[W]Barykada września - Warszawa 1939

Relacje warsztatowe z budowy dioram.

[W]Barykada września - Warszawa 1939

Postprzez adam1967 » Pią Maj 15, 2009 9:24 pm

Witam wszystkich w tej części forum,
Niedawno zaprezentowałem w galerii swoje cztery dioramy, które uzyskały w zdecydowanej większości pozytywną opinię (za to dziękuję wszystkim, także za wskazanie błędów i niedociągnięć).
Teraz zaczynam nowy projekt. Z wszystkich dotychczasowych będzie on najobszerniejszy i dlatego obawiam się, że potrwa to ładnych kilka miesięcy Z pewnością także studiowanie forum a w szczególności uwagi i porady zaawansowanych modelarskich osobowości dały mi motywację do poprawiania swojego warsztatu a w szczególności figurek i pojazdów.
Z racji moich zainteresowań historią "wojny obronnej 1939" przeczytałem wiele pozycji literatury dotyczącej tego okresu i uważam, że z punktu widzenia modelarza najlepsze są wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń. Dlatego, że przedstawiają one autentyczne i fascynujące opisy scen z walk tego okresu. Natomiast większość dokumentów zawiera ogólne przedstawienie zdarzeń i suche schematy czy zestawienia (dla mnie nadają tylko szerokie tło historyczne). Nie neguję, że są to istotne elementy w całości realizowanego projektu ale nie dają tej kolorystyki scen, które można wyszukać w relacjach uczestników tamtych dni i zaadaptować do swojej dioramy.
Literatura jednej z takich pozycji o obronie Warszawy w 1939r. nasuneła mi pomysł na wykonanie fajnej pracy i w dodatku w pełni przedstawiającej polską stronę tego konfliktu.
Tło historyczne
Po pierwszym ataku wykonanym przez 4 DPanc Wehrmachtu w dniu 8 i 9 września, niemieckie dowództwo wstrzymało ze względu na duże straty dalsze szturmy Warszawy i ropoczęto podciąganie pod stolicę Polski wszystkich możliwych związków taktycznych i jednostek armii. W tym okresie Dowództwo Obrony Warszawy nie do końca zdawało sobie sprawę jaka jest sytuacja militarna na przedpolach stolicy. W celu pozyskania tych jakże ważnych informacji, zorganizowano w dniu 11.09 wypad w kierunku na Okęcie (zajętego przez Niemców) w sile dwóch dostępnych kompanii czołgów lekkich i batalionu piechoty. Wypad miał się rozpocząć w godzinach wieczornych lecz z różnych powodów przesunięto go na godziny ranne. Z każdej z kompanii wydzielono po jednym plutonie, które we współdziałaniu z kompanią piechoty miały osłaniać lewe skrzydło głównych sił wypadowych.
Ogólna koncepcja dioramy
Diorama przedstawiała będzie część sił ubezpieczających pod postacią jednego czołgu 7TP z drużyną piechoty w otoczeniu stałej obsługi obrony barykady na ulicy Marszałkowskiej 20. Barykada zbudowana będzie z wagonu doczepnego taboru tramwajowego obłożonego płytkami chodnikowymi i kostką brukową ( może jeszcze jakieś graty). W barykadę wkomponuję działko ppanc Bofors wz.37 wraz z obsługą. Dwupiętrowa kamienica (oczywiście częściowo zniszczona) będzie stanowić tło całej scenki.
Balkon na pierwszym piętrze kamienicy będzie okupowany przez obsługę ckm na stanowisku ogniowym. Na ulicy stanie 7TP z załogą a obok niego bądzie piechota w biegu . W obronie Warszawy nie tylko żołnierze brali udział , ale w znacznej mierze wykrwawiona ludność cywilna stolicy. Jej reprezentantów także i tu nie zabraknie. Zamierzam ustawić w pobliżu czołgu kila postaci cywilów. Jak zwykle wszystkie szczegóły będą dopracowywane w trakcie realizacji. Wielkość dioramy, którą oceniam na 40x60 cm nie stanowi dla mnie problemu pod względem przechowywania i dodatkowo uważam, że jej rozmiar da mozliwość rozwinięcia skrzydeł. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy skłaniają się do budowy tak dużych dioram i wolą "kameralne" scenki z nastawieniem na perfekcyjne wykonanie szczegółów i właśnie na tym polega piękno modelarstwa, każdy robi to co lubi i tak jak potrafi ale zarazem powinien umieć docenić starania innych.
Realizacja projektu
Etap 1. Osobiście całą pracę rozpoczynam od zgromadzenia i przestudiowania literatury związanej z tematem dioramy. Nieocenionym źródłem wiedzy jest oczywiście internet. Bez informacji z netu nie mógłbym zbudować wagonu tramwajowego, choć i tak nie mam możliwości zdobycia informacji o szczegółach konstrukcyjnych ramy podwoziowej (przy okazji może ktoś posiada taką wiedzę - pleeeease :) ) a także kamienicy, której prawdopodobny wygląd udało mi się odszukać na jednym z portali o przedwojennej Warszawie.
Teraz to od czego zaczynam, czyli lteratura. Może i jest tego dużo ale wykorzystuję ją w zdecydowanej większości tylko w niewielkim zakresie(np. dla jednego zdjęcia lub rysunku).

Image

Na ten moment to wszystko co mam do pokazania. W kolejnej odsłonie przedstawię modele (w pudełkach) i to co do tej pory uzbierałem.
Może trochę przynudnawe te poczatki ale z pewnością dalej będzie lepiej.
Ostatnio edytowany przez adam1967 Pon Maj 25, 2009 3:34 pm, edytowano w sumie 3 razy
Awatar użytkownika
adam1967

Miejscowość: Bielsko-Biała

Postprzez Boozy » Pią Maj 15, 2009 11:52 pm

Kibicuje. Mam nadzieje że plan się uda. Fajnie że robisz warsztat bo zawsze możesz skorygować błędy, które popełniłeś w poprzednich pracach. Walcz o szczegóły, a prace na pewno będzie super :twisted:
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Postprzez rafałekwnuk » Sob Maj 16, 2009 7:29 am

Też kibicuję , zapowiada się pięęęęękna dioramka :D
rafałekwnuk

Postprzez adam1967 » Pon Maj 25, 2009 3:35 pm

No i nic z pokazania modeli przeznaczonych na dioramę (na razie), dostawcy nie dopisują a chciałbym zamieścić prawie wszystko co będzie na dioramie.
Etap 2. Zaczynam więc budowę podstawy i kamienicy.
Podstawa to płyta PCV i profile drewniane zakupione w markecie budowlanym, zresztą taka jakich wiele. Natomiast co do kamienicy, to jak zwykle w moim przypadku będzie wykonana od podstaw unikalna budowla. Studiowanie literatury i wertowanie zasobów internetu dało mi pogląd co do wyglądu fasady kamienicy oraz rozmieszczenia jej pomieszczeń. Wykonany szkic fasady oczywiście w skali 1/35, pomoże mi w praktycznej realizacji tego etapu budowy.

Image

I pierwszy, bazowy element fasady kamienicy. Zakreskowane części to przyszłe zawalone części kamienicy.

Image

Teraz tylko lekkie szlifowanie i przygotowanie do wylewania gipsu.

Dzisiaj (27.05) zmieniam koncepcję wykonania fasady kamienicy. Zamiast wylewnia gipsu na przygotowany z PCV szablon, zastosowałem wypróbowany sposób na płytę KG. Przy okazji uwaga dla chcących sprawdzenia tej techniki. Radzę zdjęcie warstwy papieru po wycięciu wszystkich krawędzi i otworów a także dla uniknięcia pękania gipsu wykonanie tej czynności ( NA POCZATKU) tylko z jednej strony a drugą stronę płyty oczyścić z papieru po wykonaniu wszystkich prac na głównej stronie płyty. Może uda się Wam doprowadzić ten etap budowy bez denerwującego pękania gipsu :x .
Ostatnio edytowany przez adam1967, Śro Maj 27, 2009 10:15 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez rafałekwnuk » Pon Maj 25, 2009 6:11 pm

No duża diorama będzie :D
rafałekwnuk

Postprzez kowal92 » Pon Maj 25, 2009 7:28 pm

zapowiada się bardzo pouczająca praca

kibicuje
kowal92

Postprzez Bonhart » Wto Cze 02, 2009 7:37 am

Mam nadzieję, że dociągniesz ten temat do końca. Poproszę o zdjęcia z każdego etapu prac. Chcę się trochę nauczyć :D :D :D
Awatar użytkownika
Bonhart

Miejscowość: Nowy Dwór Gdański

Postprzez Browarczyk » Wto Cze 02, 2009 2:22 pm

Widze projekt na większą skalę :)
Miło że napisałes taki mały "tutorial" odnośnie tego wylewania gipsu :)
będę tu zaglądał :)
Pozdrawiam Browarczyk :)
Moja strona:
Image
Awatar użytkownika
Browarczyk

Miejscowość: Wrocław

Postprzez adam1967 » Śro Cze 17, 2009 4:54 pm

Po dłuższej przerwie (spowodowanej innymi obowiązkami) przystąpiłem do realizacji dalszego etapu budowy podstawy. Z PCV wykonałem szyny tramwajowe i wbrew pozorom nie jest to skomplikowana sprawa (jeśli ktoś byłby zainteresowany jak to zrobić, to proszę o posta). Po przyklejeniu ich na postawkę, zachowując wymiary rozstawu, przygotowałem fragment torowiska tramwajowego do wylewania gipsu (używam stomatologicznego tward. III). Wyszło coś takiego :

Image

Zabezpieczyłem te części szyn,które będą widoczne maskolem

Image

Po zalaniu gipsem i częściowym wyschnięciu gipsu otrzymałem torowisko warszawskich tramwajów

Image

Czas na wykonanie kostki brukowej, która była stosowana jako wykończenie torowiska

Image

Image

To jest efekt 2 godzin dłubaniny. I teraz mam pytanie. Czy taki wygląd kostki brukowej (oczywiście surowej i niemalowanej) może być satysfakcjonujący i czy może jeszcze coś poprawić?
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez Badger » Śro Cze 17, 2009 4:58 pm

Fajnie że ruszyłeś - widziałem Twoją dioramke w Będzinie - kawał niezłej dłubaniny. Wracając do bruku to mi sie wydaje że jest OK z wyłączeniem tych malusieńskich kosteczek, raczej by ich nie pakowali przy układaniu kostki. No ale to tzw szczegół.
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez rafałekwnuk » Śro Cze 17, 2009 5:28 pm

Bardzo superaśno.Nie zmieniaj nic :DDDD
rafałekwnuk

Postprzez Tiger » Śro Cze 17, 2009 6:04 pm

Ciekawie zaczyna się robić, będę kibicował :)
Awatar użytkownika
Tiger

Postprzez adam1967 » Śro Cze 17, 2009 11:14 pm

Badger napisał(a):Wracając do bruku to mi sie wydaje że jest OK z wyłączeniem tych malusieńskich kosteczek, raczej by ich nie pakowali przy układaniu kostki.

Bardzo szanuję Twoje zdanie i doceniam każdą wypowiedź. Planując torowisko przeglądałem wiele serwisów i wyszukałem takie coś

Image

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.warszawa.ap.gov.pl/dtland/strony/ramka_glowna.html.
Jak widać w kółku takie kosteczki także mogły być stosowane. Ale ich obecność na dioramie jest (przyznam szczerze) przypadkowa.
Ostatnio edytowany przez adam1967, Czw Cze 18, 2009 7:15 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
adam1967

Postprzez Badger » Czw Cze 18, 2009 5:36 am

Tak jak pisałem - szczegół. Teraz już nie ma szczegółu. Adam walcz wiadomo że sobie poradzisz, tereny masz opanowane - praca Cię czeka przy pojazdach i figurkach bo tu tak łatwo Ci nie odpuścimy jak juz zdecydowałeś się na warsztat. Mnie tu Avi z figurkami ścigał i już sie nawet podobały te ostatnie moje figurkowe wypociny.

W każdym razie szanuję inwencje twórcza i własnoręczne wykonanie - tak trzymaj. Fajnie że pojawiło sie ostatnio trochę dioramowców.
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez Boozy » Sob Cze 20, 2009 9:03 am

Adamie bardzo pięknie. Powiedz mi jak wykonałeś szyny tzn ten rowek między nimi. Gips po zalaniu równałeś czymś? I jak to zrobiłeś, że nie zalałeś szyn?

EDIT:
Aha maskol na szyny zabezpieczył?
Jaki jest rozstaw szyn w 1:35? Bo na żywo chyba było 1m?
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Następna

Wróć do Warsztat - dioramy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości