[W]Barykada września - Warszawa 1939

Relacje warsztatowe z budowy dioram.

Postprzez adam1967 » Wto Lis 17, 2009 9:19 pm

Dzięki za radę i obiecuję, że jak będę miał coś do pokazania to z pewnością to zrobię.
Awatar użytkownika
adam1967

Miejscowość: Bielsko-Biała

Postprzez Bonhart » Pią Gru 04, 2009 10:05 pm

Jakoś cicho się zrobiło... Robisz coś z kamienicą? Jak coś masz to pokaż, chętnie zobaczę też nieudane próby. Lepiej uczyć się na cudzych błędach niż swoich :D
Awatar użytkownika
Bonhart

Miejscowość: Nowy Dwór Gdański

Postprzez adam1967 » Sob Gru 05, 2009 10:39 pm

Po dość długiej przerwie (za którą przepraszam) wstawiam kilka fotek.
Od ostatniego czasu dodałem asfalt i zagruntowałem wszystko ciemnym szarym:
Image

Image

Image

Image

A teraz to co spędziło mi sen z powiek - kamienica. Może uda mi się realizacja nowej koncepcji jej wykonania. Teraz robię bazę do wylania formy z silikonu, a co z tego wyjdzie zobaczymy.

Image

Image
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez Badger » Nie Gru 06, 2009 9:48 am

Spore przedsięwzięcie, trzeba podglądać.
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez Bonhart » Nie Gru 06, 2009 12:22 pm

Podoba mi się faktura ściany. Jeżeli nie jet to tajemnicą to napisz jak ja robiłeś i z czego robisz ściany. Wydaje mi się, że jest to płytka pcv ale pewności nie mam.
Jedna rada do odlewów - podziel sobie ścianę na kilka mniejszych form. Zaoszczędzisz sobie teraz i później sporo pracy. Prawa i lewa strona Twojej kamienicy są takie same, więc nie ma sensu ich obu dłubać. Z jednej formy zrobisz dwa odlewy i będziesz miał dwie strony.
Podział taki ma jeszcze jedną bardzo istotną zaletę. Przy odlewaniu zawsze mogą pozostać jakieś pęcherzyki powietrza. Jeden pęcherzyk może spowodować konieczność powtórzenia całego odlewu. Jak podzielisz formę na kilka segmentów, do poprawki w takim przypadku będzie tylko jeden segment, a nie cała ściana.

Ja tą ścianę podzieliłbym tak:

Image

Nie trzeba chyba tego tłumaczyć. Do odlewu nie uwzględniłem góry ściany. Ten element dobrze jest zrobić osobno w całości.

Mam nadzieję, że usprawni to trochę Twoją pracę :D
Awatar użytkownika
Bonhart

Postprzez rafałekwnuk » Nie Gru 06, 2009 2:04 pm

Mistrzu-pełen podziw dla Twego uporu i perfekcji!
rafałekwnuk

Postprzez adam1967 » Nie Gru 06, 2009 4:22 pm

Wielkie dzięki Bonhart za tak dobry i prosty pomysł wyprodukowania kamienicy o tak dużych gabarytach. Sam miałem zamiar podzielić kamienicę na piętra ale przyznaję, że Twój pomysł jest lepiej przemyślany i łatwiejszy w wykonaniu. A tak swoją drogą robię równolegle inną dioramę, zainspirowaną lekturą książki o ułanach jazłowieckich. Podstawę mam zrobioną i teraz biorę się za figurki.
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez liec » Nie Gru 06, 2009 7:05 pm

Idzie pięknie.
Ułani Jazłowieccy! Czemu nie zamieściłeś warsztatu?
Image
Warsztat:
Storch Pz. IV Commandos 3
Awatar użytkownika
liec

Miejscowość: Chorzów

Postprzez adam1967 » Nie Gru 06, 2009 8:14 pm

Zapomniałem :?
Do wykonania ściany użyłem spienionego PCV o grubości 6mm, ale nie ma to znaczenia gdyż wylewane później elementy będą miały odpowiednią grubość. Co do faktury baranka na fasadzie to uzyskać ją można delikatnie nakłuwając zeszlifowaną grubą igłą. Ręce bolą ale efekt całkiem fajny.
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez Bonhart » Nie Gru 06, 2009 8:36 pm

Już myślałem, że nie chcesz się podzielić patentem na baranka :D
Z odlewami trochę się bawiłem i chcę też zrobić sobie formy do budynków. Sprawy techniczne mam już przemyślane, brakuje mi tylko doświadczenia z architekturą okresu wojny. Myślę, zrobię ze dwie dioramki z budynkami i wtedy zabiorę się za formy.
Gdybyś miał problemy z formami to pisz, postaram się pomóc :)
Opisuj tez co i jak robisz, myślę że przyda się to nie tylko mi.
Awatar użytkownika
Bonhart

Postprzez MariusS1985 » Wto Gru 15, 2009 11:44 am

Czyżby prace nad tym wielkim projektem upadły?
MariusS1985

Miejscowość: Warszawa

Postprzez adam1967 » Wto Gru 15, 2009 1:21 pm

Nie upadły :oops:
Chwilowo wenę mam na inny temat, ale i ten projekt się robi, choć bardzo wolno. Życzę wszystkim cierpliwości.
Awatar użytkownika
adam1967

Re: [W]Barykada września - Warszawa 1939

Postprzez adam1967 » Pią Gru 02, 2011 9:56 pm

Witam ponownie na łamach forum. Po dwóch latach nieobecności muszę wszystkich przeprosić za takie zaniedbania. Wznawiam temat i prace od jakiegoś miesiąca ruszyły ponownie. Co do kamienicy to po wielu próbach wykonania fasady (nieudanych :evil: ) zdecydowałem, że podzielę ją na sekcje i po ich wykonaniu wszystko razem posklejam. Jutro robię zdjęcia stanu obecnego i wklejam efekty tego co udało mi się zrobić. Jeszcze raz przepraszam wszystkich zainteresowanych.
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez Bonhart » Sob Gru 03, 2011 7:44 am

Myślałem, że temat został całkowicie porzucony albo dokończony w warsztatowym zaciszu :D
Robiłeś silikonowe formy? Jeżeli tak to podziel się doświadczeniem, może nawet jakieś fotki zrobiłeś z przebiegu prac?
Poza tym siedzę i patrzę gdyż temat bardzo mnie interesuje. Sam przymierzam się do zrobienia kamienicy ale nie tych rozmiarów co Twoja.
Otwarta baza modeli, inboxów i instrukcji -> http://www.findmodelkit.com/
To zrobiłem, a to czeka na swoją kolej
Awatar użytkownika
Bonhart

Postprzez adam1967 » Sob Gru 03, 2011 9:45 pm

Tak więc zaczynając od (ponownego) początku zrobiłem tak jak zasugerowano w temacie. To znaczy wykonałem w pierwszej kolejności pozytywy poszczególnych części kamienicy a następnie odlałem z silikonu negatywowe formy - pierwsze dwa zdjęcia:

Image

Image

Na podstawie tego odlałem z gipsu stomatologicznego wszystkie fragmenty budynku (częściowo musiałem uzupełnić gipsem niedolewki - kłania się brak odpowiedniego sprzętu - pompy próżniowej)

Image

Przyszedł czas na skrobanie i wycinanie do odpowiedniej formy (brruudna robota):

Image

Teraz kolej na budowanie, parter jest podstawą budynku i trzeba go wykonać solidnie :)

Image

A tu początki bramy kamienicy:

Image

Trochę szczegółów parteru. Oczywiście jest to początek i baza do dalszej pracy. Po zakończeniu parteru przystąpię do stawiania piętra i dopiero po postawieniu wszystkich ścian będę waloryzował i wyposażał kamienicę.

Image

Image

Image

Image

Image

Ogólny widok jak będzie wyglądała kamienica (dla porównania wielkości, figurka przy bramie):

Image

Image
Ostatnio edytowany przez adam1967, Sob Gru 03, 2011 11:20 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
adam1967

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - dioramy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość