"Wiosenne przebudzenie" - Węgry, marzec 1945

Relacje warsztatowe z budowy dioram.

"Wiosenne przebudzenie" - Węgry, marzec 1945

Postprzez rafal_dr » Sob Mar 27, 2010 5:16 pm

Cześć Panowie

Z racji, że robię w tym samym czasie Tygrysa Królewskiego (oto link do warsztatu http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=42229&postdays=0&postorder=asc&start=0) oraz Sd.Kfz. 251/21 Drilling (warsztat http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=41968) Postanowiłem też zrobić dioramę. Zamysł mam już od roku, postanowilem ją w końcu zrobić. Poniże kilka fotografii :)

Tytuł pracy to "Wiosenne przebudzenie" a dzieje się w marcu 1945 roku, podczas wielkiej ostatniej niemieckiej ofensywy II Wojny Światowej zapoczątkoanej przez 6 Armię Pancerną na Węgrzech. Dioramę zaczynam jak pisałem wyżej. Na bieżąco będę dodawał nowe fotografie.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Myślę nad budynkiem, Na 90% zmienię tę stodołę na inny, może drzewa, trawę zakupiłem, ale fotki dodam jutro :)
Pozdrawiam z Krakowa :)

Rafał Drozdzowski

Więcej fotek na: Picasaweb.google.com i Photobucket.com
Awatar użytkownika
rafal_dr

Miejscowość: Kraków

Postprzez Kaiser88 » Sob Mar 27, 2010 5:18 pm

Zapowiada się bajer, pokaż tą trawę i gdzie ją kupiłeś?
Image
Awatar użytkownika
Kaiser88

Miejscowość: Bodzanowice

Postprzez rafal_dr » Sob Mar 27, 2010 8:54 pm

Kaiser88 napisał(a):Zapowiada się bajer, pokaż tą trawę i gdzie ją kupiłeś?

Poniżej fotki

Image
To jest barwiona sierść królika, dostałem od kumpla, który ma sklep z wędkarstwem muchowym. Jest od groma kolorów

Image
Są to paski, które wytarczy pociąć i nakleić na grunt na dioramie, co stworzy fajną imitację kępek długiej trawy. Sprawdzałem, efekt fajny :)

Image
To mi siostra kupiła, jak była na wycieczce w Brystolu w UK

Image
To kupiłem w Jadar-model 2 sztuki

Image
Firma Model-Scene, czeska, dobre wykonanie i co najważniejsze... da się formować na nierownym gruncie, wystarczy drugą stronę spryskać wodą, odczekać 5 min i na czymś nierównym, np. styropian, nakleić na wikol, dodatkowo, da się łatwo ciąć i dopasowywać. :)
Ostatnio edytowany przez rafal_dr, Nie Mar 28, 2010 2:03 am, edytowano w sumie 1 raz

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Jacek Jakubowski » Sob Mar 27, 2010 11:53 pm

Diorama orezentuje się bardzo dobrze już teraz więc wydaje mi się że efekt będzie na wysokim poziomie. Ale mam parę uwag.Po pierwsze czy te kłaki po zdechłym króliku nie będą zbyt....leżące??? Po drugie Tygrysek ma bardzo dużo błota, czy nie za dużo jak na taką dioramę??? No i trzecia sprawa - na miłość Boską nie wymieniaj tej stodoły !!!!! Niech Allach ma Cię w swojej opiece jeśli tak postąpisz :evil: To będzie wyglądało kapitalnie :!: :!: :!:

Ps. Gdyby moja rodzinka takie prezenty mi robiła a nie tylko : masz Jacek sweter, Jacku to twoja nowa bluzka. :cry:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Jakubowski

Miejscowość: Cały świat

Postprzez rafal_dr » Nie Mar 28, 2010 1:59 am

zakochany01 napisał(a):Diorama orezentuje się bardzo dobrze już teraz więc wydaje mi się że efekt będzie na wysokim poziomie. Ale mam parę uwag.Po pierwsze czy te kłaki po zdechłym króliku nie będą zbyt....leżące??? Po drugie Tygrysek ma bardzo dużo błota, czy nie za dużo jak na taką dioramę??? No i trzecia sprawa - na miłość Boską nie wymieniaj tej stodoły !!!!! Niech Allach ma Cię w swojej opiece jeśli tak postąpisz :evil: To będzie wyglądało kapitalnie :!: :!: :!:

Ps. Gdyby moja rodzinka takie prezenty mi robiła a nie tylko : masz Jacek sweter, Jacku to twoja nowa bluzka. :cry:

Ogólnie dzięki :)

- czy kłaki po króliku nie będą zbyt leżące. Powiem Ci, że to zależy jak trawę wkleisz. Jak widać na zdjęciach wyżej "trawa" jest umoeszczona na paskach. Jeżeli wyznaczę sobie obsza 2 cm2 do pokrycia dużą kępką trawy, to wytnę z tych paskow kwadracik 5mm x 5mm i obsadzą kwadrat 2 cm2 czterema takimi mimi kępkami, o da efekt traw polnych rosnących w pasie od Bałtyku do Bałkanów. Przedglądałem internet, specjalnie, żey nie palnąć gafy merytorycznej. :)

- Tygrys ma dużo błota.... Fakt, ale trzeba wziąż pod uwagę, że operacja Wiosenne przebudzenia rozpoczęła się pod koniec lutego i skończyła w połowie marca (tak około), czyli czas wilkich roztopów. Czytałem dużo na temat Węgier w 1945 roku i np książce Wydawnictwa "militaria" jest wiele zdjęć Tygrysów I, Tygrysów II, czy Panter, które ugrzęzły do wysokości połowy kadłuba w błocie. Tak więc błoto jak najbardziej wskazane i koniecznie czarna ziemia z lekkim brązem (taka tam była i jest) :)

-no i trzecia sprawa... stodoła... no i powiem tak. Muszę usunąc i zrobć domek od podstaw, ponieważ stodoła jest "niemiecka", nie to budownictwo, ale coś wymyślę :)

Dzięki za uwagi :)

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Jacek Jakubowski » Nie Mar 28, 2010 12:12 pm

Racja niemiecka stodoła ale robi wrażenie. Ale tak ogólnikowo mówiąc widze że szykuje się bardzo ciekawe dzieło.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Jakubowski

Postprzez Ave » Nie Mar 28, 2010 3:04 pm

Fajna koncepcja. Stodoła rzeczywiście rozmiarami pasuje tu idealnie - szkoda, że germańskim imidżem już mniej, ale zrobić takich rozmiarów budynek od podstaw to niemało zabawy. Jak z kolei dasz mniejszy, to będzie pustawo i płasko. Może znajdzie się coś odpowiedniego w inszych MiniArtach?

Przy takim ustawieniu lufy tygrysa można odnieść wrażenie, że ten drilling mu się nie podoba i zaraz zostanie wbity w ziemię :)
Image
Cheers, Marcin
Awatar użytkownika
Ave

Postprzez Badger » Pon Mar 29, 2010 6:06 am

Chyba wystrzelony w kosmos ;o) Fajnie. Popracuj nad ludkami i siej zieleninę. Ustawienie z tym budynkiem mnie się podoba.
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Postprzez rafal_dr » Wto Mar 30, 2010 6:20 pm

Cześć :)

Figurki oczywiścię poprawię, ale to na końcu :)

Poniżej to co robię obecnie.
"Wyłożyłem" ziemię, muszę zapigmentować i zakolorować, Dodatkowo zacząłem robić wiejską chatkę :) Poniżej efekty.

Image

Image

Na tych chatkach się wzoruję

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Idę do Ciebie !!! :):)

A tak poważnie, to najpierw zakończę chatkę, później będę wklejał trawę, a później zobaczę co będzie konieczne :) Czekam na dostawę kilkunastu rzeczy ze sklepu, paczka powinna być lada dzień :)

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Jacek Jakubowski » Wto Mar 30, 2010 7:40 pm

Widzę że śnieg całkowicie zniknoł z dioramki :cry: a to miał być czs wielkich roztopów czyli troszeczkę białego puchu powinno być :roll: ;o)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Jakubowski

Postprzez rafal_dr » Wto Mar 30, 2010 8:58 pm

śnieg?

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Jacek Jakubowski » Wto Mar 30, 2010 9:26 pm

No wiesz: wczesna wiosna, śnieg topnieje, robi się błotko a śnieg natychmiast nie znika więc może dobrym pomysłem byłoby pozostawienie malutkiej odrobinki śniegu. Ale to tylko taka moja drobna sugestia. ;o)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Jakubowski

Postprzez rafal_dr » Wto Mar 30, 2010 10:15 pm

no tak, tak, będzie, ale najpierw muszę igmentami potraktować ziemię, później "zasadzić" trawę, krzaki, drzewka i śnieg na samm końcu :)

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Postprzez Cesarz » Czw Kwi 01, 2010 11:58 am

Bardzo mi się podoba pomysł dioramy. Szkoda, że nie będzie tej niemieckiej stodoły bo moim zdaniem lepiej pasowała niż ta chatka :D
Figurki tez przyjemne tylko popraw im oczy bo są za duże.
Pozdrawiam, Mariusz
Awatar użytkownika
Cesarz

Postprzez rafal_dr » Nie Kwi 11, 2010 10:06 pm

Cześć Panowie :)
Miałem małą przerwę, ale dorobiłem kilka rzeczy.
Mianowicie:
- błoto na gąsienicach transportera i czołgu
- poprawiłem figurki (oczy) :) (część figurek wymaga dokończenia)
- pomalowałem to błoto które nałożyłem
- prysnąłem glossem to błoto, żeby zrobić imitację "mokrego"
- zacząłem "siać trawę"
- pomalowałem czernym podkładem dolną część chatki. Teraz będę wykładał deskami (wygląda paskudnie, ale efekt końcowy będzie dobry)

Poniżej kilka fotek

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

No końcowych zdjęciach jest prawidłowy efekt. Wiem, że zdjęcia są słabe, ale robiłem około 22:00 w nocy, dlatego tak "ładnie" wyszły.

Muszę pomyśleć nad drzewem jakimś. Małe, tzn. około 3-4 metrowe (w skali 1:35 proporcjonalnie mniejsze) mam, myślę nad dużym jakimś. :)

Poczekamy, zobaczymy...

Rafał Drozdzowski

Awatar użytkownika
rafal_dr

Następna

Wróć do Warsztat - dioramy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość