Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Michal » Wto Sty 19, 2016 11:00 pm

Zacząłem prace nad tym wyrobem FTF. Będzie w polskim malowaniu z września 1939. Jak na razie zmontowałem główne elementy modelu (został wydech i reflektory), zawieszenie założone bez kleju do fotek. Uwagi:
1) 11 punktów mocowania zawieszenia po każdej stronie do ramki - mordownia przy obróbce
2) konieczność szpachlowania połączenia górnej i dolnej części kadłuba - szpary spore, przynajmniej w moim egzemplarzu
3) uważać na instrukcję:
3a) wieże nie są identyczne, co ledwo ledwo w instrukcji na pudełku widać, lepiej na rysunku w gazetce
3b) płyta pod wieże - są dwie (druga do 7tp), widoczność którą wziąć jak wyżej.

Wątpliwości i pytania przed kolejnym etapem:
1) lufy km-ów i chłodnice, na jaki kolor? W opisie jest coś pod gunmetal, na rysunkach i lufy i chłodnice są w kamuflażu.
2) górne rolki - miały bandaże?
3) wloty powietrza - jakie są w modelu widać, na siatki nie ma jak wymienić. Pomalować i dać bardzo mocnego washa? Czarnego, brąz van Dycka?
4) narzędzia na obydwu błotnikach - nie bardzo widzę które elementy są metalowe a które drewniane, nie mam wizji kolorów w związku z tym
5) liny holownicze - czy polskie Vickersy je miały? Jeżeli tak to jak ułożone (fotka by się przydała) - dorobię.

Fotki z obecnego etapu poniżej. Szpachla jeszcze nie szlifowana.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Miejscowość: Kraków

Re: Vickers E dwuwieżowy 1:72 FTF

Postprzez Michal » Śro Lut 03, 2016 5:22 pm

Dziękuję wszystkim za wsparcie! To i owo doszlifowane, wstępny etap malowania. Prawie całość Pactra A25 Armor Sand, spód Pactra A33 Medium Green (miejscami zaciekło na boki wanny, ale to się poprawi przy malowaniu kamuflażu). Gąsienice - mieszanka czarnego i gunmetalu, bandaże na czarno (będą potrzebne jeszcze drobne poprawki). Wnętrze wydechu na czarno (pójdzie jeszcze jedna warstwa, nie wszędzie dobrze farba złapała). Podwozie nadal tylko "na wcisk", przykleję po malowaniu kamuflażu (albo i po brudzeniu wanny).

Z wątpliwości pozostała kwestia lin holowniczych - były takowe? Jeżeli tak to jakiej długości i gdzie wożone?

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Postprzez Towarzysz » Czw Lut 04, 2016 12:28 am

Ciekawe pytanie. Z ciekawości przejrzałem dostępne materiały i nigdzie nie znalazłem wzmianki o linach (na rys. technicznych też ich nie ma). Więc chyba nie ma sensu ich na siłę dorabiać - w końcu trzeba je o coś zaczepić. Co do gąsienic, ja bym zaproponował gunmetal i na to wash czarny i brąz np. van dycka + brudzenie wedle uznania. Zaleta jest taka, że bierzesz wacik i polerujesz potem to co ma być czyste (np. zęby). Efekt w sumie taki sam jak w "naturze" - gąsienice pokryte brudem itd.

Mam 2 karaluchy z FTF (TKS i Pz. 2), ale coś się do nich zebrać nie mogę. Powiedz jak się je skleja - da radę, czy raczej łzawe? :D
Pozdrawiam.

PS
Widać na gąskach łączenie form.
Tow. Adam
Awatar użytkownika
Towarzysz

Miejscowość: Kielce

Postprzez Michal » Czw Lut 04, 2016 12:22 pm

Czyli wygląda na to że lin nie było. Jak nie znajdę podkładki że bywały to nie robią. Ze śladami łączenia form na gąsienicach jeszcze powalczę. TKS-a robiłem w wersji z działkiem 20 mm - fajnie się sklejał (dobre spasowanie części).
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Postprzez Jakub Chowaniec » Pią Lut 05, 2016 7:27 pm

Ogólnie ta seria ma dobre spasowanie części i bardzo dobry detal.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Miejscowość: Żabnica

Postprzez Michal » Pią Lut 12, 2016 6:23 pm

Kamuflaż - Pactra A33 Medium Green, Pactra A103 Rot Braun. Wydech - czerwone i brązowe farby jakie mi wpadły pod pędzel + suche pastele (w rzeczywistości jest bardziej matowy i ciemniejszy, bardziej czerwony niż na fotkach wyszedł). Dorobione z polistyrenu dodatkowe elementy na błotnikach. Narzędzia i wytarcia na kołach - Pactra 75 Steel.
W kolejnym etapie wash, brudek i reszta wytarć. Kluczową sprawą będzie wash na wlotach powietrza. Chyba lepszy będzie czarny (normalnie używam brązu van Dycka, w innych miejscach też go użyję) z uwagi na konieczność uzyskania mocnego efektu. Na czas schnięcia washa na wlotach dobrze będzie postawić model "na tyłku" żeby powierzchnia wlotów była pozioma? Dobrze kombinuję?
Image
Image
Image
Image
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Postprzez Towarzysz » Pon Lut 15, 2016 5:14 pm

Proponuję wash olejny (ponieważ uwzględniasz schnięcie to wnioskuję że robisz akrylowy). I brąz van dycka będzie wg mnie lepszym rozwiązaniem. Pozdrawiam.
Tow. Adam
Awatar użytkownika
Towarzysz

Postprzez Michal » Śro Lut 17, 2016 8:36 pm

Wash będzie olejny. Ze schnięciem chodziło mi o to że przed ścieraniem nadmiaru trzeba trochę poczekać. A jak przechylę powierzchnie wlotów to ścieknie w tym czasie.
Na nPWM Kolega Jarekk doradził zmianę kolorów. I patrząc na fotki odrestaurowanego C2P (http://www.muzeumptw.pl/eksponat/ciagni ... yjski-c2p/)który ma opinię poprawnie pomalowanego miał 100% racji. Zdecydowałem się na zielony Pactra A34 Artillery Olive, brązowy Vallejo 70.822 German Camo Black Brown. Miejscami nieco się świeci bo farba jeszcze nie doschnięta. Oczywiście bez drobnych poprawek malarskich nie obejdzie się. Przemalowywanie "na jaśniej" to jednak ciężka robota... Ale kolory chyba lepsze?
Image
Image
Image
Image
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Postprzez Towarzysz » Czw Lut 18, 2016 12:49 am

Kolory zdecydowanie lepsze. Pamiętaj, że możesz łamać kolory poprzez dodawanie innych np. do A34 dodać minimalną ilość jakiegoś brązu. To tylko model i barwy na prawdziwym pojeździe niekoniecznie muszą wyglądać tak samo jak na modelu (zwłaszcza, że to mała skala). Pozdrawiam.
Tow. Adam
Awatar użytkownika
Towarzysz

Postprzez Michal » Sob Lut 20, 2016 4:53 pm

Doszedł wash (brąz van Dycka), kurz i błoto (suche pastele), wytarcia (ołówek i srebrna kredka). Efekt finalny w galerii http://modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?f=84&t=53923&sid=3201914860f4f9710d96bf22d6b0a5a0
Michał
Awatar użytkownika
Michal

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 6 gości