Diorama 1939 - budowa

Relacje warsztatowe z budowy dioram.

Postprzez Widd » Pon Mar 12, 2007 12:05 pm

No to aktulizacja:

Lepsze zdjęcie figurki (podoba mi się to zdjęcie, więc wrzucam)
Image

Przerobiony hełm. Farby to 103 i 113 Humbrola z mąką - w rzeczywistości wygląda jeszcze lepiej, gdyż Salamandra wyszła stosunkowo realistycznie.

Image

Oraz nowa i ostatnia z "zaplanowanych figurek" (niewykluczam jednak jeszcze dwóch). Stanitariusz, który wymaga korekty cieniowania oraz paru jeszcze zabiegów na szczegółach. Czekam na wyschnięcie dobre farby. Na plecach maska p-gaz RSC

Image

Image
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez TomekHej » Pon Mar 12, 2007 10:46 pm

:shock: :shock: :shock: Myślę, że to najlepiej odzwierciedla moje odczucia :D Bardzo interesujące, mocne cieniowanie. Też cały czas walczę z figurkami, ale z przeciwnej strony barykady ;o) Mógłbyś zdradzić w jaki sposób cieniujesz drobne elementy jak plecaki i ładownice? Mam problem z żółtym kolorem :roll:
Pozdrawiam serdecznie Tomek Hejmo
Image
Specjalne podziękowania dla:
Peter Z z Modelistowania za figurki
FAZZY_bez_humoru z PWM-u za kółka do Stuga IV
Tytysbowler z PWM-u za "półkę" do StuGa IV
TomekHej

Miejscowość: Chrzanów

Postprzez Widd » Wto Mar 13, 2007 12:27 am

Mam złe doświadczenia z cieniowaniem jasnych elementów, ale jakoś to robie - szczególnie Humbrolowska biel jest do kitu. Przerzuciłem się na Pactrowską.

Maluje wpierw kolorem podstawowym. Po tym jak wyschnie, przyciemniam ten kolor czarną, a w przypadku jasnych kolorów szarą. Na czuja. Potem pędzlem 0 (płaskim!) ręcznie maluje każde zagłębienie. Jak przeschnie (tak, żeby nie lepiło się!) robie suchy pędzel podstawową farbą na całej figurce. Potem jak znów przeschnie podstawowy kolor rozjaśniam bielą (lub jasnym szarym) i robie suchy pędzel na wypukłościach, tak aby wewnątrz były mocno ciemne, a na zewnątrz jaśniejsze. Często myj pędzel przy sychym, bo zaczną się pojawiać grudki, które przylegają do modelu.

Czekam na paczkę z elementami do dioramy, a jutro może nabędę podstawę dioramy i szpachlę. Jeśli ją uzyskam, to zamontuje strukturę kamienicy.

Moimi kolejnymi projektami są:
- Winietka z jedną figurką - wojna polsko bolszewicka
- Winietka z 2 figurkami - pokaz użycia polskich miotaczy ognia w 1938 roku w Warszawie jako winietka ze zdjęcia.
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Paweł Leszczyński » Wto Mar 13, 2007 6:29 am

Widd w tym wątku > http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... ht=he%B3my
obczaj jak tytusbowler uzyskał ciekawy efekt na hełmach figurek.
Awatar użytkownika
Paweł Leszczyński

Miejscowość: Olesno

Postprzez Widd » Nie Mar 25, 2007 7:17 pm

No to prace lecą dalej powoli. Zastanawiam sie, czy nie za duża jak na mnie. No cóż, ale pracuje. Dostałem trochę materiałów zamówionych, w tym sporo fototrawionych elementów mieszkania. Całość ma 30x30 cm.

Polecam każdemu wizytę w Castoramie. Przeszedłem się dziś i zobaczyłem ile można fajnych narzędzi kupić i to tanio :) Piłkę do drewna dostałem za 2,50 zł. :)

Image

Image

Ma kto pomysł z czego robić deski podłogowe? Patyczki do lodów by się nadały, ale dużo ich muszę mieć :)
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Mati » Nie Mar 25, 2007 7:44 pm

Co do patyczków, to może nadałyby się drewniane "mieszadełka" do kawy np. z Mc Donalds'a? Ja kiedyś z tego robiłem deski...
pozdrawiam,

Mateusz
Awatar użytkownika
Mati

Miejscowość: Belarmine Vale

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » Nie Mar 25, 2007 8:28 pm

Widd napisał(a):Ma kto pomysł z czego robić deski podłogowe? Patyczki do lodów by się nadały, ale dużo ich muszę mieć

Polecam zwykłą, modelarską balsę. Doskonała do obróbki, a po pociągnięciu lakobejcą i lekkim weatheringu jest trudna do odróżnienia od dębiny.
Image
Do you wanna dance?
Awatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski

Miejscowość: Warszawa - Klub Modelarstwa Redukcyjnego "Śmigiełko"

Postprzez Paweł84 » Nie Mar 25, 2007 10:03 pm

Patyczki do lodów by się nadały, ale dużo ich muszę mieć

spróbuj poprosić o nie sprzedawcę w jakimś osiedlowym sklepie, zwykle chętnie dają
Awatar użytkownika
Paweł84

Postprzez Widd » Nie Mar 25, 2007 10:31 pm

Ktoś mi też podpowiadał balsę. Muszę sie przyglądnąć materiałowi :) Dawno nie byłem w osiedlowych sklepach, ale z tego co pamiętam to przestawiali się na plastikowe. Policzyłem, że potrzeba mi ok 80 patyczków na podłogę w kawiarni, sufit i podłogę na I piętrze. O tyle nikogo nie poproszę, a nie kupię 80 Big Milków :)))

Udało mi się też zrobić dziś chodnik. Po pociągnięciu rozcięczoną w wodzie szpachlówką gipsową wygląda lepiej niż się spodziewałem. Znikają nierówności i różnice w wielkości płytek.

Image
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Marcin Łukawski » Pon Mar 26, 2007 8:07 am

Balsa to najlepszy materiał do takich rzeczy, są różne grubości i są to dość duże kawałki. Swobodnie możesz też docinać różne szerokośći i długośći w zależności od potrzeb....
Sam buduje teraz dioramę i wykonałem podłogi ( i nie tylko ;) )w ruinie budynku z tego materiału.

Image

Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Marcin Łukawski

Miejscowość: Łódż

Postprzez Widd » Wto Mar 27, 2007 12:10 am

Pomysł z kartonem na chodnik był nietrafiony, a z potrzeby oszczędności (potrzeba zakupu paru elementów fototrawionych a może i motocykla Sokół 1000 do dioramy wymaga oszczędności na tym co się da) musiałem znaleźć inny materiał.

Wpadłem więc na coś takiego. W poznańskim Empiku (w Starym Browarze) znalazłem pastę modelarską z Niemiec za...9,90 zł.

Image

Materiał super plastyczny, o drobnych ziarnach. Nie pęka i nie zmienia objętości po schnięciu. Za pomoca wałka kuchennego rozwałkowałem kulę do odpowiedniej gubości (2 mm) i formą wykonaną z blachy z puszki od piwa wycinałem kolejne płytki. W sumie, to można wykonać dowolny kształt płytki.

Image

Na taki efekt (na zdjęciu jeszcze w trakcie wykończenia) zużyłem 1/3 masy, czyli chodnik kosztował mnie 3,30 zł :)))

Image
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Kvcyk » Wto Mar 27, 2007 9:58 am

Witam.
Ja wykonywałem kiedyś tez chodnik i ulicę z tej samej pasty, tylko zamiast odciskania gotowych kawałków płyt najpierw rozłożyłem pastę i po wyschnięciu skrobałem w niej (mozolna praca a nie wiem a efekt chyba gorszy niż Twój pomysł). Tak czy siak materiał jest godny polecenia :D
Awatar użytkownika
Kvcyk

Miejscowość: Katowice

Postprzez Widd » Wto Mar 27, 2007 11:18 am

Do dodatkowych zalet dodam jeszcze, że odciski palców nie są aż tak mocne jak na plastelinie. Poza tym to na małe winietki lub dioramki może zastępować plastelinę. Schnie na twardo przez noc, łatwy w obróbce.

Po wykonanu całej ulicy, kiedy pasta nie jest już taka elatyczna, a leciutko stwardniała to polecam dorobić siatki pęknięcia płyt chodnikowych - popatrzcie pod nogi jak chodzicie po ulicy. Szczeliny pomiędzy chyba wypełnie wikolem. (W Castoramie dostałem 0,5 l wikolu za 3 zł, nieźle).
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Widd » Śro Mar 28, 2007 1:13 am

No to dalsze postępy, już po zakupie balsy. :) Okazało się, że miałem już z tym do czynienia, ale nie znałem tej nazwy :)

Otóż tak. Kamienica składa się z 3 części. 1. To sala kawiarni, 2. to wejście do klatki schodowej, i 3. część mieszkania na piętrze.

Oto sala kawiarni z częścią zdobień i pierwszym stolikiem. Podłoga składana z pojedyńczych desek, a następnie przeszlifowana papierem ściernym.

Image

Drugi rzut. Nad zdobienia drewniane pójdzie tapeta kolorowa. Czerwony kwadrat zaznacza część ścianki do wstawienia jeszcze.

Image

No i część wejścia do klatki schodowej. Oznaczona skrzynka na listy. Dojdzie też ówczesny "domofon", czyli dzwonki z nazwiskami. Na podłodze będzie mozaika. Wszystko w oparciu o zdjęcia warszawskich przedwojennych kamienic.

Image
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez akahoshi » Śro Mar 28, 2007 7:13 am

"Wielki Brat" jest pod olbrzymim wrażeniem :D
Przypadek - to kryptonim Boga, jeżeli Bóg nie chce się ujawnić. — Anatol France
akahoshi

Miejscowość: Kraków

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - dioramy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość