo błędów ) można łatwo wykroić nożykiem usunąć i nałożyć nową warstwę. Ważne jest aby najpierw wypróbować różne kolory wcześniej malowanego dna i drogą prób znaleźć właściwy dla swojego projektu odcień. Do nakładania używałem klasycznego pistoletu to nakładania silikonu z tuby. Do formowania potrzebne są cienkie rękawice kuchenne ( ja podprowadziłem żonie z kuchni ;-) ) Formowanie gołymi palcami powoduje, że na morzu zostawały odciski linii papilarnych. No i najważniejsze aby silikon się ładnie ślizgał i formował należy użyć do zwilżenia zwykłego płynu do zmywania naczyń. Ale uwaga choć tego na początku nie widać to po kolorowych płynach zostają zacieki. Dlatego pierwsza próba z pomarańczowym była kompletnie nieudana. Użyłem niebieskiego i od razu lepiej. Do wykończenia grzbietów fal użyłem pasty Vallejo "Piana i śnieg" Wrzucę pod linka dodatkowe fotki z tymi słupami wody.
Łatwo też jest wcisnąć elementy zatopione ( skrzynie, pontony itp )
Zanim nałożyłem silikon, pomalowałem dno i zalałem je cieniutką warstwą Still Water. Generalnie formowanie fal ogranicza tylko wyobraźnia ( cały czas musiałem się pilnować żeby nie być zbyt symetryczny ;-) )
Wadą jest to, że silikon nie przyjmuje żadnych domieszek farb, no i przyciąga kurz ale przetarcie sidoluxem pomaga i nadaje ładny połysk.
http://picasaweb.google.pl/gajczyk9/New ... 1558235474
To tak w skrócie jakbyś miał jakieś pytania to chętnie odpowiem.
gajczyk

Postprzez Pawel » Śro Sie 05, 2009 6:22 pm

gajczyk napisał(a):należy użyć do zwilżenia zwykłego płynu do zmywania naczyń. .
A zwykła woda się nie nadaje? Jaki to ma czas zastygania, czyli ile czasu masz od nałożenia na uformowanie fal zanim zastygnie?
Pawel
Pawel

Postprzez gajczyk » Śro Sie 05, 2009 7:51 pm

Płyn do zmywania jeśli dobrze pamiętam z fizyki zmniejsza napięcie powierzchniowe, woda nie. Dlatego robiąc to wodą silikon klei się do palców. Robiłem to dokładnie tak jak przy silikonowaniu umywalki ;-) czyli paluch maczam w płynie i rzeźbienie. Z płynem idzie jak po maśle aż za łatwo. Schnie relatywnie szybko to jest kilka minut, później nadal jest miękki ale już nie tak plastyczny. Dlatego robiłem to etapami czyli wyciskałem dużą porcję i pokrywałem kilka cm2 jedną jednolitą warstwą. Potem jak wyschło przecierałem sidoluxem i nakładałem dalszy ciąg, połączeń nie widać na gotowcu zresztą akurat w morzu łatwo byłoby zamaskować.
Słupy wody - najpierw formowałem stożek a następnie dużym pędzelkiem z niewielką ilości pasty "Piana" zaczesywałem od spodu do góry. Tak sformowany stożek ustawiłem na podstawie i zalałem masą.
Mimo, że schnie szybko to dzięki temu, że dno zalałem Silent Water ( ale pewnie może być zwykły lakier do włosów ) to łatwo jest wyciąć całe duże kawałki i zrobić na nowo także ryzyko błędu nie jest duże. Jak się przyjrzysz pierwszym zdjęciom i późniejszym ze słupem to widać, że cała strona po prawej burcie poza samym brzegiem była zrobiona od nowa ( żółtawe zacieki i pomysł na dodanie słupa wody ;-) )
Kosztuje to około 10 PLN a na to moje morze poszła jedna tuba więc warto popróbować. Jakby się za to zabrał bardziej doświadczony zawodnik to myślę, że mogłoby być naprawdę super.
Aha myślę, że ważna uwaga z opakowania - nie nadaje się do stosowania
z powłokami malowanymi akrylami. Ja maluję olejnymi więc nie było problemu.
Ta cienka warstwa na brzegu miała duży stopień przezroczystości, dlatego nie wiem czy przypadkiem nie byłoby lepiej nakładać cienkimi warstwami stopniowo aby uzyskać większą przezroczystość wody. Przy nałożeniu od razu grubej warstwy środek robił się trochę mętny ale teraz już za późno ;-)
gajczyk

Postprzez Klarz » Pon Wrz 14, 2009 4:51 pm

Fajny sposób na kałuże:

-podstawa:
W miejsce kałuży nałożyć żywicy epoksydowej

-czyste
-- chwilę po nałożeniu zrobić na niej kilka kropelek akwarelą - kolor niebieski - jasnoniebieski - rozmieszać (na dioramce)

-typowe uliczne
-- miejsce kałuży najpierw potraktować jakimś szarym kolorkiem, i tak samo - kropelki akwarelką, tylko mniej. Tym razem są ciemnoniebieskie i kilka szarych.

-kałuża zamulona na dnie
-- miejsce kałuży - na ciemno-szaro lub/i brązowo. kropelki tym razem szaro-brązowe. Im bardziej zamulamy - tym szarzej. Im bardziej ,,zabłatniamy,, - tym kałuża bardziej brązowa. Dla ludzi o chęci posiadania w kałuży pewnego rodzaju odbłysku światła słonecznego, można w jednym miejscu (już na końcu) zrobić jedną, małą kropkę o kolorze niebieskim i lekko ją rozmieszać, ale nie na całym obszarze kałuży.

Dla upiększenia można przed zapaćkaniem dziury na kałużę żywicą, można na jej dno położyć pomalowane na ciemny brąz nasiona brzozy lub na taki sam kolor zabarwione kwiatki wrzosu.

Spróbujcie i ocencie
:)
Diorama ,,w drodze,,

Rekord wbijać!
,,Dobry modelarz, zrobi model średniej klasy - najlepszy modelarz, zrobi model wspaniały - Ale prawdziwy modelarz, zrobi model nie zawsze piękny, ale zrobi go z niczego"
Awatar użytkownika
Klarz

Miejscowość: Okolice Warszawy

Postprzez Stalker » Sob Paź 24, 2009 7:34 am

Który z wymienionych sposobów najlepiej nadałby się do odlewania szkiełek do reflektorów ?
Awatar użytkownika
Stalker

Miejscowość: Szczecin

Postprzez Luck1985 » Sob Sty 02, 2010 11:16 pm

Jakos nie usmiecha mi sie czytanie 11 stron w poszukiwaniu jednego slowa - Vallejo.
Firma Vallejo ma w swojej ofercie farbki , pigmenty i.... roznej masci masy modelarskie - efekty wody , tynku itp Czy ktos testowal ta wode ?

Podoba mi sie ten japoniec na tej wodzie :

http://www.aircraftresourcecenter.com/t ... tnt067.htm

Co ten gosc wlewa ?

Nie znam az tak dobrze ang i nie znam tych roznych specyfikow , wiec pytam , moze ktos wie . Napisal , ze to bardzo drogie :O Zywica ? :roll:

EDIT:

Kiedys jak kleilem modele kartonowe , uzywalem wikolu - po wyschnieciu jest przezroczysty - jak wyleje dno niebieskie i na to walne wikol , bedzie jakis efekt ? Ktos probowal cos z wikolem ?
Awatar użytkownika
Luck1985

Postprzez blackrider » Nie Lis 07, 2010 4:07 pm

Luck1985 napisał(a):Podoba mi sie ten japoniec na tej wodzie :

http://www.aircraftresourcecenter.com/t ... tnt067.htm

Co ten gosc wlewa ?

-Plastik w płynie.Widziałem kiedyś taki na allegro. 0,5 litra za 250 zł.Sprowadzany ze Stanów.
Pozdrawiam Black Rider
Awatar użytkownika
blackrider

Miejscowość: Kłodzko

woda

Postprzez Zbigo » Nie Sty 09, 2011 5:47 pm

Wiecie co mi się zdaje że można wodę zrobić z żelatyny kuchennej.
Żelatyna po przygotowaniu jest gęsta i przezroczysta, może się nadać na wodę. :roll:
Zbigo

Postprzez Indianin » Nie Sty 09, 2011 5:54 pm

Można by było to sprawdzić :D
Awatar użytkownika
Indianin

Postprzez Tomek Hejmo » Nie Sty 09, 2011 9:06 pm

Dopóki nie zacznie pleśnieć :mrgreen:

Tomek
Tomek Hejmo
Uzytkownik usunięty

Miejscowość: Chrzanów woj. Małopolskie / Gliwice

Postprzez sternik » Pon Sty 10, 2011 3:18 am

Tomek, ale to dobrze, że spleśnieje. Z pleśni powstanie życie a jak wymyśli koło to dopiero się zacznie dziać na takiej dioramce .:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Sory ale nie mogłem się powstrzymać:D
Temat żelatyny już kiedyś, ktoś przerabiał. Gnije śmierdzi i nie da się jej niczym zabezpieczyć.Kolega gajczyk wytłumaczył kilka postów wyżej jak łatwo i nie drogo zrobić "wodę”, więc nie bardzo rozumiem, po co takie kombinacje?
ImageImage
Awatar użytkownika
sternik

Miejscowość: Bruksela

Postprzez Indianin » Wto Sty 11, 2011 8:01 pm

Po to , że człowiek zawsze będzie dążył do tego ,żeby zrobić coś taniej, nawet jeśli może to być głupie ,ale dzięki za rozwianie wątpliwości ;)
Awatar użytkownika
Indianin

Postprzez szary » Czw Sty 13, 2011 7:44 pm

Gajczyk dzięki za podpowiedź, wypróbowałem i działa super, mało tego tylko wyobraźnia ogranicza końcowy efekt, tu się w 100% także zgadzam.
Jeśli 12 zł to drogo, to nie róbcie wody, bo taniej nie znajdziecie, chyba że komuś podprowadzicie.
pozdrawiam :D

Sternik - piwo za darwinowską wizję dioramki :twisted:
szary

Re: [Tips] Woda na makiecie...

Postprzez pawełg » Sob Mar 10, 2012 9:49 am

Czy ktoś słyszał o niemieckiej firmie Heico, podobno produkuje rzeczy do kolejek. Tylko jak wpisuje heico w google to pojawia mi się wszystko tylko nie o tej firmie. Jakiś model volvo, produkty do wywoływania zdjęć. Ktoś słyszał o tym specyfiku? W swojej ofercie ta firma ma produkt do robienia wody. Sprzedają to z substancją do robienia wody i małą tubą z katalizatorem.
Awatar użytkownika
pawełg

Miejscowość: podlasie

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - dioramy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość