Niedawno zaprezentowałem w galerii swoje cztery dioramy, które uzyskały w zdecydowanej większości pozytywną opinię (za to dziękuję wszystkim, także za wskazanie błędów i niedociągnięć).
Teraz zaczynam nowy projekt. Z wszystkich dotychczasowych będzie on najobszerniejszy i dlatego obawiam się, że potrwa to ładnych kilka miesięcy Z pewnością także studiowanie forum a w szczególności uwagi i porady zaawansowanych modelarskich osobowości dały mi motywację do poprawiania swojego warsztatu a w szczególności figurek i pojazdów.
Z racji moich zainteresowań historią "wojny obronnej 1939" przeczytałem wiele pozycji literatury dotyczącej tego okresu i uważam, że z punktu widzenia modelarza najlepsze są wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń. Dlatego, że przedstawiają one autentyczne i fascynujące opisy scen z walk tego okresu. Natomiast większość dokumentów zawiera ogólne przedstawienie zdarzeń i suche schematy czy zestawienia (dla mnie nadają tylko szerokie tło historyczne). Nie neguję, że są to istotne elementy w całości realizowanego projektu ale nie dają tej kolorystyki scen, które można wyszukać w relacjach uczestników tamtych dni i zaadaptować do swojej dioramy.
Literatura jednej z takich pozycji o obronie Warszawy w 1939r. nasuneła mi pomysł na wykonanie fajnej pracy i w dodatku w pełni przedstawiającej polską stronę tego konfliktu.
Tło historyczne
Po pierwszym ataku wykonanym przez 4 DPanc Wehrmachtu w dniu 8 i 9 września, niemieckie dowództwo wstrzymało ze względu na duże straty dalsze szturmy Warszawy i ropoczęto podciąganie pod stolicę Polski wszystkich możliwych związków taktycznych i jednostek armii. W tym okresie Dowództwo Obrony Warszawy nie do końca zdawało sobie sprawę jaka jest sytuacja militarna na przedpolach stolicy. W celu pozyskania tych jakże ważnych informacji, zorganizowano w dniu 11.09 wypad w kierunku na Okęcie (zajętego przez Niemców) w sile dwóch dostępnych kompanii czołgów lekkich i batalionu piechoty. Wypad miał się rozpocząć w godzinach wieczornych lecz z różnych powodów przesunięto go na godziny ranne. Z każdej z kompanii wydzielono po jednym plutonie, które we współdziałaniu z kompanią piechoty miały osłaniać lewe skrzydło głównych sił wypadowych.
Ogólna koncepcja dioramy
Diorama przedstawiała będzie część sił ubezpieczających pod postacią jednego czołgu 7TP z drużyną piechoty w otoczeniu stałej obsługi obrony barykady na ulicy Marszałkowskiej 20. Barykada zbudowana będzie z wagonu doczepnego taboru tramwajowego obłożonego płytkami chodnikowymi i kostką brukową ( może jeszcze jakieś graty). W barykadę wkomponuję działko ppanc Bofors wz.37 wraz z obsługą. Dwupiętrowa kamienica (oczywiście częściowo zniszczona) będzie stanowić tło całej scenki.
Balkon na pierwszym piętrze kamienicy będzie okupowany przez obsługę ckm na stanowisku ogniowym. Na ulicy stanie 7TP z załogą a obok niego bądzie piechota w biegu . W obronie Warszawy nie tylko żołnierze brali udział , ale w znacznej mierze wykrwawiona ludność cywilna stolicy. Jej reprezentantów także i tu nie zabraknie. Zamierzam ustawić w pobliżu czołgu kila postaci cywilów. Jak zwykle wszystkie szczegóły będą dopracowywane w trakcie realizacji. Wielkość dioramy, którą oceniam na 40x60 cm nie stanowi dla mnie problemu pod względem przechowywania i dodatkowo uważam, że jej rozmiar da mozliwość rozwinięcia skrzydeł. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy skłaniają się do budowy tak dużych dioram i wolą "kameralne" scenki z nastawieniem na perfekcyjne wykonanie szczegółów i właśnie na tym polega piękno modelarstwa, każdy robi to co lubi i tak jak potrafi ale zarazem powinien umieć docenić starania innych.
Realizacja projektu
Etap 1. Osobiście całą pracę rozpoczynam od zgromadzenia i przestudiowania literatury związanej z tematem dioramy. Nieocenionym źródłem wiedzy jest oczywiście internet. Bez informacji z netu nie mógłbym zbudować wagonu tramwajowego, choć i tak nie mam możliwości zdobycia informacji o szczegółach konstrukcyjnych ramy podwoziowej (przy okazji może ktoś posiada taką wiedzę - pleeeease

Teraz to od czego zaczynam, czyli lteratura. Może i jest tego dużo ale wykorzystuję ją w zdecydowanej większości tylko w niewielkim zakresie(np. dla jednego zdjęcia lub rysunku).

Na ten moment to wszystko co mam do pokazania. W kolejnej odsłonie przedstawię modele (w pudełkach) i to co do tej pory uzbierałem.
Może trochę przynudnawe te poczatki ale z pewnością dalej będzie lepiej.