[W]Barykada września - Warszawa 1939

Relacje warsztatowe z budowy dioram.

Postprzez Macieicho » Sob Cze 20, 2009 9:24 am

to okrągłe wycięcie pomiędzy torowiskiem to właz do kanałów? może przerobisz ja na powstanie warszawskie? :)
Macieicho

Postprzez adam1967 » Nie Cze 21, 2009 8:52 pm

Jestem w tej chwili w trakcie skrobania bruku i jeszcze kilka chwil mi to zajmie. Równolegle robię fasadę kamienicy, więc biorąc pod uwagę inne obowiązki (w tym wakacyjne wyjazdy) trochę czasu minie.
Jeśli chodzi o szyny to są wycięte ze spienionego PCV o wyniarach 5/4 mm, wyskrobując na węższej stronie rowek przygotowanym wcześniej skrobakiem i szlifuję papierem ściernym. Z racji tego, że widok całego profilu szyny tramwajowej nie będzie widoczny, ograniczyłem się tylko do wykonania górnej części szyny. W przekroju wygląda to mniej więcej tak -

Image

Rozstaw szyn w 1/1 to 1525mm i po przeliczeniu dało to 43,5mm w skali 1/35. Gips stomatologiczny rozrabiam do uzyskania lepkości mleka zagęszczonego i taki wylewam. Z racji tego, że ten gips twardnieje bardzo szybko przed końcem tego procesu delikatnie zacieram go plastikową szpachelką. Chciałem jeszcze nadać większą wypukłość przestrzeni pomiędzy szynami nadając efektu ich zapadnięcia pod wpływem ciężaru tramwajów, ale szpachlówka nie przywarła na tyle mocno aby można było po tym skrobać (widać to na jednym ze zdjęć). Techniki, każdy może sam wypracować i udoskonalić.
Co do zmiany na powstanie to sorry, ale robię tylko Wrzesień 1939.
Awatar użytkownika
adam1967

Miejscowość: Bielsko-Biała

Postprzez adam1967 » Czw Cze 25, 2009 5:44 pm

Ufffff!
Zakończyłem wstępny etap skrobania bruku na torowisku tramwajowym

Image

Image

i przy okazji zrobiłem płytki chodnikowe, które będą stanowiły fragment barykady jako osłona Boforsa + krawężniki

Image

Z racji tego, że nie udało mi się kupić zestawu włazów zrobiłem sam coś takiego ( wydaje mi się bardzej podobny do orginałów niż dostępne w sklepie).

Image

Teraz mam wyjazd na krótkie wakacje ale niebawem wrócę . Życzę wszystkim słońca na wakacyjnych wyjazdach.
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez rafałekwnuk » Czw Cze 25, 2009 6:36 pm

Co tu dużo gadać ,podziwiam!
rafałekwnuk

Postprzez Macieicho » Czw Cze 25, 2009 6:49 pm

pięknie się zapowiada :) myślę ze śmiało możesz uruchomić większa produkcje kostki brukowej oraz włazów na pewno byłoby wielu nabywców ;)
Macieicho

Postprzez Tiger » Czw Cze 25, 2009 7:02 pm

Super ! Kawał świetnej roboty :)
Awatar użytkownika
Tiger

Postprzez adam1967 » Wto Lip 07, 2009 6:25 pm

Trochę odpoczywałem na łonie natury. Czas coś zrobić, bo inni lecą z robotą , aż miło popatrzeć. Jestem teraz na etapie chodnika i dojazdu do bramy kamienicy. Wiadomo masa elementów jeszcze do zrobienia, ale postaram się coś zrobić do następnego wyjazdu wakacyjnego.

Image

Image
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez Browarczyk » Śro Lip 08, 2009 12:46 pm

Mistrzostwo :shock:
Pozdrawiam Browarczyk :)
Moja strona:
Image
Awatar użytkownika
Browarczyk

Miejscowość: Wrocław

Postprzez NoiseMaker » Pon Paź 26, 2009 12:17 am

Bardzo ciekawy jestem efektu końcowego, jak na razie mistrzostwo xD Szacun dla tego pana i za to co robi teraz i za poprzednie dioramki.
Historia będzie dla mnie łaskawa, ponieważ mam zamiar ją napisać.
Awatar użytkownika
NoiseMaker

Miejscowość: Kingston

Postprzez Hawk » Sob Lis 07, 2009 10:48 pm

Jakiś postęp? Bo bardzo ładnie się zaczyna i to co lubię ,,duże,, :D A i mam pytanie jak zrobiłeś bruk?
Pozdrawiam

Rafał

Motto: Nie ważne że wszyscy oceniają to źle, ważne że autorowi się podoba!

Na warsztacie:
>M8 (1:72) Italeri
>Diorama ,,Droga z wybrzeża,,
Awatar użytkownika
Hawk

Miejscowość: Turek

Postprzez adam1967 » Nie Lis 08, 2009 5:35 pm

Przepraszam wszystkich obserwujących za brak postępów, ale chwilowo brak mi czasu i natchnienia do dalszych prac. Bawię się z kamienicą, gdyż jej wielkość powoduje duże problemy z jej wykonaniem (cały czas gips się łamie i nie mam pomysłu jak fasadę zrobić aby wytrzymała te przeciążenia podczas jej obróbki). Co do bruku to na wylanej tafli gipsu wytrasowałem linie podziału kostek brukowych i następnie rzeźbiłem różnej wielkości rylcami. Bardzo pracochłonna praca, wymagająca wiele cierpliwości (ale który modelarz jej nie posiada?).
Ostatnio edytowany przez adam1967, Nie Lis 08, 2009 8:09 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez Biskup » Nie Lis 08, 2009 7:55 pm

Bardzo dobrym materiałem jest Styrodur możesz spróbować zrobić z tego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez NoiseMaker » Wto Lis 17, 2009 7:45 pm

Jeśli są aż takie problemy, to może zdecydować się na Polski Budynek od MiniArta?? Też w sumie ciekawa kamieniczka o niezłej fasadzie. Ale rozumiem, ze największą przyjemnością dla każdego modelarza jest zrobić coś od podstaw samemu. Ale gotowca można ładnie dopracować tak jak to zrobił Tiger z tą francuską kamienicą??
Historia będzie dla mnie łaskawa, ponieważ mam zamiar ją napisać.
Awatar użytkownika
NoiseMaker

Miejscowość: Kingston

Postprzez adam1967 » Wto Lis 17, 2009 8:35 pm

Zapewne racją jest aby dla łatwiejszej i szybszej pracy należałoby wykorzystać gotowy zestaw, ale .......... ta kamienica ma wyglądać jak ta orginalna z ul. Marszałkowskiej (przynajmniej ogólnie). I dlatego muszę to zrobić od podstaw. Teraz sprawdzam jak by wyszło wylewanie gipsu do przygotowanej formy (nad którą pracuję). Może się to sprawdzi.
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez Bonhart » Wto Lis 17, 2009 8:53 pm

Myślę, że dużo lepiej będzie się pracowało z odlewem gipsowym niż z płytą gipsową. Wcześniej zrobiłem kilka rzeczy z gipsu i było to o wiele twardsze niż płyta. Jest tylko jeden warunek - musi to być gips dentystyczny z odpowiednio dobranymi proporcjami wody do gipsu. Tyle mogę powiedzieć z własnego doświadczenia.

Poza tym, czekam na efekty prac i chętnie zobaczyłbym kolejne etapy robienia formy i dalszej obróbki odlewu. Niezależnie czy wyjdzie czy nie.
Awatar użytkownika
Bonhart

Miejscowość: Nowy Dwór Gdański

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - dioramy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości