[PD - GALERIA] F-51D Mustang, 1/72 Italeri

Mini projekt lotniczy.

[PD - GALERIA] F-51D Mustang, 1/72 Italeri

Postprzez alex_stela » Pon Lut 13, 2012 3:32 pm

A oto mój "szczękozbrojny" N.A. F-51D Mustang w skali 1/72 zrobiony z zestawu Italeri przy pomocy blaszki Eduarda. Warsztat znajduje się tutaj:
http://www.forum.modelarstwo.org.pl/viewtopic.php?f=115&t=45612

Od razu nadmienię, że czarny kokpit nie jest błędem - wszystkie Mustangi USAF od ok. 1947 r. zostały tak przemalowane, o czym warto pamiętać robiąc model F-51D z okresu wojny koreańskiej. ;o)

Model przedstawia samolot o numerze seryjnym 44-74384 w barwach 12th Fighter-Bomber Squadron, wchodzącego w skład 18th Fighter-Bomber Group w czasie wojny w Korei 1950-1953. O tym konkretnym Mustangu wiadomo, że walczył w Korei w ramach 18th FBG zarówno w 12th FBS, jak i w 67th FBS. Znalazłem zdjęcia tego egzemplarza w barwach obu dywizjonów, jednak nie udało mi się stwierdzić, w którym latał wcześniej - wiadomo jedynie, że przynajmniej raz został przemalowany. Czerwony trymer steru kierunku (rzadko spotykany na maszynach 12th FBS) wskazywałby, że samolot został przejęty z 67th FBS i wtedy namalowana została na nim szczęka charakterystyczna dla 12th FBS, ale to tylko moja hipoteza. W publikacji "Mustangs over Korea" Davida R. McLarena znajduje się wzmianka, że samolot ten został skreślony ze stanu (utracony?) w dniu 03.04.1952 r. w ramach 12th FBS, co potwierdzałoby moje przypuszczenia.

A teraz kilka zdjęć:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

I tyle. Z modelu jestem średnio zadowolony, wiele rzeczy można było zrobić lepiej, ale już sam fakt jego ukończenia jest dla mnie sukcesem. Do tematu "koreańskich" Mustangów mam zamiar powrócić jeszcze dwukrotnie, ale na razie biorę krótki urlop od amerykańskich konstrukcji z brytyjskimi silnikami... :)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Re: [PD - GALERIA] F-51D Mustang, 1/72 Italeri

Postprzez traczyk » Pon Lut 13, 2012 5:35 pm

Alex, 2 i 8 zdjęcie mówi mi wszystko o modelu. I wystarcza za całą galerię. Gratuluję udanego Mustanga. :)

ps. Reszta zdjęć niespecjalnie udana, ale na ocenę modelu nie mają wpływu ;o)
traczyk

Postprzez Leszek.Sz. » Pon Lut 13, 2012 7:32 pm

Świetny, model prosi się o gustowną podstawkę z terenem.
Awatar użytkownika
Leszek.Sz.

Miejscowość: Poznań

Postprzez Michał Pyziak » Wto Lut 14, 2012 3:21 pm

Mnie też się bardzo podoba - świetne są Twoje 72-jki. W tym zaimponowały mi dogłębne studia nad malowaniami i ostateczny wybór udokumentowanego noname'a. Detale, poprawki kiepskiego zestawu, szpachlowane skrzydła są bardzo udane. Czym wierciłeś dziurkę na linkę anteny w "szkle"? Malowaniu też niewiele można zarzucić. Trochę mniej mi się podoba brudzenie - zwłaszcza z prawej strony (wyciek z drenu mógłby być według mnie mniej roztarty - bardziej jak wyciągnięta smużka cieczy) i okopcenia też dałbym troszkę mniejsze.
Podoba mi się, że zaznaczyłeś różnicę wielkości cyfr na sterze i stateczniku, chociaż trochę inaczej widziałbym to po prawej stronie. Mam wrażenie, że cyfry na sterze były namalowane kiedy indziej niż na stateczniku (może ster wymieniono od innego egzemplarza) i obstawiałbym ,że po obu stronach powinny być mniejsze te na sterze (może mieli pod ręką mniejsze szablony do tych podmalówek niż fabryczne). Czyli według mojej interpretacji po lewej 474384 , a po prawej 474384. To oczywiście tylko domniemanie i nie można wykluczyć, że to Ty masz racje. Te uwagi oczywiście nie zmieniają pozytywnego odbioru całości - to na pewno jeden z najlepszych Mustangów z Korei w tej skali jakie w życiu widziałem.
Szkoda, że nie ma go w głównej galerii lotniczej. Do paszczaków nie każdy zagląda, a tego Mustanga powinni zobaczyć wszyscy.
Gratuluję i pozdrawiam.
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Miejscowość: Łódź

Postprzez alex_stela » Śro Lut 15, 2012 3:31 pm

Dziękuję za komentarze. W zasadzie zgadzam się z wszystkimi Waszymi uwagami i trudno mi cokolwiek dodać, bo "koń jaki jest, każdy widzi" (ależ to powiedzenie pasuje do Mustanga!). ;o) Mam nadzieję, że przy kolejnych F-51 będzie lepiej.

Chciałem jednocześnie bardzo podziękować za zaangażowanie przy moim warsztacie - myślę, że udało nam się znaleźć kilka ciekawych faktów, które mogą być pomocne dla innych modelarzy budujących Mustangi, szczególnie powojenne.

Ode mnie jeszcze jedna uwaga odnośnie zestawu Italeri - mamy tu kolejny przykład na to, że wyroby tej firmy często fajnie prezentują się w pudełku, gorzej, gdy zaczniemy je sklejać, a jeszcze gorzej, gdy zaczniemy je porównywać z oryginałem. Głównymi wadami ich F-51 są:
- brak zaznaczenia blach przy łączeniu skrzydło-kadłub (powtórka ze Spitfire`ów), których samodzielne odtworzenie jest trudne i bardzo pracochłonne;
- zbyt płytkie komory podwozia głównego;
- zły kształt śmigła, które nijak ma się do oryginalnego Hamilton Standard (pomijając fakt, że proponowana przez producenta maszyna FF-736 miała śmigło innego typu);
- brak napisów eksploatacyjnych na kalkomaniach (ja użyłem kalek z Mustanga Academy).

Niestety cena znacznie lepszego zestawu firmy Tamiya dawno przekroczyła granicę 50 zł i wciąż rośnie, zaś porównywalny cenowo do Italeri model Academy też ma swoje za uszami (głównie za dużą osłonę kabiny, przez co z Mustanga robi się nam konik-garbusek). Ponoć Airfix w 2012 ma wypuścić nowego F-51D w 1/72 - ciekaw jestem, czy będzie lepszy od Italeri i Academy.
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Wróć do Podniebni drapieżcy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość