Diorama 1939 - budowa

Relacje warsztatowe z budowy dioram.

Diorama 1939 - budowa

Postprzez Widd » Sob Lut 24, 2007 12:28 pm

Ponieważ pomysł na moją Dio zmienia się, a czasami brakuje mi pomysłów, to rozpoczynam relację z budowy :) Modelarzem jestem średnim, a do tego nie mam aż takich warunków aby wylewać wielkie konstrukcje, więc polegam zwykle na tzw. "czystej" pracy :) Trochę kupię, trochę zmontuje.

Tytuł "Kapralu, tanki od Szewskiej!"

Otóż, diorama ma przedstawiać część warszawskiej kamienicy, tj. parter i I piętro we wrześniu 1939 roku. Z powodu braku waż takich umiejętnosci, kupiłem kamienicę narożną Profitu, którą będę przerabiał. Takie rzeczy jak okna, drzwi, meble, robie juz sam, gdyż jest to mniej paskudząca praca.
Na parterze będzie albo apteka, albo siedziba PKO, chociaż czekam na jakieś pomysły. Kamienica będzie miała 2 ściany z 4 aby umożliwić oglądanie. Główna akcja będzie na I piętrze, ale na parterze też coś wymyśle. Zastanawiam się wogóle nad zrobieniem tylko I piętra.

Oto plan
Image

1. Szeregowy piechoty z kb 98, który wpadł do pokoju, wskazuje za siebie palcem i krzyczy tytułowy tekst
2. Kapral z kb 98, oglądający się. Zamek broni otwarty, a prawej ręce łódka do Mausera.
3. Szeregowy piechoty z kbUr, stojący przy oknie.
4. Ranny szeregowy na noszach i sanitariusz z torbą medyczną i pistoletem Cebra
5. Na nich nie mam pomysłu jeszcze, ale najlepiej jakby strzelali z okien.

Sprzęt posiadany przez żołnierzy będzie różny. Nie będą mieli plecaków, gdyż w walkach miejskich oraz w czasie samej obrony Wawy nie nosili ich. Sprzęt noszony przez nich będzie niekompletny. Jeden nie będzie miał saperki inny maski p-gaz. Część porzucali w drodze, inne w walkach miejskich uznawano, tak jak plecaki za zbędne.

Pokój to ogólnie jadalnia. Stół na środku (kubki wojskowe, jakaś wódeczka, karty do gry rozrzucone, coś do jedzenia, ale nie wojskowego,a znalezionego w domu, obrus, rakietnica Perkun i rakiety). Jakieś komody, jakieś radio, zdjęcia na ścianach z mężem oficerem. Piec kaflowy (obok rozsypany węgiel z wiadra i łopatka do węgla). Dywan na podłodze, firanki i zasłony. Czekam na "Pianistę", bo dziewczyna ma przynieść, aby zobaczyć wnętrza domu :)

Zacząłem od figurek
Oto nieskończony jeszcze szeregowiec.
Image

Robie kolejne dwie figurki, ale zamieszcze jak będą skończone.
Zabrałem się też za KbUra, którego postanowiłem zrobić sam z posiadanych materiałów.

Image

Wykonanie:
- Z G43 Dragona (II gen.) odciąłem lufę.
- Zamontowałem przerobioną na końcu lufę z zestawu broni alinckiej Tamyia
- Zamek z G43 z obciętą rączką.
- Do zamka zamontowałem rączkę otwartą z zamka Mausera II gen. Dragona, która musiała wystawać w prawo
- Z fototrawionej zawleczki do panzerfausta zrobiłem oczko do otwierania zamka na leżąco
- Dwunóg z rkm Bren Tamyia, ale z dodanym poprzecznym łącznikiem.
- Magazynek G43 odciąłem i przesunąłem bliżej spustu

Kiedyś kupiłem zestaw S-Model z KbUr i... cóż. Przepraszam za malowanie. Jest to stara i uszkodzona rzecz :)

Image
Porównanie.

Mam sporo zebranych materiałów referencyjnych, a poza tym jestem w temacie obstukany :) Np. na obraz sanitariusza do mojej dioramy posłuży mi to zdjęcie. Odwrót 21 pp z Gruduska do Modlina.

Image

Na pewno na dioramie będzie policjant przedwojenny z PM Thompson i hełmem wz.31, ale jego jeszcze rozpracowywuje.

Mam pytania następujące:
- Czy znacie zestaw figurek zawierający thompsona z okrągłym magazynkiem i rękojeścią z przodu?
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Widd » Sob Lut 24, 2007 3:42 pm

Ehh, przepraszam z całego serca, bo zamieściłem relację nie w tym dziale. Czy któryś z modów byłby tak miły, aby przenieść do Warsztatu?
Dziękuje z góry.
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Łukasz Orczyc - Musiałek » Nie Lut 25, 2007 10:34 am

No, no... jestem ciekaw efektów Twojej pracy. Nie zapomnij o fotkach z budowy.

Lukas
To co lubię to demony stworzone ze stali i ciała...

Image
Aktualizacja - 07.08.2007
Awatar użytkownika
Łukasz Orczyc - Musiałek

Miejscowość: Giżycko

Postprzez Widd » Nie Lut 25, 2007 11:15 am

Miło mi :) Oględnąłem Pianistę po raz kolejny i wyłapałem budowę apteki :) Jest scena w której bohater dzwoni z apteki :) Na dniach zmontuje też zegar albo na ścianę albo stojący.

Może uda mi się coś wieczorem wrzucić z figurek.
Mam 2 w stanie 95%, 1 w stanie 80%.
Powoli je kończe, a dziś może zacznę też policjanta. Nie mam do niego broni, ale mogę go narazie zmontować pod zwykłego Thompsona.

Ponawiam pytanie, czy ktoś zna zestaw, w którym jest coś takiego?

Image

Nie wiem też jak mu zrobić tego cholernego orła na główce. Oto strażnik Graniczny, ale Policja miała takiego samego orła. Chyba zrobie poprostu hełm z otworami pod orła.

Image
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » Nie Lut 25, 2007 12:14 pm

A może do policjanta zamiast Thompsona użyłbyś pm-u Suomi?
PP kupiła ich nawet więcej niż M1928, bo 500 sztuk i sama replika była w zestawie dodatkowej broni niemieckiej Dragona.
Image
Do you wanna dance?
Awatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski

Miejscowość: Warszawa - Klub Modelarstwa Redukcyjnego "Śmigiełko"

Postprzez Widd » Nie Lut 25, 2007 12:31 pm

Ciekawy pomysł. Thompsona chciałem użyć, gdyż mam sentyment do tych polskich :) Pisałem artkuł o nich kiedyś.

Suomi też może być. Tyle, że nie słyszałem o zestawie broni dodatkowej Dragona. Znam zestawy Tamyia i Italerii, ale nie Dragon.

Mam chyba gdzieś Pepesze w różnych ustawieniach z zestawów Tamyia. Były b.dobrej jakości, więc mogę je też przerobić.

Mam zrobionego PM Mors, którego wrzucę wieczorem. Policja go nie używała, ale w obronie Warszawy kładł z niego Niemców 3. Samodzielny Batalion Piechoty z Mazowieckiej BK na Mokotowie.
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Widd » Nie Lut 25, 2007 2:15 pm

No to proszę, kolejny materiał historyczny. Może ktoś też podejmie się tego tematu, więc zamieszczam:)

Image

Policjant w dwóch wersjach. Hełm niemiecki wz.17, jak widać bez orła.
W przemiotowej epoce winien mieć on mundur letni, bez płaszcza, ale z ładownicami, hełmem i jakąś bronią.
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Widd » Pon Lut 26, 2007 11:45 am

No to kolejna realcja.

Oto przyszły kapral, ale jeszcze bez oznaczenia i ma nieskończony osprzęt.

Image

A oto policjant, który... nie wyszedł. Jako podstawowego użyłem ciemnego granatu, ale przesadziłem z rozjaśnianiem na powierzchniach wypukłych.... ehhh. Będę go poprawiał kolorystycznie, więc może uda się go ładnie przyciemnić.

Image

Brakuje mu jednak takiego orła na hełmie. Naprawde nikt nie ma podpowiedzi? Z monety 1 gr jest o wiele za duży :)

Image
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Łukasz Orczyc - Musiałek » Pon Lut 26, 2007 1:30 pm

Widd napisał(a):Brakuje mu jednak takiego orła na hełmie. Naprawde nikt nie ma podpowiedzi? Z monety 1 gr jest o wiele za duży Uśmiech

Pozostaje Milliput...

Lukas
To co lubię to demony stworzone ze stali i ciała...

Image
Aktualizacja - 07.08.2007
Awatar użytkownika
Łukasz Orczyc - Musiałek

Miejscowość: Giżycko

Postprzez Widd » Pon Lut 26, 2007 9:12 pm

Staram się stale aktualizować relacje z budowy, więc prosze:

Postanowiłem jakoś rozwązać kwestię orła, więc znalazłem dziś chwilkę i podjąłem próbę namalowania orła wikolem za pomocą pędzla. Zrobiłem podług umiejętności modelarskich i oto co wyszło. Oto jak wygląda policjant obecnie. Mundur trochę za jasny jeszcze, ale zdjęcie wymienie, jak poprawie.

Image

Oraz kolejna figurka, jeszcze bez pełnego wyposażenia. Brakuje mu tylko łatownic z przodu i drobnego wykończenia elementów.

Image

Dywan do kamienicy będzie w piątek - sobotę, jak odbiorę nadruk na podkoszulce. Z elementów zrobionych mam też wiadro na węgiel (przewrócone z wysypanym węglem przy piecu kaflowym) oraz stołek drewniany przy piecu kaflowym.

Brakuje mi Waszych komentarzy. :)
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez repmed » Czw Mar 01, 2007 4:56 pm

tak sobie patrze na tę pracę i coś mi się nie zgadza początek tematu: "Modelarzem jestem średnim.."
To ja w takim razie jestem słabym... :oops:
na warsztacie - Tiger I Initial 65%, coś z Guderiana gotowe, ale nie pokazuję, bo się wstydam, sposobię się do żywicy
Awatar użytkownika
repmed

Miejscowość: Koszalin woj. Środkowopomorskie

Postprzez Widd » Pon Mar 05, 2007 2:05 am

No to uzupełnię to co się wydarzyło.
Otóż oto co zostało załatwione przez ostatnie dni:

Butelka:
Zrobiłem jakieś 8 butelek w różnych kształtach. Popróbuje na nich wyglądu różnych etykiet i trunków przedwojennych. Jeśli ktoś nie wie jak robić butelki, to proszę. Ja sam umiem od niedawna i dzięki temu nie muszę kupować drogich zestawów żywicznych.

Image
Rureczka plastikowa od sprężonego powietrza do czyszczenia komputera

Image
Potem rozciągamy i tniemy w tych miejscach

Image

Image
Pierwsza próba, która mi się nie podoba, ale pierwsze koty... Potem strzykawką z igłą wleje odpowiednio zabarwiony płyn :)

Może wódka Balczewskiego, ale muszę mieć więcej etykiet.

Image
Trwają też prace nad rannymi. Oto pierwszy efekt, który ciągle jest w obróbce. Wiele rzeczy mam do poprawienia, w tym cieniowanie. Do tego straci główkę, bo wyszła zbyt kreskówkowa - zamontuje jakąś bez opatrunku.
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » Pon Mar 05, 2007 7:17 am

I trochę krew przyciemnij - rzadko jest tak jasna, zwłaszcza na mundurze.
Image
Do you wanna dance?
Awatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski

Miejscowość: Warszawa - Klub Modelarstwa Redukcyjnego "Śmigiełko"

Postprzez Widd » Pon Mar 05, 2007 10:53 am

Na opatrunkach krew jest zrobiona brązem. Na koszuli rzeczywiście trochę za jasna, bo poprawiałem lekko czerwienią. Dzięki za uwagę. :)
Awatar użytkownika
Widd

Postprzez Widd » Wto Mar 06, 2007 2:27 am

No to kolejna aktualizacja elementów, które można już pokazać światu.
Zdjecia przy sztucznym świetle, więc nieco przyciemne, ale widać.

1. Skrzynka na 10 granatów dla granatnika 40 mm.
Image
Napis słabo widoczny, ale w rzeczywistosci jest dobry. Brzmi on:
W.P.
10 szt. Gr wz.35
Tp-Nt-1-36
FA-12-37

2. Ranny szeregowiec. Przeróbka Niemca z zestawu Dragona - mundury wczesnych Niemiaszków pozwalają na to, aby być zastosowanymi dla Polaków wrześniowych - brak stójki, prawie identyczny krój munduru. Wystarczy usunąć insygnia i dodać więcej guzików. Będzie do niego prowadzący sanitariusz. Brakuje mu jeszcze guzików na kurtce, które zrobie Wikolem. Krew idzie spod hełmu, spływa po obu stronach nosa i kapie z brody na mundur. Do tego zakrwawiona ręka.
Image

Image

3. Poprawiony pierwszy ranny. Wymieniona główka i poprawione plamy krwi na brązowe.
Image

Na warsztacie:
- Dwaj sanitariusze
- Skrzynka na amunicję p-panc 7,92 mm
Awatar użytkownika
Widd

Następna

Wróć do Warsztat - dioramy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości