[Tips] Zarośnięta podstawka - mały SbS

Relacje warsztatowe z budowy dioram.

[Tips] Zarośnięta podstawka - mały SbS

Postprzez Ave » Nie Mar 01, 2009 12:40 am

Cześć,

Temat ten adresuję do każdego, kto chce zrobić wysoką, dziką trawę na dioramce, ale nie ma lepszego pomysłu, jak się za to zabrać. Ja robiłem tylko podstawkę pod figurkę 1:16, ale tym sposobem można zasadzić i sporo większą przestrzeń.

Materiały:

Image

Tak więc: 3 rodzaje gotowej posypki: kamyki, i dwie grubości ściółki:

Image

Coś, co przypadkowo znalazłem w markecie - wełna stalowa (za ok. 5 zł). Są jej tu 3 grubości - tym lepiej. Zamiast tego, a może nawet lepsze, będą pakuły służące do uszczelniania łączeń rur, jednak nie mogłem ich znaleźć.

Image

Bardzo przydatne okazało się też takie cuś, znalezione niespodziewanie w sklepie modelarskim, w cenie chyba 3,50 :) :

Image

I zaczynamy - podłoże (ja wykorzystałem postawkę z zestawu) pokryłem szpachlówką (zamiast tego wedle upodobań i potrzeb może być to też choćby gips czy nawet plastelina), podziubałem dla chropowatości, wcisnąłem parę kamyków i zalałem kropelką, co by się dobrze trzymało:

Image

Decydujący etap - sadzenie trawy i zarośli - używam zatem trzech rzeczy: włosia pędzla (pierwszego lepszego, byle w miarę miękkie), wełny stalowej (lub pakułów) i owej tanio nabytej roślinności, dwóch rodzajów posypki, wszystko kleję cyjanoakrylem, bo tak najszybciej i pewnie:

Image

Po zabawie w ogrodnika (jej efekty zależą już tylko od fantazji i sprawności manualnej, ważne jest przycinanie wklejanych kępek na odpowiednią długość):

Image

I pozostało całość pomalować. Ja to zrobiłem pędzlem, użyłem 2 odcieni zielonego, brązowego i piaskowego - bardzo rozrzedzone, czasem pomieszane, tak by wyglądało naturalnie. Na końcu przetarte (tak trawa jak i grunt) piaskowym suchym pędzlem, co znacznie dodaje atrakcyjności. Kolorystykę można dobrać do pory roku i własnych preferencji. Efekt końcowy:

Image

Całość zajęła mi w sumie kilka (max. 4) godzin. Większa dioramka to i więcej sadzenia, ale patent jest niezły i tani.
W razie pytań mogę coś dopowiedzieć. Może komuś ta instrukcja pomoże, przyda się lub zainspiruje... :)
Ostatnio edytowany przez Ave, Nie Wrz 06, 2009 9:27 pm, edytowano w sumie 1 raz
Image
Cheers, Marcin
Awatar użytkownika
Ave

Postprzez Klarz » Nie Mar 01, 2009 8:43 am

FAJNE :D . Jak sobie jutro kupię podsypki (bo taką roślinkę już mam) to spróbuję. Dzięki za patent.
Diorama ,,w drodze,,

Rekord wbijać!
,,Dobry modelarz, zrobi model średniej klasy - najlepszy modelarz, zrobi model wspaniały - Ale prawdziwy modelarz, zrobi model nie zawsze piękny, ale zrobi go z niczego"
Awatar użytkownika
Klarz

Miejscowość: Okolice Warszawy

Postprzez Kicuś » Nie Mar 01, 2009 8:52 am

No i bardzo fajna sprawa. Najlepiej jakby moderator zrobił z tego przyklejony temat żeby w razie potrzeby można było go szybko odnaleźć.
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Asarus » Pon Mar 02, 2009 4:34 pm

Bardzo fajne i przydatne. Efekt genialny. Ja też byłbym za przyklejeniem tego tematu :D
Michał Janicki
Warsztat: X-3 Stiletto 1/72
Awatar użytkownika
Asarus

Miejscowość: okolica Warszawy NDM

Postprzez Klarz » Pon Mar 02, 2009 5:28 pm

Racja 8-) Trzeba to ,,przykleic"
Diorama ,,w drodze,,

Rekord wbijać!
,,Dobry modelarz, zrobi model średniej klasy - najlepszy modelarz, zrobi model wspaniały - Ale prawdziwy modelarz, zrobi model nie zawsze piękny, ale zrobi go z niczego"
Awatar użytkownika
Klarz

Miejscowość: Okolice Warszawy

Postprzez Ave » Pon Mar 02, 2009 6:17 pm

Dzięki. W sumie jest już przyklejony temat o trawie, choć strasznie rozwlekły i mało przejrzysty. Ale najważniejsze, żeby komuś posłużyło przy dioramce... :)
Ostatnio edytowany przez Ave, Sob Wrz 05, 2009 2:59 pm, edytowano w sumie 1 raz
Image
Cheers, Marcin
Awatar użytkownika
Ave

Postprzez Ave » Sob Wrz 05, 2009 2:55 pm

kicus napisał(a):Najlepiej jakby moderator zrobił z tego przyklejony temat

No cóż, Panie Moderatorze, bo ucieka w otchłań... ;o)

A niniejszego posta unicestwić można.
Image
Cheers, Marcin
Awatar użytkownika
Ave

Postprzez Kicuś » Sob Wrz 05, 2009 3:25 pm

Chętnie bym to zrobił ale nie mogę znaleźć takiej opcji. Może nie mam takich uprawnień do przyklejania tematów . Koledzy moderatorzy pomóżcie.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez Asarus » Sob Wrz 05, 2009 3:29 pm

Tomek - wydaje mi się, że musisz zedytować pierwszy post Ave i pod polem tekstowym będą do wyboru 3 opcje "Normalny", "Przyklejony" i "Ogłoszenie".

Każdy może tak robić w dziale "Test".
Michał Janicki
Warsztat: X-3 Stiletto 1/72
Awatar użytkownika
Asarus

Miejscowość: okolica Warszawy NDM

Postprzez Kicuś » Sob Wrz 05, 2009 4:02 pm

Gotowe. Dziękuję za pomoc :D .
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez Jacek Jakubowski » Sob Wrz 05, 2009 4:52 pm

Patent genialny tylko ciekawy jestem co to za roslinka.
A pomysl trza bedzie zapozyczyc ;o)
A za pomysl wielkie pokłony :notworthy:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Jakubowski

Miejscowość: Cały świat

Wróć do Warsztat - dioramy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość