Strona 1 z 2

Baux de Provence.

PostWysłany: Nie Lut 26, 2012 9:00 pm
przez Bonhart
Pomimo nieskończenia poprzednich swoich dioram, zacząłem robić kolejną. Na dzień dzisiejszy jest ona już w pewnym stadium zaawansowania, oszczędziłem wam oglądania nudnego początku. Czy ciekawie będzie na koniec, tego nie wiem, sami ocenicie.

Zawsze broniłem się przed prowadzeniem relacji z budowy jednej dioramy na więcej niż jednym polskim forum ale prawdę mówiąc tylko na tym forum można znaleźć wszystkie moje wcześniejsze wypociny, to zamieszczę i tą. Poza tym, im więcej osób zobaczy, tym więcej twórczej krytyki mogę otrzymać.

Scenka ma przedstawiać wyzwalanie francuskiego miasteczka Baux de Provence, a dokładnie jego średniowieczną część. Wiem, że figurki są słabe ale do tej scenki muszę ich użyć. Na zdjęciach widać tylko amerykanów ale niemieccy chłopcy też będą.

Na dzień dzisiejszy całość wygląda tak:

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Poniżej zdjęcie drugiej strony dioramy we wcześniejszej fazie budowy.

Image


Gdyby kogoś interesowały zdjęcia z przebiegu prac od początku budowy to można je znaleźć na moim "blogu" - http://makiety.blogspot.com/

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Wto Lut 28, 2012 11:45 am
przez Echel
Witam, będę pierwszy :) muszę przyznać że całkiem fajny pomysł, budowle są ekstra robione pewnie z maty korkowej :P
Niemiaszków dasz do środka? czy to będzie napad z zaskoczenia? :) co do figurek amerykańskich, fajny zestaw tylko szkoda że mało "bajerów" dla żołnierzy jest w zestawie :)
pozdr!

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Śro Lut 29, 2012 6:21 pm
przez Bonhart
Tak całość jest oklejona korkiem. Jest to moje pierwsze podejście do korka i nie chciałem się rozdrabniać, tylko przećwiczyć tą metodę na większą skalę. Co do figurek to jak dla mnie są one bardzo słabo zrobione. Może dlatego, że nie radzę sobie z figurkami. Pierwszych Niemców już poskładałem w całość.

Image

Nie wiem jeszcze co będzie się znajdowało pośrodku dioramy. Gdyby ktoś miał jakieś pomysły to byłbym wdzięczny za podpowiedzi.

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Śro Lut 29, 2012 6:37 pm
przez piekielny84
Powiedz jak zrobiłeś tą dachówkę szukałem na blogu ale nie znalazłem albo jestem ślepy

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Śro Lut 29, 2012 6:55 pm
przez Bonhart
Dachówkę zrobiłem z tektury. Powycinałem kwadraty i powyginałem je. Postaram się na dniach wstawić SBSa na blogu. Zresztą będę tam chyba zamieszczał SBSy do wykonywania różnych elementów dioram bo na forach ciężko jest się doszukać interesujące nas tematy.

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Śro Lut 29, 2012 7:13 pm
przez piekielny84
Bylo by miło w każdym bądź razie śledzę temat i podziwiwm cierpliwość.

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Czw Mar 01, 2012 9:20 pm
przez Echel
Na środku ja bym dał porzucone działko 20mm niemieckie ( nie pamiętam nazwy) chyba że masz ograniczony budżet, to możesz zmontować tam jakiś rozbity straganik, albo beczki :)

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Czw Mar 01, 2012 9:41 pm
przez grwojo
Działko, działko!!! Albo jakiś przeciwlotniczy zestawik...? Beczki będą za nudne. A całość zapowiada się baaardzo obiecująco. Będę kibicował.

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Pią Mar 02, 2012 11:35 am
przez Echel
Z działkiem przeciwlotniczym 20mm będzie klimatycznie, prawie jak w Medal of Honor Airborne w 2 czy 1 misji :)

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Pią Mar 02, 2012 5:56 pm
przez Bonhart
Dzięki za podpowiedzi. Myślałem o straganie i o jakimś stanowisku ckmu czy czegoś takiego. Jednak działko przeciwlotnicze będzie chyba strzałem w dziesiątkę. Powinno ładnie scalić scenkę w całość. Teraz muszę rozpocząć procedurę szukania odpowiedniego zestawu i co ważniejsze wyłuskać jakieś finanse.

Od razu mam pytanie, czy takie stanowiska maskowano w jakiś sposób w miastach?

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Pią Mar 02, 2012 9:14 pm
przez piekielny84
Bonhart napisał(a):Dzięki za podpowiedzi. Myślałem o straganie i o jakimś stanowisku ckmu czy czegoś takiego. Jednak działko przeciwlotnicze będzie chyba strzałem w dziesiątkę. Powinno ładnie scalić scenkę w całość. Teraz muszę rozpocząć procedurę szukania odpowiedniego zestawu i co ważniejsze wyłuskać jakieś finanse.

Od razu mam pytanie, czy takie stanowiska maskowano w jakiś sposób w miastach?


Nie spotkalem sie z maskowaniem nazwijmy to specjalnym w miastach ale np.jak byś postawil tam działko na wózku transportowym tak pospiesznie pozostawionym przez Niemców było by wręcz idealne i do tego jakaś przyczepka amunicyjna.Z reguły pelotki ustawiano tak aby maksymalnie utrudnić namierzenie z powietrza a jednocześnie zapewnić sobie dogodny ostrzał wtedy takie działko było najczęściej otoczone workami z piaskiem+jakaś siatka ale częściej starano się umieszczać je obok naturalnych przeszkód terenowych tudzież terenów zurbanoizowanych.W przypadku opcji z wózkiem i przyczepką amunicyjną można zastosować jakieś gałązki ktore niby mialy maskować dany pojazd po drodze z punktu A do B.Takie tam na szybko wyszukane jakieś gałezie są i osłona brezentowa na pogajnik amunicji (magazynek)
Image
zdjęcie z wikipedii

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Śro Mar 07, 2012 11:37 am
przez Bonhart
Mały kroczek do przodu. Powstała ostatnia z przewidzianych ścian.

Image

Image

Image

Teraz pozostało dorobić brakujące okna i drzwi i zacznie się wykańczanie i malowanie. Dachy oczywiście jeszcze też się pojawią.

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Czw Mar 08, 2012 6:14 pm
przez Echel
Fajnie wyszło, ale zastanawiam się, jak zrobiłeś "kamienną" drogę? to jest styropian? ja zazwyczaj bruk robię w płycie gipsowej :)

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Czw Mar 15, 2012 7:07 am
przez Corporal_PL
W Szeregowcu Rayanie ładnie pokazali jak się walczy taką plotką w mieście.

Re: Baux de Provence.

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2012 8:39 pm
przez Bonhart
Działo sklejone, kilka figurek przybyło i zasadniczo zmienił się układ na podstawce. Zdjąłem spacerującą obsługę karabinu i pozwoliłem Amerykanom pójść nieco dalej. W zasadzie opanowali oni już prawie cały obszar, który przedstawiłem na dioramie. Z figurek planuję dołożyć jeszcze jednego, góra, dwóch obrońców i ewentualnie przestawiać figurki w celu uzyskania najciekawszego układu. Dojdą jeszcze skrzynie z amunicją do działka i jakieś drewniane skrzynie ustawione na ulicach.

Image

Image

Image