Spitfire IXe i XVI 1/48 Eduard/Revell

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Spitfire IXe i XVI 1/48 Eduard/Revell

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Lis 11, 2017 12:12 pm

Cześć.
Witam w kolejnym temacie. Tym razem na warsztat trafiają dwie złośnice: czeska IXe od Eduarda i polska XVI od Revella.
Image
Image
Z założenia modele będą w wersji "prosto z pudła". Może dodam do nich toczone lufy działek. Z tego co chcę dorobić/przerobić to tylko nity, których brak i jeśli będą brakujące jakieś linie podziałowe to zostaną dodane. O ile będą jakieś braki "kabelków" to je dorobię. Ten projekt ma być szybkim, relaksującym ( praca inżynierska sama się nie napisze...) przygotowaniem pod siedem-dwójkową Bf110 od Edka i Ju87 od Revella.
Malowania.
Mk IXe - pudełkowe:
Image
I Mk. XVI:
Image
Jednocześnie poszukuję kalki z napisami eksploatacyjnymi do mk.IXe - niestety Eduard nie daje ich w swoim arkuszu...
Relacja z pierwszych etapów prac za niedługo.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Miejscowość: Żabnica

Re: Spitfire IXe i XVI 1/48 Eduard/Revell

Postprzez marek d » Nie Lis 12, 2017 10:21 am

W moim weekendzie Mk VIII były wszystkie potrzebne kalkomanie. Może napisz do Eduarda,
ich dział reklamacji działa bardzo sprawnie. Jak nie to Techmod robi odpowiednie kalkomanie.
Lufy działek w Eduardzie moim zdaniem są dobre, ja nie wymieniałem. To model gdzie trzeba uważać
by nic nie zepsuć a nie poprawiać.
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez Jakub Chowaniec » Pon Lis 27, 2017 6:07 pm

Marku dzięki za info. Napiszę do nich.
Powoli malują się kokpity. Zdjęcia podłej "warsztatowej" jakości robione tym co kiedyś było telefonem:
Image
Image
Image
Image
Image
Do weekendu postaram się zmalować cały kokpit IXe i dodać lepsze zdjęcia.

Jak masz wstawiać takie zdjęcia, to lepiej nie wstawiaj ich wcale.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Wto Maj 29, 2018 6:44 pm

Pierwsze nitowanie za mną. Spitfire z Revella w całości w nitach. Może nie wyszło super i za równo, ale tak już pozostanie. I tutaj pytanie: jakich narzędzi używacie by równo prowadzić linię nitów? Paski z tektury nie zdały egzaminu - obsuwają się.
Obydwa spitfiry mają również zmalowane kokpity i zabezpieczone glossem pod dalsze zabawy (Wash +lekkie brudzenie).
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez marek d » Wto Maj 29, 2018 7:56 pm

Jakub Chowaniec napisał(a):jakich narzędzi używacie by równo prowadzić linię nitów? Paski z tektury nie zdały egzaminu - obsuwają się.

Taśma Dymo, taśma 3M, ramki od blaszek fototrawionych / stare edkowe niemalowane były z miękkiej blaszki/, nic nie będzie się obsuwać jak przykleisz kawałkami taśmy.
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez Jakub Chowaniec » Śro Maj 30, 2018 6:15 pm

Dzięki za odpowiedź. Przy kolejnym nitowaniu na pewno wykorzystam porady.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Paź 28, 2018 12:56 pm

Kokpity zmalowane i ubrudzone. Pozostało dokleić pasy ( czekam na dotarcie dedykowanych blaszek).
Mk IXc:
Image
Image
Image
Mk XVI:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Kwi 26, 2020 11:48 am

Po dość długim okresie poszukiwania pasów w końcu udało się je zakupić i zmontować. W międzyczasie nastąpiła również całkowita reorganizacja warsztatu połączona z remontem...
Dziś zamykam połówki kadłuba. Kokpity uznaję za zakończone ( pozostało dodać celowniki )
Czeska dziewiątka - pasy ze stalowymi klamrami:
Image
Image
Image
Polska szesnastka, pasy z mosiądzowymi klamrami. Tutaj pasy są źle wklejone - instrukcja ALMu od tych pasów jest fatalnej jakości. Co do samych pasów od Spitfirów ciężko było znaleźć jakieś sensowne zdjęcie określonych przez producenta blaszki jako "Type M". Dopiero w instrukcji blaszki podobnych pasów od Eduarda udało się ustalić poprawne mocowanie. 
Image
Image
Image
​​​​​​​
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Gru 20, 2020 2:28 pm

Złośnice powoli nabierają kształtu.
Revell - ogólnie mówiąc staruszek ma problemy ze spasowaniem. Miejscami trzeba odciąć element i dopasować go osobno, by linie podziału się schodziły Miejscami trzeba dość dobrze nadrzucić szpachlą. Ale szansa jest, że wyjdzie coś, co będzie w jakimś stopniu przypominało szesnastkę.
Eduard - składalność bardzo dobra za wyjątkiem jednego ale: spasowanie skrzydeł z kadłubem. Troszkę trzeba było się namęczyć by to sensownie połączyć. Jeszcze czeka mnie kosmetyka w dopasowaniu ( szlifowanie, szpachlowanie).Lotki nie wklejone jeszcze.
Revell:
Image
Image
Tragiczne spasowanie tych elementów - różnica grubości zmienna od dziesiątek milimetra aż po milimetr, dlatego próbuję tą niedoskonałość zamaskować poprzez wychylenie steru kierunku. Jeszcze w trakcie prac:
Image
Image
Brzuszek:
Image
I fragment który trzeba było odciąć, poprzycinać i dopasowywać na nowo. Jak na razie jest wklejony i wstępnie poszpachlowany, czeka mnie jeszcze dużo pracy by to ładnie spasować i wkomponować w całość płatowca:
Image

Eduard:
Image
Image
Image
W eudardzie problem stanowią jeszcze chłodnice, które niezbyt są dopasowane ( szpary i szczeliny). Obecnie pierwszą mam w ok. 50 % wyprowadzona na prostą. Druga dopiero czeka na swoją kolej.

Różne większe i mniejsze elementy w kolorach, przed eksploatacją:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Sty 17, 2021 6:37 pm

Prace ze złośnicami są coraz bliższe fazie końcowej.
Mk. XVI:
- trwają walki z połączeniem kadłub-skrzydła
- prawie wyprowadzone połączenie kadłub-ster kierunku
- dodane nitowanie na statecznikach poziomych i wyryte brakujące klapki (pierwszy mój kontakt z szablonami edka).
- oszklenie wklejone i zamaskowane. Środkowa część lekko chwycona w jednym punkcie. Tutaj niestety jest problem: o ile oszklenie jest bardzo cieniutkie i super przejrzyste o tyle spasowanie pozostawia wiele do życzenia... W szczególności tragiczne jest spasowanie tylna część- kadłub część jest szersza od kadłuba. W konfiguracji końcowej będzie to przysłonięte środkową częścią oszklenia.
- działka... Instrukcja jest mocno pozajączkowana: każą wkleić działka w otwory bliżej kadłuba, ale na schematach malowania działka są w otworach zewnętrzynch( zamienione miejscem z fotokaemami/zaślepkami). Nie wiem, czy nie powinny być użyte krótsze działka ( części pod spodem ). W chwili obecnej są wklejone te, które nakazywała instrukcja, jednak wydaje mi się, że są one zdecydowanie za długie....
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
----------------------------------------
Mk. IXe
- wprowadzam delikatne poprawki szpachlowania.
- trwają walki z chłodnicami - nie są za dobrze spasowane ze skrzydłami. Obecnie zaszpachlowane zmywalną szpachelką Wamodu, czekają na obróbkę.
- działka i fotokaemy wklejone. Osłony aparatów czekają na obróbkę ( usunięcie połączenia z ramką - części są zbyt małe by je chwycić i obrobić przed przyklejeniem, przynajmniej mi się nie udało.
- troszkę martwią mnie lotki: wydaje mi się że nie są za dobrze dopasowane do modelu. O ile dół pasuje niemalże idealnie, o tyle z góry jest dość duża dziura. Muszę to jeszcze zweryfikować ze zdjęciami. Lotki zo zdjęcia zostały tylko włożone w otwory - nie są przyklejone.
Image
Image
Image
Ps. Te białe zacieki to pyłek pozostały po szlifowaniu papierem wodnym.
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Pon Lut 08, 2021 5:54 pm

No cóż powoli zbliżam się do malowania:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Mar 20, 2021 10:45 pm

Dziś Złośnice dostały podkład z AK. Powoli przestajemy się z tym podkładem gryźć ( przy czeskiej 9 współpraca była bardzo dobra). Jutro będzie wyłapywanie błędów i początki ich poprawiania.
Image
Szesnastka:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Czeska 9:
Image
Image
Image
Image
Image
Kilka linii zanikło podczas obróbki:
Image
Śklarnia:
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Kwi 18, 2021 5:42 pm

Mućki dwie:
Image
Image
Image
Coś mi Aero świruje, albo brak wprawy. Przy małym wysunięciu iglicy ( próba kreślenia małych kreseczek) przez jakiś czas nie leci nic, a po chwili wali nadmiar farby i robią się kleksy co widać w paru miejscach...
Na te większe ciemne placki pójdzie delikatna modyfikacja "a'la marmurek".
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Pią Kwi 30, 2021 8:32 pm

Letadla w kolorach. Na obu miejscami widoczne resztki nieusuniętego fluidu maskującego, którym wyznaczałem kamo. Te pozostałości już usunięte. 
Image
Czeska 9 : Udało się uzyskać delikatne zróżnicowanie powierzchni farby, tak jak zamierzyłem. Widoczne tylko na spodzie i na zielonym. Niestety na RAF Ocean Grey jest ono niewidoczne. Nieudało się mi tego na zdjęciu uchwycić. Muszę wymienić oświetlenie w warsztacie, bo do obróbki jest OK, ale do malowania beznadziejne. Dziś rzucę krytycznym okiem na tego spita i postaram się wyrównać przejścia kolorów pędzelkiem. Jak się nie uda to przejścia zostaną zmyte i będę je malował od nowa. 
Image
Image
Image
Chyba jest w miarę OK ten kamuflaż odwzorowany? (specjalnie w tle przewija się instrukcja ze schematem malowania). Ta jedna zielona plama na lewym skrzydle, zaznaczona ołówkiem na schemacie, będzie poprawiana.
Image
I widok pod spódnicę:
Image

Polska szesnastka - na 90% znaczna część kamuflażu górnego i bocznego zostanie zmyta i pomalowana na nowo, bo się mi bardzo nie podoba.  W kilku miejscach taśma oderwała farbę do żywego plastiku, co mnie niemiłosiernie rozsierdziło. Prawe skrzydło jeśli chodzi o zielony Katastrofa... Farba do zmycia i na nowo trzeba malować. Powierzchnie boczne i stateczniki poziome w miarę OK, muszę tylko wygładzić przejścia by nie były tak "poszarpane" ( nie dotyczy fragmentów gdzie oderwało farbę), podobnie lewe skrzydło. Powierzchnia dolna wg. mnie jest OK, ale zanikło prawie całkiem cieniowanie...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Maj 01, 2021 9:03 pm

Monologu ciąg dalszy... Chyba to forum już całkiem zmarło :(
----------------------------
Dziś rzut okiem w lepszym świetle i delikatne poprawki malarskie. Nie trzeba było zmywać farby z prawego skrzydła 16 - wystarczyło miejscami zmyć nadmiar farby co się brzydko błyszczał i psuł odbiór. 
 Czech dostał pas ze Sky. Wiatraczki przyłożone do zdjęcia. Teraz odstawiam Złośnice na kilka dni niech solidnie farba zaschnie i około piątku będę malował drobnice (pasy na skrzydłach, osłon KMów)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Jakub Chowaniec

Następna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości