Początkujący - lista zakupów

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Początkujący - lista zakupów

Postprzez wruuth » Wto Kwi 03, 2012 12:47 pm

Witam wszystkich.
Kiedyś trochę sklejałem, lecz były to głównie modele kartonowe. Obecnie chciałbym powrócić do tego zajęcia lecz pomyślałem o przesiadce na modele plastikowe. Trochę poczytałem (to oraz inne fora) i udało mi się zrobić podstawową listę rzeczy, które będą mi potrzebne. I tu jest prośba do Was o zweryfikowanie moich wyborów, dodanie brakujących rzeczy lub usunięcie zbędnych itp.

Garść informacji:
Tematyka: pojazdy wojskowe (głównie po II Wojnie Światowej)
Skala: 1/35
Technika malowanie: pędzle (aerograf ewentualnie za jakiś czas)
Rodzaj farb: akrylowe

Na pierwszy model wytypowałem U.S. M41 Walker Bulldog [Tamiya 35055] (garść informacji jakie znalazłem o tym modelu: http://modelingmadness.com/reviews/misc/jacksonm41.htm

Lista zakupów (po kliknięciu otworzy się pełny rozmiar):
Image

Największy problem mam z lakierem - wiem, że pod kalki musi pójść błyszczący, a po ich naklejeniu matowy. Nie wiem jednak czy ten Humbrol się nadaje do nakładania pędzlem i nie będzie się gryzł z farbami?
wruuth

Re: Początkujący - lista zakupów

Postprzez Rafhart » Wto Kwi 03, 2012 2:14 pm

Proponuje na początek zakup jakiegoś zestawu do manicure, do tego sidolux (lakier bezbarwny) , jakieś papiery ścierne ( 600,800,1000).
Ja bym na początek nie brał farb Tamiya, wziął bym Pactrę albo Italerii, do tego przyda Ci się zmywacz do paznokci do mycia pędzli. Jeszcze szpachlówka Tamiya tu będzie dobra. Jest cała masa narzędzi przydatnych lub niej przydatnych w modelarstwie. Z czasem będziesz widział co Ci jeszcze brakuje.
Wracając do pędzli można dobre pędzle kupić tanio na ebay.com za cenę dwóch masz zestaw 15.
W zasadzie to tyle, na szybko.
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez Michał Pichla » Wto Kwi 03, 2012 3:58 pm

Tak jak kolega wyżej napisał- farby Tamiya i Gunze są świetne do aerografu ale nie do pędzla, oprócz Pactry i Italeri są jeszcze bardzo dobre pod pędzel farby Vallejo. Kupowanie rozcieńczalnika Tamiyi nie jest dobrym pomysłem,lepszy jest Levelling Color Thinner firmy Gunze ale jeżeli malujesz pędzlem to zwykła czysta wódka jest lepszym rozcieńczalnikiem. Zamiast Tamiyi Cement proponowałbym kupic Tamiya Extra Thin Cement - jest to rewelacyjny i wydajny klej. Z rzeczy potrzebnych przy budowie modelu zakup jeszcze taśmę maskująca firmy Tamiya oraz jakis klej cyjanoakrylowy typu Super Glue lub Kropelka - ja polecam Ci klej cyjanoakrylowy gęsty Bond. Model, który wybrałeś to dość wiekowa Tamiya i detal jest niestety na niskim jak na dzisiejsze standardy poziomie.
Awatar użytkownika
Michał Pichla

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Tomek Mroczkowski » Wto Kwi 03, 2012 5:49 pm

Na początek wykreśl lakiery Humbrola. Poszukaj lakierów Pactry, z tego co pamiętam powinni mieć na mojehobby.pl . Dalej, gun metal i chrome silver proponuję wziąć od np. Humbrola z serii Metalcote. Pędzelki, te od tamki są wg mnie zbędne, Mag-polami dasz radę pięknie M41 pomalować. Klej ok, natomiast zestaw do weatheringu zastąpiłbym np. 3 różnymi pigmentami od Vallejo.
Image
Awatar użytkownika
Tomek Mroczkowski

Miejscowość: Frombork

Postprzez MrJames » Wto Kwi 03, 2012 5:55 pm

Na początek do pendzla można polecić farby Vallejo. Nie zachwycają efektem, ale zachwycają ceną. Zmyć można nawet spirytusem.
Jedni kolekcjonują znaczki...
Inni pocztówki...
A jeszcze inni...
Wszystko...

Tak, do Ciebie mówię!
MrJames

Postprzez Tomek Mroczkowski » Wto Kwi 03, 2012 6:04 pm

MrJames napisał(a):Na początek do pędzla można polecić farby Vallejo

Można, ale ich trwałość trochę ogranicza zakres manipulacji przy zabiegach bo najmniejsze draśnięcie powoduje rysę w na farbie.
Image
Awatar użytkownika
Tomek Mroczkowski

Postprzez wruuth » Wto Kwi 03, 2012 6:33 pm

Jeśli chodzi o lakiery Pactra to są to A18 Clear (błyszczący) i A48 Clear (mat)? Na jednych stronach są opisane jako farby, a na innych jako lakiery.

Co do farb, to z tego co widzę Humbrol ma tylko emalie? Wolałbym jednak akryle. Tylko już nie wiem które: Vallejo, Italeri,Model Master czy Pactra? Muszą być dobre do nakładania pędzlem (dlatego na razie odpuszczam Tamiye i Gunze) . Cena jest w gruncie nieważna - jeśli mam zapłacić więcej w celu uzyskania lepszego efektu to nie ma problemu.
wruuth

Postprzez MrJames » Wto Kwi 03, 2012 7:03 pm

Tomek Mroczkowski napisał(a):
MrJames napisał(a):Na początek do pędzla można polecić farby Vallejo

Można, ale ich trwałość trochę ogranicza zakres manipulacji przy zabiegach bo najmniejsze draśnięcie powoduje rysę w na farbie.

W moim Blackbirdzie nic się nie rysuje.
Inni pocztówki...
A jeszcze inni...
Wszystko...

Tak, do Ciebie mówię!
MrJames

Postprzez MrJames » Wto Kwi 03, 2012 7:05 pm

wruuth napisał(a):Jeśli chodzi o lakiery Pactra to są to A18 Clear (błyszczący) i A48 Clear (mat)? Na jednych stronach są opisane jako farby, a na innych jako lakiery.

Co do farb, to z tego co widzę Humbrol ma tylko emalie? Wolałbym jednak akryle. Tylko już nie wiem które: Vallejo, Italeri,Model Master czy Pactra? Muszą być dobre do nakładania pędzlem (dlatego na razie odpuszczam Tamiye i Gunze) . Cena jest w gruncie nieważna - jeśli mam zapłacić więcej w celu uzyskania lepszego efektu to nie ma problemu.

To są farby. Wybierz Pactrę, ale jasne kolory to od Model Mastera lub Italeri bo jasne kolory Pactry się paprzą.
Inni pocztówki...
A jeszcze inni...
Wszystko...

Tak, do Ciebie mówię!
MrJames

Postprzez Tomek Mroczkowski » Wto Kwi 03, 2012 7:45 pm

wruuth napisał(a):Jeśli chodzi o lakiery Pactra to są to A18 Clear (błyszczący) i A48 Clear (mat)? Na jednych stronach są opisane jako farby, a na innych jako lakiery.

To są lakiery, sam ich używam.

wruuth napisał(a):(...)to z tego co widzę Humbrol ma tylko emalie? Wolałbym jednak akryle. Tylko już nie wiem które: Vallejo, Italeri,Model Master czy Pactra? Muszą być dobre do nakładania pędzlem (dlatego na razie odpuszczam Tamiye i Gunze) .

O emalie chodziło mi tylko o metaliczne kolory nie używasz ich często więc smród nie będzie jakiś wielki.
Co do akryli, od siebie polecam Tamke i Model Master/Pactra.
Image
Awatar użytkownika
Tomek Mroczkowski

Postprzez kamelg » Wto Kwi 03, 2012 9:07 pm

Jeśli w przyszłości zamierzasz malować aerografem to nie kupuj farb Vallejo ponieważ, one nadają się jedynie do malowania pędzlem w przypadku aero szybko zatykają dyszę. Sam maluję pactrą nie dość, że dobrze mi się nimi maluje to są w przystępnej cenie. Oprócz nożyka zakup jakieś cążki do wycinania elementów z ramek. Co do pędzli daruj sobie mag-pola, najlepiej wybierz się do sklepu plastycznego i tam sobie coś wybierzesz.
Image
Awatar użytkownika
kamelg

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez MrJames » Wto Kwi 03, 2012 11:30 pm

kamelg napisał(a):Jeśli w przyszłości zamierzasz malować aerografem to nie kupuj farb Vallejo ponieważ, one nadają się jedynie do malowania pędzlem w przypadku aero szybko zatykają dyszę. Sam maluję pactrą nie dość, że dobrze mi się nimi maluje to są w przystępnej cenie. Oprócz nożyka zakup jakieś cążki do wycinania elementów z ramek. Co do pędzli daruj sobie mag-pola, najlepiej wybierz się do sklepu plastycznego i tam sobie coś wybierzesz.

Do aerografów jests eria Vallejo Air i dyszy nie zatyka. Nożyk to wg. mnie koniecznie Olfa AK-4 i cążki np. Model Craft. Ja używam pendzla Revell Painta Luxus. Wygodnie się nimi operuje. Jeszcze oczywiście potrzebna jest mata do cięcia. :D
Inni pocztówki...
A jeszcze inni...
Wszystko...

Tak, do Ciebie mówię!
MrJames

Postprzez Michał Pichla » Wto Kwi 03, 2012 11:45 pm

kamelg napisał(a):Jeśli w przyszłości zamierzasz malować aerografem to nie kupuj farb Vallejo ponieważ, one nadają się jedynie do malowania pędzlem w przypadku aero szybko zatykają dyszę. Sam maluję pactrą nie dość, że dobrze mi się nimi maluje to są w przystępnej cenie. Oprócz nożyka zakup jakieś cążki do wycinania elementów z ramek. Co do pędzli daruj sobie mag-pola, najlepiej wybierz się do sklepu plastycznego i tam sobie coś wybierzesz.

Jeśli do Vallejo Model dodasz czystej wódki i retardera to też dobrze maluje sie aerografem.
Awatar użytkownika
Michał Pichla

Miejscowość: Wrocław

Postprzez kamelg » Śro Kwi 04, 2012 4:03 pm

MrJames napisał(a):

Do aerografów jests eria Vallejo Air i dyszy nie zatyka. Nożyk to wg. mnie koniecznie Olfa AK-4 i cążki np. Model Craft. Ja używam pendzla Revell Painta Luxus. Wygodnie się nimi operuje. Jeszcze oczywiście potrzebna jest mata do cięcia. :D

No tak ale Vallejo Air już do pędzla raczej nie użyjesz.
Image
Awatar użytkownika
kamelg

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez MrJames » Śro Kwi 04, 2012 4:43 pm

kamelg napisał(a):
MrJames napisał(a):

No tak ale Vallejo Air już do pędzla raczej nie użyjesz.

Nie, ale jak pewnie wiesz farby Vallejo są dosyć tanie. Klasyczny zestawik Vallejo Air kosztuje 40 zł a w hurtowni jeszcze taniej.
Inni pocztówki...
A jeszcze inni...
Wszystko...

Tak, do Ciebie mówię!
MrJames

Następna

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości